Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Evropské akcie mohou před ECB a velikonoční pauzou zahájit růstem. Euro zpevňuje

Evropské akcie mohou před ECB a velikonoční pauzou zahájit růstem. Euro zpevňuje

14.04.2022 8:52
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropské akciové trhy by v úvodu posledního obchodního dne zkráceného týdne mohly mířit mírně nahoru. Rostly trhy v Asii poté, co Čína naznačila uvolnění měnové politiky a obchodníci s dluhopisy stáhli agresivní sázky na zvyšování sazeb americkým Fedem. V zeleném jsou před evropským startem také americké futures. V pátek je kvůli svátkům Velikonoc většina hlavních evropských burz zavřená.

Futures na index blue-chips eurozóny Euro Stoxx 50 přidávají 0,7 %. Futures na DAX jsou 0,6 % v plusu a futures na francouzské akcie mají k dobru 0,4 %. Britským akciím je indikován růst o 0,2 %.

Čína v pátek zřejmě podruhé v tomto roce sníží svoji základní úrokovou sazbu. Brzy by také mohla omezit požadavek na rezervní poměr. Ekonomika Číny se potýká s lockdowny kvůli koronaviru a silný signál týkající se druhého kroku vyslala čínská komunistická vláda.

Euro k dolaru roste o 0,3 procenta na 1,0918 EURUSD. Česká koruna se k euru obchoduje na svém na 24,407 za euro, k dolaru posiluje o 0,2 % na 22,351 za dolar. Ceny ropy klesají o zhruba 1 procento, klesá i zlato

Naplno se rozjíždí výsledková sezóna. V USA budou po středeční JPMorgan reportovat skoro všechny z největších amerických bank, kromě Bank of America. Ta přijde na řadu v pondělí. V Evropě oznámil kvartální očištěný provozní zisk švédský Ericsson, číslo ale skončilo hluboko pod tržím odhadem. Naopak Hermés překvapil nečekaně vysokým růstem kvartálních tržeb (při konstantních směnných kurzech).

Kromě firemních dat jsou na programu měnové jednání Evropské centrální banky a americké březnové maloobchodní tržby, které uprostřed obav z hrozby americké hospodářské recese napoví kondici amerických spotřebitelů. Trhy čekají meziměsíční růst. Odpoledne je doplní ještě předběžný ukazatel sentimentu od Michiganské univerzity.

OD ECB, která preferuje tlumení inflace před rostoucími riziky pro ekonomiku eurozóny, se očekává, že potvrdí rychlejší ústup ze stimulů. Zásadních rozhodnutí se ale Rada guvernérů nejspíše zdrží. Už v červnu bude mít k dispozici novou prognózu, které vrhne více světla na dopadu ruské invaze na Ukrajinu a pravděpodobně nastaví směr dalších měnověpolitických kroků. K jejich zpřísnění dnes přistoupily Jižní Korea a Singapur.

Denní souhrn závěrečných cen z pražské burzy
ze dne 13.04.2022
Název Závěrečná cena Změna (%)
ČEZ 1009.00 1.66
KOMERČNÍ BANKA 831.50 0.79
ERSTE BANK 762.20 0.82
PHILIP MORRIS ČR 17500.00 -0.57
VIG 583.00 1.57
MONETA MONEY BANK 91.40 0.44
KOFOLA ČS 303.00 0.00
Největší vzestupy
Název Změna (%)
ČEZ 1.66
VIG 1.57
ERSTE BANK 0.82
KOMERČNÍ BANKA 0.79
MONETA MONEY BANK 0.44
Největší pády
Název Změna (%)
PHILIP MORRIS ČR -0.57


 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.11.2025
17:22Zlato, akcie a důvěra ve finanční aktiva
16:41Dominik Rusinko: Rozpočtové patálie aneb co čekat od nové vlády  
14:46PODCAST Týdenní výhled: O číslech Nvidie, korekci na AI i gigantovi, který jí vzdoruje  
13:13Ranní růst postupně uvadá, evropské akcie obchodují smíšeně  
13:06Sázka Novo Nordisku na Alzheimera nevyšla
11:31Alibaba slaví úspěch. Qwen má za týden přes 10 milionů stažení
10:49Podnikatelská nálada v Německu se v listopadu zhoršila, uvedl institut Ifo
10:07Rusinko: Česká spotřebitelská důvěra je nejvyšší za šest let
10:02Výsledky experimentálního léku v sekundární prevenci mrtvice posílají akcie Bayeru nahoru o 12 procent
9:43Rozbřesk: Češi hodně spoří, úspory však domácí ekonomice příliš nepomáhají
9:07Nokia zainvestuje 4 miliardy dolarů do AI v USA
9:02Itálie poprvé po 23 letech získává vyšší rating Moody's díky stabilitě a fiskální disciplíně
8:53Moody’s zvedá rating Itálie, BHP vzdává boj o Anglo American a Alibaba boduje s AI aplikací  
8:34Artur Gevorkyan a Andrej Bátovský o rekordních projektech, příležitostech pro akvizice, sázkách na defence sektor i burze, která posune firmu úplně jinam
23.11.2025
10:06Víkendář: EU propadla regulačnímu šílenství, zanedbává prosté fungování volného trhu
22.11.2025
10:10Víkendář: EU se zabývá příliš mnoha věcmi, to podstatné jí uniká
21.11.2025
17:20Kde jsou vlastně „standardní“ valuace a jak jsou na tom relativně k nim ty současné?
16:53Evropa může kompenzovat cla USA i bez nových smluv, tvrdí šéfka ECB
14:16Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie ve středu 3. prosince v Praze
14:12Centrální banka nemusí být neomylná, ale musí být zodpovědná

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - PPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board