Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proč propadly akcie VIG v reakci na

Proč propadly akcie VIG v reakci na "dobré" výsledky hospodaření? Chybějící výhled, pokles zisku na klíčových trzích i Ukrajina

18.08.2022 8:45, aktualizováno: 18.8. 10:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Pojišťovací skupina VIG, jejíž akcie jsou obchodovány na pražské i vídeňské burze, dosáhla zisku před zdaněním nad očekávání analytiků. Pololetní zisk dosáhl meziročního růstu o 10 % na 277,3 milionu eur při odhadu 257 mil. eur. Hrubé předepsané pojistné meziročně zlepšila o 12 % na 6,44 milionu eur. Čistý zisk za pololetí dosahuje 208 milionu eur proti 191 mil. eur před rokem. Akcie společnosti po číslech zamířily dolů, i více než 5% průběžné ztráty se jim ale dařilo umazávat. Proč nastala takováto reakce trhu?

VIG nadále očekává na úrovni celého roku 2022 „pozitivní provozní výkonnost“. Z důvodu makroekonomických výzev a zvýšených jejistot VIG neposkytuje oficiální celoroční výhled s konkrétními čísly. "Vývoj v hospodářském roce 2022 však nadále ovlivňují faktory nejistoty, zejména válečná situace na Ukrajině a její nepředvídatelné důsledky. Z tohoto důvodu se v současnosti neuvádí prognóza pro konec roku," uvedla firma. Zde se jeví i analytikům agentury Bloomberg být první důvod rozladění investorů: přes dvouciferné meziroční zlepšení ziskovosti oficiální a číselný výhled celoročního výsledku stále chybí.

Jako druhý klíčový důvod nervozity akcií Bloomberg vymezuje pokles ziskovosti na klíčových trzích: Rakousko -27 %, Polsko -15 %, Česko -3 %. Zásadní část zlepšení v první polovině roku 2022 plynula z lepšího počasí a tím menších nároků na plnění v souvislosti přírodních škod.

Dalším důvodem je dle Bloomberg Ukrajina. VIG na trhu vlastní třetí největší pojišťovnu, existuje řada dalších linek na ruský vliv. V roce 2021 Ukrajina dělala 4 % provozního zisku VIG - 21,4 mil. eur proti 11,4 mil. eur o rok dříve, píše Bloomberg.

Velmi silná a stabilní se jeví kapitálová vybavenost VIG při regulatorním ukazateli solventnosti 285 %. Nižší poměr pojistných plnění k nákladům vedl ke zlepšení ukazatele combined ratio na 94,3 % ve srovnání s předchozím rokem (95,2 %).

"I nadále čelíme náročnému období, které je charakterizováno zejména válkou na Ukrajině, vysokou inflací a všudypřítomnou pandemií. Přestože tyto vlivy, které se dotýkají i pojišťovnictví, kalí vyhlídky na oživení, VIG nadále vykazuje velmi silnou odolnost, což se opět odráží ve zlepšených ukazatelích, "uvedla v prohlášení generální ředitelka Elisabeth Stadler. "Pololetní čísla nám dávají jistotu, že v roce 2022 dosáhneme kladných provozních výsledků," dodala.

Nárůst pojistného ve srovnání s prvním pololetím předchozího roku zaznamenaly podle firmy všechna pojistná odvětví a segmenty VIG. Výrazný vzestup s dvouciferným tempem růstu je způsoben zejména neživotním pojištěním. Nejvyššího růstu pojistného bylo dosaženo v České republice, Rakousku a segmentu rozšířené CEE, přičemž vysoký růst pojistného zaznamenalo zejména Rumunsko a pobaltské státy.

Výsledek před zdaněním ve výši 277,3 mil. EUR byl o 10,3 % vyšší než v předchozím roce. Kromě opravných položek, které byly zaúčtovány v letošním prvním čtvrtletí, zahrnuje výsledek podle pojišťovací skupiny i další opatření. Na konci prvního pololetí tak byly zaúčtovány opravné položky k ocenění více než tří čtvrtin expozice skupiny VIG vůči ruským státním a podnikovým dluhopisům ve výši přibližně 165 mil. EUR

Mezi potvrzené cíle dosáhnout čelní trojky polského pojistného trhu nadále také VIG sleduje příležitosti akvizice na nejádrových trzích v regionu CEE. Ve třetím čtvrtletí skupina hodlá zahájit konsolidaci v souvislosti akvizice Aegon Hungary.

Akcie společnosti ve Vídni klesly letos zatím o 7,6 procenta (graf níže ukazuje vývoj na BCPP). Po dnešních výsledcích odepisovaly i více než 5 procenta. Dle dat Bloomberg akcie VIG pokrývá celkem 6 analytiků se 4 nákupními, jedním neutrálním a jedním prodejním doporučením. Aktuální konsensuální cílovou cenou je 25,98 EUR.

vig ytd 

Zdroje: Bloomberg, VIG, Patria.cz

 

 
 
 
 
 
 

Čtěte více:

Pojišťovna VIG reportovala v prvním čtvrtletí roku 2022 růst pojistného. Zisk snížila preventivní opatření
17.05.2022 8:47
Pojišťovna Vienna Insurance Group oznámila výsledky za první čtvrtletí...
VIG mírně klesl zisk, Erste s novou cílovou cenou, futures ukazují výše
17.05.2022 8:57
Akcie v Evropě zahájí nový obchodní den růstem. Investoři budou v geop...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.12.2022
9:16Zpřesněný odhad potvrdil mezičtvrtletní pokles HDP ve 3.kvartálu. Výrazně negativní vliv měla spotřeba domácností
9:09Rozbřesk: Konjunktura v USA vadne, což asi potvrdí i listopadové payrolls
8:48Indexy pražské burzy se rebalancují k 19. prosinci, PKN Orlen koupí čerpací stanice v Maďarsku a na Slovensku a futures jsou smíšené  
8:15Polský majitel největší české sítě čerpacích stanic expanduje na Slovensku a v Maďarsku
6:07Natixis: Vlády toho už tolik finančně neutáhnou, nastoupí firmy
01.12.2022
22:00Hlavní indexy na Wall Street prošly konsolidací po včerejší rally  
18:27Svět je valuačně zhruba na historickém standardu. Jedním extrémem jsou USA, druhým UK
17:32Výsledky Okta nebyly zrovna zářné, akciím ale pomohlo nízké očekávání  
16:47Data krotí optimismus, Amerika po ISM obrací dolů  
16:35Tomáš Vlk: Aktivita amerických továren se začíná snižovat - ISM klesá pod klíčovou hranici  
15:29Jaromír Strnad: Akcie KB jsou nyní zajímavé. Potenciál k růstu má i Amazon
14:43Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliard korun. Loni byl za stejné období ještě vyšší
14:30Nezvyklé pohyby stejným směrem u akcií i dluhopisů rozbíjí portfolia 60:40. Svítá ale naděje
13:24Banky eurozóny podceňují realitu hospodářského poklesu
13:09Komentář k výsledkům Snowflake: Očekávání splněna, ale ztráty dále rostou  
11:49Nový ropný zlom: Jsou evropské ropné společnosti opět vhodné k investici?
11:11Powell včera spustil nákupní mánii, Evropa je však opatrná před rizikovým ISM  
10:53"Podělal jsem to", ale vědomě nepodváděl, říká bývalý šéf FTX navzdory doporučení svých právníků mlčet
10:39Pohled insiderů na podmínky v českém průmyslu zůstává chladný, ukázal listopadový PMI index
10:03ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst