Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Skupině Colt CZ v prvním pololetí meziročně klesly výnosy, prodala méně zbraní

    Skupině Colt CZ v prvním pololetí meziročně klesly výnosy, prodala méně zbraní

    19.09.2023 9:10, aktualizováno: 19.9. 9:34
    Autor: ČTK

    Aktualizováno

    Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za první letošní pololetí výnosy 6,9 miliardy korun. Meziročně byly nižší o 2,7 procenta, a to kvůli poklesu prodeje zbraní, dopadům přepočtu z cizích měn a meziročně nižším prodejům v USA. Upravený zisk zbrojařské skupiny dosáhl od ledna do června 1,19 miliardy korun, ve srovnání se stejným obdobím loni vzrostl o 1,3 procenta. Vyplývá to z výsledků hospodaření, které dnes Colt CZ zaslal ČTK v tiskové zprávě.

    Počet prodaných zbraní holdingu za první letošní pololetí klesl ve srovnání s prvními šesti měsíci loňského roku o 13,3 procenta na 314.564. Krátké palné zbraně byly zastoupeny z 62,5 procenta, dlouhé palné zbraně z 37,5 procenta. V loňském prvním pololetí začala koncem února válka na Ukrajině.

    Ukazatel EBITDA očištěný o mimořádné vlivy za prvních šest měsíců roku 2023 skupině meziročně klesl o 18,4 procenta zhruba na 1,46 miliardy korun. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů.

    Výnosy holdingu za druhé čtvrtletí letošního roku byly ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o 10,1 procenta vyšší. Proti letošnímu prvnímu čtvrtletí výnosy ve druhém čtvrtletí stouply o 27,7 procenta. "Velmi mě těší, že se obchodní výkon skupiny ve druhém čtvrtletí letošního roku zlepšil nejen oproti prvnímu čtvrtletí, ale i srovnatelnému období v roce 2022. Finanční výsledky i nadále odrážejí zvýšenou sezonnost našeho podnikání související s nárůstem podílu prodejů v segmentu ozbrojených složek," uvedl generální ředitel a předseda představenstva Jan Drahota.

    Vyzdvihl akvizici švýcarského výrobce munice swissAA Holding, která je dlouhodobým partnerem švýcarských, belgických, německých a dalších zákazníků z řad ozbrojených složek. Nákup společnosti oznámil Colt CZ letos v červnu. "Tato akvizice je součástí naší dlouhodobé růstové strategie, kdy munice je přirozeným doplňkem k našim hlavním výrobkům," uvedl Drahota.

    Na celkových výnosech skupiny Colt CZ za první pololetí se z 46,8 procenta podílely výnosy v USA. Výnosy v České republice dosáhly podílu 20 procent, Kanada se na celkových výnosech podílela 14,2 procenta, výnosy dosažené na evropském trhu bez ČR tvořily 10,7 procenta. Podíl Asie činil čtyři procenta a Afriky 1,3 procenta. Výnosy v ostatních státech světa činily tři procenta.

    Vedení Colt CZ očekává, že celkové výnosy letos mohou dosáhnout 16 až 16,4 miliardy korun, což ve srovnání s konsolidovanými výnosy v roce 2022 představuje nárůst o 9,7 až 12,4 procenta. Očekávaná výše upraveného ukazatele EBITDA by letos mohla dosáhnout 3,2 až 3,4 miliardy korun, což by na horní hranici znamenalo meziroční nárůst o jedno procento.

    Holding je předním světovým výrobcem ručních palných zbraní a munice pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, CZ-USA, Dan Wesson, Spuhr, swissAA a 4M Systems. Skupina má sídlo v České republice a výrobní kapacity v ČR, USA, Kanadě, Švédsku, Švýcarsku a Maďarsku. Zaměstnává více než 2000 lidí. Ze 76 procent je vlastněna holdingem Česká zbrojovka Partners SE, zbývajících 24 procent tvoří veřejně obchodované akcie. Loni vykázala za celý rok rekordní výnosy téměř 14,6 miliardy korun. Upravený čistý zisk holdingu byl po zdanění bezmála 2,3 miliardy korun.


    Čtěte více:

    Vlažný úvod týdne na Wall Street
    18.09.2023 22:01
    Dnešní obchodování v USA se neslo za velmi nízké volatility, kdy hlavn...
    ČEZ znovu prodlouží termín pro nabídky na blok v Dukovanech
    19.09.2023 8:02
    Energetická společnost ČEZ znovu prodlouží termín pro podání finálních...
    ČEZ prodlouží termín pro podání nabídek na dostavbu Dukovan, Colt oznámila pololetní výsledky. Evropa červená
    19.09.2023 8:52
    Evropské akciové trhy zahájí obchodování poklesem, futres indexu Stoxx...
    Musk naznačil, že hodlá zpoplatnit všem uživatelům přístup k sociální síti X
    19.09.2023 8:46
    Miliardář Elon Musk naznačil, že hodlá zpoplatnit všem uživatelům přís...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    30.07.2026
    18:24AI investor Leopold Aschenbrenner byl po výrazných ztrátách nucen uzavřít všechny své akciové pozice
    16:36PODCAST Traders Talk: Korekce na Wall Street nemusí být u konce. Meta vypadá zajímavě
    16:01Mag7 s valuacemi blízko celému trhu. PE informační šum vysoko
    15:36Americký spotřebitel se ve 2Q rozjel, celá ekonomika však zpomalila  
    14:04Adidas prodával jako nikdy předtím. Investory ale zklamala ziskovost
    14:03Meta nedokázala přesvědčit investory návratností extrémně vysokých investic do AI  
    13:48Šindel: Česká ekonomika zrychlila, za očekáváním ČNB ale opět zaostala
    13:36Britská centrální banka drží sazby, přibývá ale hlasů pro jejich zvýšení
    13:01Microsoft smetl pochybnosti ze stolu a jasně ukázal, jaký přínos mají investice do AI  
    11:43Erste zvýšila výhled i dlouhodobé cíle, výnosy ale zaostaly za očekáváním trhu  
    11:26Česká ekonomika po slabším začátku roku znovu nabírá tempo
    11:15Fed nezvyšuje sazby, ale nejistotu, výsledky velkých techů jsou smíšené a akcie převážně zelené  
    10:59Stellantis se vrátila k zisku. Obrat táhne Severní Amerika, Evropa dál zaostává
    10:48Dlouhodobý investiční produkt láká čím dál více Čechů. Za dva a půl roku do něj vložili přes 12 miliard korun
    10:39BMW doplácí na krizi v Číně. Zisk automobilky se propadl o více než třetinu
    10:30Komerční banka překonala očekávání a zlepšila výhled. Hlavní výnosy však zůstávají pod tlakem  
    9:41Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky 2Q 2026
    9:06Rozbřesk: Nový šéf Fedu Kevin Warsh pozorně sleduje reakce trhů na příchozí data.
    8:51I přes pokles čistého zisku Komerční banka překonala odhady a dividenda má dosáhnout 80 % zisku
    8:41Erste překonala odhady a zvýšila výhled. Do roku 2030 chce více než zdvojnásobit zisk na akcii

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - HDP, q/q
    10:00DE - HDP, q/q
    11:00EMU - HDP, q/q
    13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
    14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
    14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m