Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB otevřela možnost snížení úrokových sazeb, koruna je ale v klidu

ČNB otevřela možnost snížení úrokových sazeb, koruna je ale v klidu

16.01.2006 17:09
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Dnešní seance byla bez nových dat z ekonomiky, navíc trhy v USA jsou dnes kvůli svátku zavřené. Obchodování se tak dělo ve volnějším tempu. Koruna zavírá vůči euru nepatrným posílením na 28,79 Kč/EUR. Kurz koruny proti dolaru posílil z pátečních 23,87 na 23,76 Kč/USD.

Jinak klidný den mohly rozvířit výroky představitelů České národní banky. Oba viceguvernéři dnes promluvili na téma dalšího výhledu sazeb a z jejich slov je znát posun oproti předchozí rétorice.

Singer: Pohyby sazeb jsou nevyzpytatelné, ten příští nemusí být směrem vzhůru
(pro klienty Patria Plus)
Niedermayer: Potřeba vyšších sazeb se zmenšila, ČNB je může i snížit!
(pro klienty Patria Plus)
Singer: Kurz koruny není důvodem k velkým obavám

Nyní ČNB otevřeně hovoří o možnosti snížení úrokových sazeb, zatímco dříve šlo jen o upozorňování, že sazby mohou nějakou dobu stagnovat. Důvodem zapojení tématu snižování sazeb je podle ČNB především silná koruna, která zpřísňuje měnové prostředí a tlačí inflaci dolů, pod hodnoty prognózované centrální bankou.

Dnešní pozměněný hlas z ČNB však na koruně nezanechal prakticky žádné následky. K mírnému zvýšení volatility sice došlo, ale jen přechodně. V druhé polovině seance se kurz jen líně převaloval nepatrně pod 28,80 Kč/EUR.

Oslabení dolaru, které podpořilo v růstu středoevropské měny v dnešním úvodu, během dne již nepokračovalo. Podle očekávání tak ustal i tlak na zhodnocování koruny a ostatních měn v regionu. Dolar se nyní vůči euru obchoduje na 1,2123 USD/EUR, což pro něj znamená mírnou pozitivní korekci. Významné pohyby dnes nesledujeme, ke zklidnění přispívá absence amerického obchodování.

Zítřejší program zahrnuje české maloobchodní tržby, číslo, které by mělo pravděpodobně zůstat bez odezvy na devizovém trhu. Ze zahraničních událostí se čeká konečná inflace z Německa, prosincová inflace z Maďarska a odpoledne průmyslová výroba z USA.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.05.2026
22:02Výběr zisku na Wall Street  
18:08Složitý rytmus čtvrtletních výsledkových tanců
17:13Maďarský comeback. Dluhopisy raketově rostou, CEE region cítí tlak  
15:45Akcie zbrojařů pod tlakem: Citi varuje před předčasným nákupem i přes očekávané zlepšení
15:11Footshop a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
14:52Zisk Nubank zaostal za odhady kvůli rostoucím nákladům  
14:13Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2821764326 a XS2821774390
13:44Perly týdne: Dluhové konce velkých říší
13:18UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Sdělení klíčových informací
13:10Patria Finance upozorňuje na podvodný účet na Instagramu zneužívající naši identitu
13:04KKCG Real Estate Financing a.s. : Oznámení o první výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003578510
12:04Arista Networks: AI může firmě zajistit příznivý vítr do zad  
11:41Zklamání z Trumpovy cesty? Dluhopisy i akcie v pátek padají  
11:09Zbrojař Strnad diverzifikuje. Mimo zbrojní sektor plánuje nasadit až 10 miliard eur
10:18Jak (ne)potěšit akcionáře
9:39ČNB připouští možné zvýšení sazeb kvůli dopadům dražší ropy
9:27Rozbřesk: Dluhopisy Republiky jsou zpět. Stabilní investice, nebo drahý luxus pro stát?
8:55RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodovaní Per rollam valné hromady akciové společnosti RMS Mezzanine, a.s.
8:52Direct Financing s.r.o.: Potvrzení o plnění ukazatele LTV
8:49Akcie obracejí do červeného, investoři vybírají zisky  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m