Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Střední Evropa: Přehled důležitých akciových zpráv - průběžně doplňováno

16.01.2006 10:16
Autor: KBC/Patria

Banka CAIB Polska pod dohledem regulátorů
Podle polského deníku Parkiet může být Unicredito polskou vládou požádáno, aby prodalo CAIB Polska, která je zodpovědná za investiční bankovnictví a obchodování s cennými papíry, stejně jako Bank BPH. Jedná se o to, že CAIB vlastně soupeří s Bank Pekao v bankovních službách a to by znamenalo porušení privatizační smlouvy. Tento názor má podle nás určité opodstatnění, ale zdůraznili bychom, že tento problém lze také vyřešit sloučením provozních částí těchto bank. V každém případě se tato záležitost dotýká hlavního problému, a to zda Unicredito dostane povolení k převzetí Bank BPH. Neočekáváme, že tato zpráva bude mít vliv na dnešní obchodování.

Další zprávy o schvalovacím procesu Unicredita
Během víkendu mluvčí Evropské komise uvedl, že Komise bude s velkým zájmem sledovat práci polských regulátorů při převzetí Bank BPH Unicreditem. Mluvčí dále uvedl, že první kontakty s regulátory již proběhly, a to na neformální úrovni. Jako odpověď, náměstek ministra financí Cezary Mech, uvedl, že by Polsko mělo rozhodnout co nejdříve, poté co budou předloženy všechny potřebné dokumenty. Podle našeho názoru tyto zprávy nemění nic na současném stavu, tzn., že trh očekává rozhodnutí o fúzi během 1Q06. Rozhodnutí by mohlo být přijato nejdříve v únoru. Proto si nemyslíme, že by tato zpráva měla vliv na dnešní obchodování.

Dozorčí rada společnosti PGNiG hledá tři nové členy představenstva
Podle inzerátu zveřejněném v dnešním vydání deníku Rzeczpospolita, hledá dozorčí rada společnosti PGNiG tři nové členy představenstva, a to generálního ředitele, finančního ředitele a zástupce generálního ředitele, který bude zodpovědný za investice. Konečná lhůta pro zájemce je 31. leden. Tato zpráva není překvapivá, když ministr státního pokladu již v listopadu naznačil výměnu generálního ředitele. I když nebylo známo, kteří další klíčoví manažeři budou nahrazeni, výměna finančního ředitele byla rovněž očekávána. Podle naše názoru by tato zpráva neměla ovlivnit cenu akcií.

Netia: Uzávěrka tenderu
Novator oznámil, že v tenderu, který skončil 13. ledna, koupil 12% podíl ve společnosti Netia za cenu 6,15 PLN za akcii. Předpokládáme, že cena akcií poklesne zejména kvůli nižší poptávce a opakujeme naše doporučení Prodat.

Polsko: dnes bude oznámena inflace za prosinec
Odhadujeme, že index inflace poklesl v meziročním srovnání z 1 % na 0,8 %, což je v souladu s konsensuálním odhadem trhu. Je to primárně důsledek 4% meziměsíčního poklesu cen paliva a nižších cen jídla než v loňském roce. Výrazně nižší číslo růstu cen může být přičteno sezónním vlivům a je zejména důsledkem poklesu cen masa na domácím trhu. Tento pokles je naopak důsledkem snížení vývozu masa kvůli embargu, které na Polsko uvalily ruské úřady. Dalším důvodem je posilování zlotého. Tyto důvody pak znamenají větší zájem vývozců o domácí trh.

Polsko: deficit běžného účtu za listopad je vyšší než se očekávalo
Deficit běžného účtu za listopad dosáhl -539 mil. EUR proti konsensuálnímu odhadu trhu, který byl -190 mil. EUR. Tato slabší čísla vyplývají zejména z nerovnováhy v obchodování, která byla způsobena zejména nižší dynamikou vývozu (pokles o 3% v meziměsíčním srovnání) a silnějším vývozem (meziměsíční nárůst o 1 %). Podle našeho názoru toto ukazuje na zvýšení domácí poptávky, obzvláště pokud vezmeme v úvahu silná listopadová čísla průmyslové produkce. Na druhou stranu to může také znamenat, že posilování zlotého bude mít negativní vliv na vývoz.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y