Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Ministerstvo financí vítá stanovisko Evropské komise

    Ministerstvo financí vítá stanovisko Evropské komise

    12.01.2006 15:05
    Autor: 

    Následuje tisková zpráva MF:
    Ministerstvo financí vítá hodnocení posledního Konvergenčního programu a návrh stanoviska Evropské komise. Zároveň se ztotožňuje s doporučeními, které Komise vydala a oceňuje stanovisko Komise, že Česká republika činí vše potřebné, aby byla v roce 2010 připravena na přijetí eura. "Dodržení našeho plánu přijmout euro v roce 2010 považuji za jednu z hlavních priorit této vlády," říká první místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka.

    V prvním z doporučení Evropská komise vyzývá Českou republiku k využití hospodářsky příznivého období ke snižování deficitu veřejných financí. ČR ve skutečnosti již dnes těží z dobrého ekonomického vývoje a deficit snižuje rychleji než bylo původně plánováno.

    "Rychlejší hospodářský růst využíváme pro snižování deficitu. Povedlo se to v roce 2004 i v roce 2005," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka v reakci na slova komisaře pro hospodářské a měnové záležitosti Joaquín Almunia o malé ambicióznosti ČR a Slovenska.

    Evropská komise také doporučuje ČR zvýšit kvalitu rozpočtového plánování. "Zavedení nových fiskálních pravidel nepochybně přispělo k zvýšení kvality rozpočtového plánování. Tato pravidla však fungují teprve krátce a jejich efektivita bude průběžně vyhodnocována, za účelem její zvýšení " dodal Bohuslav Sobotka.

    Posledním doporučením upozorňuje Evropská komise na dlouhodobou udržitelnost veřejných financí, které ministr Sobotka uvítal."Urychlení důchodové reformy také podporuji," uvedl Sobotka.

    Evropská komise včera Čechy pochválila, že snížili schodek rozpočtu pod tři procenta, což je nezbytná podmínka pro vstup země do eurozóny. Země si tedy vylepšila vyhlídky na zavedení eura v roce 2010. "Česko a Slovensko do Unie vstupovaly s vyšším deficitem. Dnes mají lepší výsledky než se plánovalo," uvedl včera evropský komisař Joaquín Almunia, který má v agendě měnové záležitosti. Pokud bude trend pokračovat, může Česko dosáhnout na euro podle plánu v roce 2010 a Slovensko o rok dřív.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    11.08.2026
    21:59Wall Street pokračovala v konsolidaci; probuzení může přinést aktuální CPI  
    17:14Mimořádná levnost i drahost amerických akcií. Vše vysvětluje jedna skrytá proměnná
    15:50Eli Lilly stíhá Novo Nordisk. V Británii získala první povolení pro pilulku na hubnutí mimo USA
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  
    11:38ČEZ zaostal za odhady na provozním zisku. Slabý Trading přebil pozitivní zprávu o vyšším výhledu  
    11:05Inflace zůstává pod cílem, domácí tlaky ale nepolevují
    10:08Wall Street vidí za Bessentovými kroky známky úzkosti na trhu s dluhopisy  
    8:52ČEZ v pololetí meziročně zvýšil čistý zisk o deset procent a zahraniční trhy sledují nové zdroje financování AI  
    8:44ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. pololetí 2026
    7:57Čistý zisk ČEZ přesáhl za první pololetí 18 miliard, společnost znovu navýšila výhled
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek
    11:19Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 5 %. Trh práce ale zůstává napjatý

    Související komentáře
      Nejčtenější zprávy dne
      Nejčtenější zprávy týdne
      Nejdiskutovanější zprávy týdne
      Kalendář událostí
      ČasUdálost
      9:00CZ - CPI, y/y
      16:00USA - Prodeje starších domů