Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články

    Přehled devizového trhu - Zlotý, Forint a Slovenská koruna

    10.01.2006 9:29
    Autor: 

    Zlotý ve včerejším obchodování posílil. Vůči euru se již několik dnů pokoušel prorazit hranici 3,80, jmenování Zyty Gilowské novou ministryní financí dodalo konečně potřebnou razanci, zvláště když v prvním jejím prohlášením bylo ujištění, že finanční disciplína a přijetí eura jsou hlavním zájmem jak jejím tak i celé vlády. Dodala však, že není zastánkyní stanovení přesného data přijetí společné měny předem. Kurs EUR/PLN tak po otevíracích 3,8015 uzavíral na 3,7610, vůči dolaru končil na 3,1190 a vůči koši měn 18,97% nad paritou. Ani dnes není na programu žádná významnější domácí událost. Pozitivní nálada ve prospěch polské měny a středoevropského regiónu zřejmě přetrvává, výrazné posílení polské měny v minulých dnech však musí brzy vyvolat technickou korekci.

    Forint v pondělí vůči euru mírně zpevnil. Reagoval tak na růst cen dluhopisů a akciového trhu, podpořen byl i posilováním okolních měn. Ve prospěch maďarské měny působil rovněž nižší než očekávaný listopadový deficit zahraničního obchodu. Forint tak začínal na 250,25, brzy dopoledne prolomil psychologickou hranici 250,0 a končil na 249,75. Trh přitom ignoroval varování Evropské komise, že maďarský střednědobý fiskální plán není dostatečný, aby snížil rozpočtový deficit do roku 2008 na úroveň požadovanou EU. Komise dala vládě úkol, aby do 1.9. připravila nový plán opatření.
    Dnes bude zveřejněna průmyslová výroba, na devizový trh má ale zpravidla jen malý vliv. Předpokládáme, že forint již vyčerpal růstový potenciál, a měl by proto dnes stagnovat kolem úrovně 250,00. Ve středu by měl Brusel oficiálně oznámit požadavek na změnu fiskálních opatření, a to by mohlo forint oslabit.

    Slovenská koruna odštartovala úvod týždňa vo veľkolepom štýle. Hneď po otvorení na 37,55 začala posilňovať a jej kurz voči euru sa dostal až na 37,37 čo predstavuje nové historické maximum. Za posilnením sa neskrýva žiadna špecifická príčina; išlo o dlhoočakávaný posun kvôli priaznivým ekonomickým fundamentom a podporou jej bol i priaznivý sentiment v regióne. Najviac boli na trhu aktívne londýnske banky. V závere dňa prišlo ku korekcii a posledné kotácie boli v blízkosti úrovne 37,40. Nevylučujeme, že po prudkom posilnení príde ku korekcii predchádzajúcich ziskov. Naďalej však zostávame na korunu pozitívny. Dnes nebudú publikované žiadne čísla, takže kľúčový zostane naďalej regionálny sentiment a vývoj na globálnych trhoch.

    (ČSOB - denní finanční zpravodaj)

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?
    11:07Polská společnost Arlen chce koupit 75 procent akcií obuvnické firmy Prabos
    10:31Opět „nejstarší chyba v monetární politice“?
    9:35Celkový veřejný dluh USA poprvé překonal hranici 40 bilionů dolarů
    8:54Rozbřesk: Když je všechno priorita. Státní rozpočet pro rok 2027
    8:51Fed zůstává jestřábí, Trump tlačí na Írán a trhy sledují dluh USA i návrat bitcoinu  
    6:04Morgan Stanley: Drobní investoři dokázali správně odhadovat dopady QE, neměli by ale časovat trh
    19.08.2026
    22:02Pozitivní náladu na trhu podtrhují akcie Moderny a Marvell Technology  
    18:21AI dál sama sobě dláždí kapitálovou cestu a „bezvýznamné“ 2 biliony dolarů
    16:45Traders Talk: Tento trh není pro slabé povahy. Příležitosti se ale najít dají
    16:12Home Depot trápí drahé hypotéky. Klarna po výsledcích odepsala 20 %
    15:35Tradiční král carry trade v ohrožení? Investoři čím dál častěji mění japonský jen za švýcarský frank
    13:59ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    13:49Akcie Moderny letí vzhůru o 100 % díky úspěchu u personalizované vakcíny proti rakovině
    12:25Akcie čínského výrobce humanoidů Unitree vystřelily při svém debutu o 460 procent

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data