Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

MF: Návrh zákona o státním dluhopisovém programu na úhradu rozpočtového schodku roku 2006

13.12.2005 17:31
Autor: 

následuje informace o materiálu, které MF předloží na jednání vlády dne 14. prosince 2005
Návrh zákona o státním dluhopisovém programu na úhradu části rozpočtovaného schodku státního rozpočtu České republiky na rok 2006

Základním důvodem předložení tohoto návrhu zákona, žádajícího krytí rozpočtovaného schodku v roce 2006 státními dluhopisy s dobou splatnosti delší než 1 rok, je snaha o vyhnutí se refinančnímu riziku státu. Je zřejmé, že pokud by podíl krytí krátkodobými dluhopisy byl vysoký, tak v případě poruchy na finančním trhu by stát byl vystaven značnému riziku, kdy trh nebude akceptovat refinancování státními pokladničními poukázkami v potřebném objemu, a tak stát nebude schopen dostát svým závazkům. Aby se vláda vyhnula tomuto riziku, žádá o zákonné povolení Poslanecké sněmovny vydávat dluhopisy s dobou splatnosti delší než 1 rok již od počátku roku 2006.

Rozpočtovaný schodek státního rozpočtu České republiky na rok 2006 činí 74 400 000 000 Kč. Vzhledem k tomu, že podle ustanovení § 30 zákona č. 6/1993 Sb.,o České národní bance, ve znění pozdějších předpisů, není možné krýt přímým úvěrem od České národní banky schodek státního rozpočtu, zbývají následující možnosti úhrady:

a) vydání státních dluhopisů na domácím nebo zahraničním trhu
b) přímý úvěr od domácího subjektu,
c) vládní půjčka ze zahraničí.

Z těchto možností bylo zvoleno a navrhuje se vydání státních dluhopisů na domácím nebo zahraničním trhu do výše 65 190 800 000 Kč, což je řešení optimální jak z hlediska diverzifikace financování státu (vysoký schodek státního rozpočtu nelze financovat pouze na domácím trhu), tak z hlediska řízení refinančního a likvidního rizika. Uskutečnění tohoto návrhu samo o sobě nezpůsobí zvýšení peněžní zásoby a je nejméně nákladné.

Zbývající část rozpočtovaného schodku ve výši 9 224 020 000 Kč bude uhrazena přijatými dlouhodobými úvěry a změnou stavu na účtech státních finančních aktiv, a to zvýšením o 14 820 000 Kč. Státní dluh se v roce 2006 k 31.12 zvýší na 775,9 mld. Kč .

Státní dluhopisy se vydávají podle zákona č. 190/2004 Sb., o dluhopisech, kde § 25 stanoví, že státní dluhopisy jsou vydávány na základě zvláštního zákona o státním dluhopisovém programu nebo na základě zvláštního zákona, který pověřuje ministerstvo vydat státní dluhopisy nebo mu vydání státních dluhopisů umožňuje.

(zdroj: MF)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba