Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČSSD bude do voleb posilovat - také díky Paroubkovi

11.11.2005 10:10
Autor: 

Po pádu vlády premiéra Grosse usedl do čela nového kabinetu Jiří Paroubek. V politikovi, který na karierním žebříčku postupoval vzhůru doslova raketově, našla sociální demokracie novou naději na dobrý výsledek ve volbách, ne-li dokonce na volební vítězství. V říjnové anketě na Patria.cz jsme se tak ptali na Váš názor, zda díky Paroubkovi sociální demokracie dosáhne vítězství ve volbách.

Nejvíce, tedy 47 % hlasů, v anketě získala možnost, že sice ČSSD zůstane druhá, avšak Jiří Paroubek jí pomůže posílit. Podle 18,7 % hlasujících dokonce nový premiér dovede sociální demokracii k volebnímu vítězství, 7,5% podporu získal názor, že ČSSD vyhraje volby, avšak díky chybám ODS. Naproti tomu si 23,6 % respondentů ankety myslí, že ČSSD po nárůstu preferencí začne ztrácet a že jde o růst přechodný. Pouze 3 % hlasujících se domnívá, že se odstup ČSSD od vedoucí ODS do voleb výrazněji nezmění. Celkově tedy převážil názor, že ČSSD bude do parlamentních voleb získávat, a to s výrazným přispěním Jiřího Paroubka.


Zdroj: Patria Online

Jak se vyvíjejí volební preference? V dubnu, kdy se Paroubek stal premiérem, byla ČSSD na kolenou s volebními preferencemi 10,5 %, naproti tomu ODS se stále držela nad 30 %. Změna vlády však jakoby odstartovala obrat ve vývoji. Nástup ČSSD s novým premiérem v čele znamenal nárůst preferencí až na zářijových 23 %. ODS se nestačila divit, natož aby nějak zareagovala. Její zářijový výsledek: 28,5 %. Předčasné volby v Německu znovu dokázaly, že nic není nemožné. Gerhard Schroeder se svou SPD mocným finišem před volbami takřka smazal přechozí výraznou ztrátu a skončil jen těsně druhý. Jeho volební tým pomoci i české sociální demokracii.

Tabulka: Vývoj stranických preferencí od června 2004 (v %)

Zdroj: CVVM

Na začátku listopadu CVVM zveřejnila výsledky průzkumu volebních preferencí za říjen, tedy měsíc, kdy probíhala naše anketa. ODS podle nich mírně upevnila své vedoucí postavení, když získala 29 %, naopak ČSSD zaznamenala mírný pokles na 22,5 %. Preference po předchozím oslabování znovu vzrostly komunistům a polepšila si i KDU-ČSL.

Říjnové preference tak jako by nahrávaly názoru, že se odstup ODS od ČSSD příliš nemění nebo že byl nárůst preferencí sociální demokracie přechodný. Nepřeceňujme však mírné změny v dílčích výsledcích. Roli Jiřího Paroubka ve vedení ČSSD i jeho vliv na volební zisky prověří až červen 2006.

Anketa "Dožene díky Paroubkovi sociální demokracie ODS?" probíhala na stránkách Patria.cz od 6.10. do 3.11.2005, zúčastnilo se jí 700 hlasujících.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.03.2026
15:21Deset let nulová inflace…
13:44Energetický šok opět otestuje měnovou politiku Fedu. Klíčová bude jeho délka a intenzita
12:24Anthropic vstupuje do boje o agentní AI. Claude může na dálku ovládat počítač
12:12S&P Global: Růst aktivity v soukromém sektoru v eurozóně v březnu zpomalil
12:11Holešovice zrychlují: ceny bytů rostly o 25 %
11:14Co věřit Trumpovi a jak zareaguje Írán? Trhy stále nevědí, na jakou kartu si vsadit  
11:09Revolut hlásí rekordní zisk před zdaněním. O desítky procent roste počet klientů i předplatného
9:51AI ano, ale ne jako jádro portfolia. Erhard Radatz z Invesca o technologiích, válce v Íránu, energetice i návratu zájmu o Čínu
9:45Důvěra v českou ekonomiku v březnu stoupla u podnikatelů i spotřebitelů
9:36EU a Austrálie se dohodly na odstranění cel, bezpečnostní spolupráci i těžebních projektech
8:57Rozbřesk: Trumpova otočka jako test citlivosti středoevropských měn na ropu
8:51Trhy se uklidňují po prudkých výkyvech, pozornost ale zůstává na Blízkém východě  
6:03Stratégové nadále věří evropským akciím. I přes rizika čekají návrat Stoxx 600 na rekordy  
23.03.2026
21:20Překvapivě zelené pondělí na Wall Street  
17:36Hyperscaleři, jejich mohutné investice a to, co firmy skutečně vydělávají
16:14PODCAST Týdenní výhled: Trump vystrašil trhy ultimátem Íránu, ale znovu otočil  
16:10Těžaři pod tlakem: prudký propad zlata tlačí na jejich marže
15:47Dohoda EU s Mercosurem začne prozatímně platit od května, uvedla Evropská komise
15:20Pale Fire Financing a.s.: Pozvánka na schůzi vlastníků dluhopisů PFF
14:58Největší dluhopisový výprodej od roku 2022. Energetický šok mění pravidla hry i tradiční bezpečné přístavy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
GameStop Corp (01/26 Q4, Aft-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba