Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled devizového trhu - Zlotý, Forint a Slovenská koruna

Přehled devizového trhu - Zlotý, Forint a Slovenská koruna

09.11.2005 9:25
Autor: 

Zlotý včera navzdory přetrvávající politické nejistotě posílil vůči oběma hlavním světovým měnám. Přitom nová vláda neprezentovala svůj program, jak dříve slíbila, ale jeho zveřejnění odložila pravděpodobně do zítřka. Nový program podle našeho názoru bude kompromisem záměrů nejsilnější politické strany a nutnosti vyhovět populistickým stranám kvůli získání podpory v Sejmu. Je ovšem otázkou, jak striktně se bude muset takový kompromisní program dodržovat. Kurs EUR/PLN včera po ranních 4,0100 uzavíral na 4,0030 a kurs USD/PLN se z otevíracích 3,4375 posunul na 3,4015 a vůči koši měn končil 12,86% nad paritou. Dnes by se polská měna měla před čtvrtečním hlasováním udržet vůči euru v úzkém pásmu 4,00 – 4,04. Pokud pak zítra vláda bude schválena, je velmi pravděpodobné, že polská měna opět získá ztracené pozice.

Forint vůči euru včera zpevnil, když kurs EUR/HUF po ranních 249,30 končil na 248,80. Maďarská měna tak následovala polský zlotý podpořena i obnoveným zájmem o dluhopisy. K podpoře se přidala i průmyslová výroba, která sice v září klesla, avšak méně, než se čekalo. Bez odezvy na devizový trh zůstala i kritika Evropské komise na maďarský rozpočtový deficit zřejmě díky prohlášení ministra financí, že země přijme doporučení komise a bude deficit snižovat tak, aby se dostal pod hranici 3% v roce 2008. Dnes nejsou na pořadu žádné ekonomické ani politické události a kurs by měl proto ovlivnit spíše vývoj na okolních trzích. Před polským hlasováním očekáváme stagnaci.

Slovenská koruna sa v utorok držala v úzkom pásme 38,923 až 38,990 EUR/SKK. Nereagovala na výsledok repoaukcie ani lepší než očakávaný priemysel. Priemyselná produkcia vzrástla v septembri zo 4,3% na 5,4%. To je viac ako predpokladal trh (+4,5%). Číslo zároveň indikuje solídny export a dobrý výsledok obchodnej bilancie v piatok. Dnešné maloobchodné tržby môžu dotvoriť obrázok ekonomiky. Na trhu totiž silnejú očakávania o raste sadzieb a vyššie než predpokaldané maloobchodné tržby by mohli tieto očakávania eskalovať. Koruna by mala aj naďalej ostať uzamknutá v úzkom pásme.

(ČSOB - denní finanční zpravodaj)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.01.2026
22:00Smíšená data z trhu práce nezabránila S&P 500 v růstu na nová maxima  
18:09Rozhoduje hotovost
16:36Traders Talk: Netflix u ročních minim, ČEZ zůstává stálicí a IPO Czechoslovak Group
15:35Trh práce v prosinci zůstal v zajetých kolejích, Fed může snižovat, a to finančním trhům stačí
14:53KKCG Real Estate Financing a.s. - Oznámení o manažerských transakcích
14:35Akcie Rolls-Royce stanovují nová maxima každý den roku 2026. Co stojí za jejich růstem?
13:02Perly týdne: Směrem k silnějšímu růstu bez nižších sazeb?
11:40Den D pro Trumpova cla? Nejvyšší soud dnes možná rozhodne
10:58Míra nezaměstnanosti v prosinci podle očekávání vzrostla na 4,8 %
10:38Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:37Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:36Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2025
10:10CSG by mohla oznámit IPO už příští týden. Strnad cílí na valuaci 30 miliard eur
10:03Rio Tinto opět jedná o převzetí Glencore. Vznikl by největší těžař světa
9:08Zahraniční obchod Německa slábne. Automobilky zrychlují, energetika brzdí
8:58Rozbřesk: Obchodní schodek USA se zázračně snižuje, což zvyšuje odhady HDP
8:47IPO CSG v Amsterdamu může přijít už příští týden, akciemi i dluhopisy může zahýbat rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o clech  
6:07Nejvýnosnější sázka trhu pokračuje, ale varování přibývá  
08.01.2026
22:22Akciové indexy v USA vyhlíží výsledkovou sezónu.  
17:18Trhy odtržené od ekonomiky?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university