Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Korunu tlačí dolů negativní sentiment v regionu, platební bilance by mohla pomoci

    Korunu tlačí dolů negativní sentiment v regionu, platební bilance by mohla pomoci

    13.10.2005 10:40

    Korunu tlačí negativní vývoj v regionu dále směrem ke slabším hodnotám, přestože lepší výsledek běžného účtu platební bilance za srpen by ji mohl teoreticky krátkodobě podpořit. Kurz tak slábne na 29,63 Kč za euro inspirován poměrně významným poklesem zlotého. Výprodeje jsou ale patrné i u forintu a slovenské koruny, obecně panuje prodejní nálada napříč trhy, akciovými počínaje a devizovými konče. Pokles koruny k dolaru na 24,75 Kč/USD je navíc umocněn opětovným růstem dolaru k euru pod 1,2000 USD/EUR.

    Běžný účet platební bilance za srpen skončil ve schodku 9 miliard korun místo očekávaných 10 až 15 miliard. Bilance výnosů sice překvapila nízkým odlivem zisků, ale velmi nízký byl na druhé straně i příliv přímých zahraničních investic. Kdyby kurzovým pohybům české měny nedominoval region, byl by výsledek platební bilance spíše mírně pozitivní pro korunu.

    Po růstu na 40měsíční maximum dochází k výrazné korekci polského zlotého, který oslabuje z 3,87 až na 3,908 PZL/EUR. Blíží se druhé kolo prezidentských voleb v Polsku. Forint slábne na 251,7 HUF/EUR a slovenská koruna na 39,00 SKK/EUR. V rámci středoevropských výprodejů je na tom česká měna relativně nejlépe, očekáváme, že setrvá pod 29,75 Kč/EUR.

    Americký dolar k euru aktuálně obchoduje kolem 1,1970 USD/EUR a během noci se tak vrátil zpátky pod 1,2000 USD/EUR. Prezident Fedu Alan Greenspan včera hovořil o měnové politice, ale v podstatě jen zopakoval svůj dřívější projev. Dnes bude zveřejněna americká obchodní bilance za srpen, očekáváme -59,5 mld. USD, deficit nad 60 miliard by byl pro dolar silně negativní. Na eurodolarovém trhu by mělo dojít ke konsolidaci, nebezpečnou úrovní je pásmo kolem 1,19, resp. po jeho překonání 1,1866 USD/EUR, kde doporučujeme nastavit stop-loss příkazy.


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    17.08.2026
    6:03Zvedání sazeb v USA a skutečná „povaha inflace“
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data