Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled devizového trhu - Zlotý, Forint a Slovenská koruna

Přehled devizového trhu - Zlotý, Forint a Slovenská koruna

05.09.2005 9:13
Autor: 

Zlotý vůči euru v pátek vzrostl na šestiměsíční maximum a přidal i vůči dolaru. Trh ráno otevíral na 3,9860 EUR/PLN a 3,1860 USD/PLN. První vlnu posilování zažila polská měna krátce po otevření, ta druhá přišla stejně jako u ostatních středoevropských měn krátce před uzavřením trhu. Při absenci domácích událostí korespondoval zájem o zlotý příznivému sentimentu vůči celé střední Evropě. Den pak zlotý končil s kurzem 3,1560 USD/PLN a 3,9570 EUR/PLN, vůči koši měn uzavíral 15,91% nad paritou.
Také dnešek je bez významných ekonomických událostí. Pozitivní vliv na devizový trh ale může mít IPO společnosti PGNiG, tj. společnosti provádějící ropné vrty, které zřejmě přiláká zahraniční zájemce. Příznivá náladu na trhu proto může vydržet i dnes.

Forint v pátek stejně jako ostatní měny regiónu využil příznivý sentiment a posiloval. Podporou měny byl i stále živý zájem o státní dluhopisy. Jinak byl konec týdne bez významných politických nebo ekonomických událostí. Kurz EUR/HUF tak v pátek začínal na 244,00, v průběhu dne ale neprorazil rezistenci na 243,50 a končil týden na 243,60. Významné události nejsou na pořadu dne ani dnes. Trh bude proto opět reagovat na vývoj na okolních devizových trzích.

Slovenská koruna v závere týždňa voči euru posilnila približne o 0,6 percenta. Skrátený pracovný týždeň pomohol domácej mene nájsť pôdu pod nohami a zvýšený apetít investorov spôsobil prelomenie kľúčovej úrovne 38,500 EUR/SKK. Ak pretrvá býčia nálada voči regiónu ťahaná záujmom o PLN, koruna môže zhodnocovať aj ďalej. Pre SKK bude dôležitý aj pohyb EUR/USD. Dôležité týždňa tohto týždňa budú zverejnené vo štvrtok (HDP za Q2) a v piatok (CPI a zahraničný obchod).

(ČSOB - denní finanční zpravodaj)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.01.2026
18:33O trochu více jestřábí pohled…
17:11IPO CSG bez drobných investorů a ČEZ pod tlakem politiky
16:18Ministr financí USA věří, že Evropané kvůli Grónsku nevyhrotí vztahy s USA
16:05Ministři financí EU zvažují protiúder na nové hrozby z USA
15:35Šéf Microsoftu: Závod AI rozhodnou náklady na energie
14:07Netflix změnil podobu dohody s Warner Bros. Nově zaplatí kompletně v hotovosti
14:02Hyperbýčí sentiment pod tlakem. Geopolitika srazila americké futures hluboko pod nulu
13:00Rizika pro dluhopisy stoupají, když trhy zůstávají pod tlakem geopolitiky  
12:05Prodej dluhopisů ve světě zrychluje. Investoři se obávají rostoucích deficitů
10:03CSG by při IPO mohla získat až 3,8 miliardy eur. Nabídka byla pokryta během několika minut
8:57Kofola kupuje společnost Nobilis Tilia, která vyrábí čistě přírodní kosmetiku
8:49IPO CSG již pokryto, účast retailu stále nejasná. Americké futures temně rudé  
8:44Rozbřesk: Další TACO trade před námi?
8:44Cena zlata poprvé překonala 4 700 dolarů
6:06Micron: Nedostatek paměťových čipů je „bezprecedentní“ a potrvá roky  
19.01.2026
17:06Měknutí amerického inflačního cíle a evropská rovnováha
16:43CSG údajně začne zítra sbírat objednávky, na amsterdamské burze má mít debut v pátek
15:57Trumpova cla by v Evropě zasáhla auta, léky, luxus i energetické firmy
14:20Škoda Auto loni celosvětově zvýšila dodávky vozů o 12,7 pct na 1,043.900
13:38PODCAST Týdenní výhled: Trump zvyšuje cla, Evropa chystá odvetu a reportovat bude Netflix  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data