Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna po HDP vystřelila nahoru a překonává 30,00 Kč/EUR

Koruna po HDP vystřelila nahoru a překonává 30,00 Kč/EUR

09.06.2005 9:26

Koruna v úvodu dnešní seance vystřelila o desetník nahoru k psychologické hranici 30,00 Kč/EUR, kterou v tuto chvíli dokonce přesahuje (29,97). Důvodem tohoto pozitivního vývoje je fundamentální informace o růstu HDP v prvním čtvrtletí tohoto roku. ČSÚ oznámil +4,4 % y/y, což bylo více, než se ještě před týdnem předpokládalo. K takto vysokému růstu HDP přispívá přebytkový zahraniční obchod – teprve páteční číslo o obchodní bilanci za duben dalo tušit, že se růst HDP může přehoupnout přes 4 procenta.

K americkému dolaru koruna včera zavírala na 24,42 Kč/USD a v tuto chvíli se obchoduje kolem 24,53 Kč/USD. Ani růst HDP v ČR v tomto případě nestačí kompenzovat negativní vliv vývoje na eurodolaru, kde dolar včera kolem 18. hodiny prudce posílil k euru a nyní se obchoduje za 1,2222 USD/EUR.

K euru posiluje rovněž slovenská koruna, forint zatím stagnuje, stejně tak zlotý. Na Slovensku byl dnes oznámen růst HDP v 1Q ve výši +5,1 % (očekávalo se +5,0 %), v Maďarsku ale jen +2,9 % (na úrovni předběžných údajů). Polsko už dříve oznámilo růst HDP v 1Q 2,1%.

ČSÚ ve stejný okamžik jako HDP oznámil i informaci o růstu průmyslové výroby za duben. Místo očekávaných 5,0 % akceleroval průmysl o 5,7 %. Průmyslová výroba je pro devizový trh důležitá kvůli indikaci exportní výkonnosti.

Pro korunu bude dnes úroveň 29,95 až 30,00 Kč/EUR zásadní, její proražení by mohlo vést k výraznějším ziskům.


Váš názor
  • nepoucitelni
    09.06.2005 13:40

    Nevidim vubec nic pozitivniho na posilovani koruny.Pro CR je silna mena obrovskym nebezpecim.Nahrava jen a jen zahranicnim firmam.Udajny rust HDP 4.4 % je v pripade CR naprosto vymysleny a nesmyslny pojem.Rust je tazen jen a jen zahranicnimi firmami ktere umele nadhodnocuji vyvozy.Nezdanene zisky v silne korune je to co jim naprosto vyhovuje.Proste nepoucitelni.
    dodo
Aktuální komentáře
23.10.2025
14:35Po několika desetiletích přichází revoluční změny v peněžním systému
12:55Od FOMO až po margin call. Zlato vstupuje do nové fáze růstu
11:33Vesmírné divize evropských firem se spojí, chtějí konkurovat Starlinku
11:15Sankce posílají ropu strmě vzhůru, akcie se dnes zvedají jen opatrně  
11:10Volvo zařadilo vyšší rychlost. Výrazně lepší výsledky posílají akcie nahoru o více než 30 procent
10:25Ceny ropy kvůli americkým sankcím na ruské firmy přidávají přes tři procenta
10:12Tesla reportovala nejvyšší čtvrtletní tržby v historii. Akcie přesto klesají  
10:08Skupina KBC koupila za 1,75 miliardy korun firmy Business Lease v ČR na Slovensku
9:22Výsledky Monety: Další silné čtvrtletí výrazně nad očekáváním trhu  
8:47USA uvalují sankce na ruské ropné giganty, výsledky Monety a Tesly, evropské futures jsou smíšené  
8:43Rozbřesk: Sankce na Rosneft a Lukoil posílají ropu zpět vzhůru
8:23Moneta překonává očekávání trhu i vlastní cíle. Navrhne mimořádnou dividendu 4 Kč na akcii
7:12MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za první tři čtvrtletí 2025 vzrostl na 4,9 mld. Kč
22.10.2025
22:40Tesla hlásí po dvou čtvrtletích poklesu v řadě růst tržeb o 12 procent
22:02Wall Street oslabila, investoři vybírají zisky z růstových titulů, klesá zlato i kryptoměny  
17:32Výhled na výsledky: MONETA míří k meziročnímu růstu zisku o 11 %  
17:31K nákupům akcií a zlata centrálními bankami…
17:03Export z Japonska se vrátil k růstu navzdory pokračujícímu poklesu vývozu do USA
16:52Stovky světových osobností v prohlášení volají po zákazu vývoje superinteligence
15:32Propast mezi množstvím energie a AI se za našeho života neuzavře, soudí šéf strategie udržitelnosti v Apollo

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů