Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Pravidla řízení společností potřebují modernizaci, tvrdí Komise

    Pravidla řízení společností potřebují modernizaci, tvrdí Komise

    27.05.2005 12:52
    Autor: 

    Evropská komise ustanovila expertní pracovní skupinu, jež má spolupůsobit při vytváření nové evropské úpravy správy a řízení společností (tzv. corporate governance) a při modernizaci práva obchodních společností. Její práce bude se vší pravděpodobností zahrnovat i u nás aktuální téma uveřejňování odměn členů orgánů společností.

    Když byla na počátku roku 2002 uveřejněna rozsáhlá komparativní studie zabývající se pravidly správy a řízení společností v členských státech EU, mohlo se zdát, že další integrace bude v této oblasti obtížná. Studie totiž odmítla snahy o vytváření jednotného kodexu správy a řízení společností, když tuto práci mohou lépe obstarat samy integrující se kapitálové trhy, a naopak doporučila, aby Evropská unie soustředila své harmonizační snahy spíše do oblasti odstraňování právních bariér týkajících se zejména informovanosti akcionářů o úrovni správy a řízení společností, ale i otázek zapojování akcionářů do přeshraničního hlasování na valných hromadách akciových společností.

    Mimo jiné i s ohledem na doporučení uvedené studie pak Evropská komise v květnu 2003 přijala akční plán týkající se modernizace práva obchodních společností a správy a řízení společností v Evropské unii. Evropská komise se tak rozhodla pro integrovaný přístup k řešení této problematiky, když napříště se současně s otázkami harmonizace pravidel správy a řízení společností má řešit i problematika modernizace práva obchodních společností.

    Aktivity Evropské komise se v této souvislosti soustředí především na přípravu změn směrnic v oblasti účetnictví, zejména pokud jde o uveřejňování výroku o řízení a správě společnosti, kolektivní odpovědnost členů orgánů společností, uveřejňování určitých ujednání, která nejsou zohledněna v účetní závěrce a transakce se spřízněnými osobami. Další činnost v oblasti práva obchodních společností se týká přípravy směrnice o právech akcionářů (zahrnující i právo na informace o odměňování členů orgánů společností) a směrnice o přeshraničních fúzích.

    V souvislosti s výše uvedenými aktivitami bylo také v říjnu loňského roku založeno patnáctičlenné evropské fórum pro dobré řízení společností (European Forum for Corporate Governance). Jeho úkolem má být zejména zkoumání nejlepšího postupu pro konvergenci pravidel řízení a správy společností v Evropě. Konečně 28. dubna 2005 byla vytvořena dvacetičlenná expertní poradní skupina odpovědná za modernizaci práva obchodních společností. Skupina se skládá z předních nevládních odborníků působících s různým profesním zaměřením (zástupci emitentů, investorů, zaměstnanců, akademičtí odborníci apod.). Z českých odborníků byl za člena poradní skupiny Evropskou komisí vybrán Ing. Vratislav Kulhánek, předseda dozorčí rady společnosti ŠKODA AUTO a.s.

    Výše uvedené naznačuje, že na rozdíl od dosavadní převládající praxe v ČR (výjimkou je především Komise pro cenné papíry) jsou navrhované principy legislativních změn v Evropské unii podrobeny široké diskusi ze strany subjektů, jichž se má navrhovaná úprava týkat. I když v současnosti nelze zcela předvídat výsledek práce expertů nově vytvořené poradní skupiny, bylo by nadmíru vhodné, kdyby se české orgány vytvářející nové právní předpisy inspirovaly otevřeností procesu přípravy nové legislativy Evropské unie.

    Weinhold Legal

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    13:05Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed, BoJ i BoE nechají sazby zatím beze změny  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m