Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Privatizace Unipetrolu byla včera dokončena

Privatizace Unipetrolu byla včera dokončena

25.05.2005 9:17
Autor: Tomáš Gatěk, Patria Finance

Společnost PKN včera zaplatila zbývajících 90 % kupní ceny Unipetrolu a Fond národního majetku zároveň převedl akcie na PKN, čímž byla ukončena privatizace Unipetrolu. PKN celkem zaplatila 13,05 mld. Kč, z toho 11,3 mld. Kč (resp. 99 Kč/akcie) tvoří kupní cena za 63% podíl a 1,75 mld. Kč tvoří dluh Unipetrolu u České konsolidační agentury. Konečná částka za podíl se ještě může změnit v závislosti na výsledku konečného auditu, který by měl být ukončen přibližně během dvou měsíců, a to v rozmezí -25 % / +15 %. PKN nyní musí během 60 dnů vyhlásit nabídku odkupu akcií minoritních akcionářů.

Podle dřívějších zpráv PKN plánuje prodej 1/3 čerpacích stanic Benzina koncernu ConocoPhillips a dále prodej společnosti Kaučuk a dalších aktiv skupiny Chemopetrol společnosti Agrofert. Unipetrol již svolal na 8. června mimořádnou valnou hromadu, na které budou voleni noví členové dozorčí rady a řádnou valnou hromadu na 23. června. Ve 3. čtvrtletí letošního roku má PKN v úmyslu představit finanční plán pro Unipetrol, jehož součástí by měly být integrační a synergické efekty. Připomínáme, že Unipetrol je na tzv. “restricted list” Patrie.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2026
22:42Tesla podruhé za sebou překonala odhady, akcie rostou
22:02Akcie se držely poblíž maxim, výrobci čipů rostli 16. den v řadě  
17:47Hledání lepších systémů i pokusy o monetární absolutismus
17:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Návrh dividendy společnosti ČEZ: 42 Kč na akcii
17:05ČEZ navrhuje dividendu 42 korun na akcii. Rozhodne valná hromada 1. června
16:46Cyklus AI známky churavění nejeví, výsledky ASM překonaly očekávání na všech frontách  
15:53Německá vláda zhoršila odhad růstu ekonomiky na 0,5 procenta
15:38GE Vernova hlásí silné výsledky a zvyšuje výhled. Akcie míří na nová maxima
14:43Boeing snižuje odliv hotovnosti, přispěly k tomu nejvyšší dodávky letadel od 2019
13:40Yardeni: Přichází akcelerace, AI má rysy bubliny
12:18Z Trumpova ultimáta opět nic nebylo, pro trhy to ale není jasná výhra  
12:16Komise navrhuje větší koordinaci a snížení závislosti na dovozu fosilních paliv
11:14Bloomberg: Deutsche Telekom zvažuje úplné sloučení s dceřinou firmou T-Mobile US
10:58Akcie výrobců pamětí zůstávají ve srovnání s TSMC či Nvidií levné. Otázkou je, zda vstoupily do supercyklu  
9:18SpaceX si zajistila opci na odkup startupu Cursor za 60 miliard dolarů
9:06Rozbřesk: Americký spotřebitel zatím ignoruje válku a dál utrácí
8:38Příměří mezi USA a Íránem pokračuje, Mythos se dostal do neoprávněných rukou, evropské futures v záporu  
6:06Čína se na poli nových technologií pohybuje rychlostí světla. Kvůli konfliktu panují obavy, ale ne krize
21.04.2026
22:05Wall Street přešlapuje na místě: technologie drží trh, zbytek brzdí nejistota  
17:07Jaká by byla ideální monetární politika?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.