Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
General Electric versus IBM - páteční souboj titánů na Wall Street

General Electric versus IBM - páteční souboj titánů na Wall Street

15.04.2005 18:19

V závěru obchodního týdne americké akcie navazují na předešlý pokles, ovlivněny další várkou varovných makrodat a smíšenými korporátními zprávami. Co se makrodat týče, zklamáním se stál index podnikatelské nálady ve státě New York, který si sáhl na úroveň dvouletého minima (3,1 b. vs. 18 b. očekávání), optimisticky pak nevyzněla ani nižší než očekávaná hodnota indexu důvěry univerzity Michigan (88,7 b. vs. 91,5 b. očekávání). Kupříkladu americká měna na tato data reaguje poklesem o 0,9 % na 1,2924 vůči EUR. Blue chips indikátor - index DJIA ztrácí 0,8 %, "širší" S&P 500 oslabuje o 0,6 % a Nasdaq koriguje o 1,2 %.

Na poli korporátních zpráv se ústředním tématem stávají horší než očekávané výsledky počítačového gigantu společnost IBM. Ta v 1Q vykázala zisk 85 c na akcii, nicméně konsensus analytiků činil 90 c. Kupř. Z reakcí jednotlivých investičních bank lze zmínit snížení odhadů zisku IBM pro roky 2005 a 2006 ze strany JP Morgan, dále pak snížení doporučení na "neutral" z "outperform" od CSFB, či ponížení cílové ceny na 100 ze 107 USD od UBS. Olej do ohně přilili i analytici z Bear Stearns, když snížili doporučení pro hardware sektor na "market underweight" a razantně snížili cílové ceny jak pro samotné akcie IBM (94 USD), tak i pro akcie Dell (45 USD), Hewlett-Packard (18-20 USD) či Lexmark (98 USD).

Akcie IBM přitom v hektické seanci propadají o 7,5 % a stahují pod vodu celý sektor. Mračná se stahují také nad akciemi Sun Microsystems, které propadají o 7 % poté, co společnost ve 3Q vykázala ztrátu 2c na akcii, zatímco analytici v průměru očekávali, že hospodaření skončí na nule.

Negativní momentum trhu naopak brzdí akcie General Electric (+2,6 %), Citigroup (+1,8 %). Obě blue chip společnosti vykázaly lepší než očekávané kvartální výsledky, Citi navíc avizovala plán odkupu vlastních akcií v objemu 15 mld. USD. Bezpečným přístavem na rozbouřeném moři se stává farmaceutický sektor. Nejlépe si vedou akcie Eli Lilly, které rostou o 7,4 % poté, co federální soud potvrdil platnost patentu jejího nejprodávanějšího léku Zyprexa. Konkureční Pfizer kupř. posiluje o 2 %, Merck & Co přidává 1,2 %. Akcie Genetech rostou o famózních 16 % v reakci na povzbudivé výsledky testů léku proti rakovině prsu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2026
11:14Bloomberg: Deutsche Telekom zvažuje úplné sloučení s dceřinou firmou T-Mobile US
10:58Akcie výrobců pamětí zůstávají ve srovnání s TSMC či Nvidií levné. Otázkou je, zda vstoupily do supercyklu  
9:18SpaceX si zajistila opci na odkup startupu Cursor za 60 miliard dolarů
9:06Rozbřesk: Americký spotřebitel zatím ignoruje válku a dál utrácí
8:38Příměří mezi USA a Íránem pokračuje, Mythos se dostal do neoprávněných rukou, evropské futures v záporu  
6:06Čína se na poli nových technologií pohybuje rychlostí světla. Kvůli konfliktu panují obavy, ale ne krize
21.04.2026
22:05Wall Street přešlapuje na místě: technologie drží trh, zbytek brzdí nejistota  
17:07Jaká by byla ideální monetární politika?
15:10UnitedHealth se oklepává z loňského šoku. Dobrými výsledky a zlepšeným výhledem si znovu získává důvěru investorů
14:40NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Změna v dozorčí radě společnosti
13:50Trhy & Bohatství: Konflikt ve světě a drahé hypotéky v Česku. Co nás na realitním trhu čeká?
13:45Nového šéfa Applu Johna Ternuse čeká éra těžkých rozhodnutí
13:15Valná hromada Monety schválila výplatu dividendy. Kolik a kdy akcionáři získají?
12:56MONETA Money Bank, a.s.: Akcionáři schválili výplatu dividendy 11,5 Kč na akcii
12:20Čína vede v závodě o humanoidní roboty, USA ale dominují v hodnotě firem
12:00Nad Trumpovým prezidentstvím se vznášejí podezření na tzv. insider trading
11:34Sentiment je převážně pozitivní při vyčkávání na zprávy z Blízkého východu a ekonomiky  
10:27Amazon prohlubuje spolupráci s Anthropicem. Nová investice může dosáhnout až 25 miliard dolarů
9:26Tim Cook po 15 letech opustí post generálního ředitele společnosti Apple
9:12Rozbřesk: Blízkovýchodní šok nás zasahuje v příznivou chvíli, deflace pokračuje ve značné části výroby

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y