Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna oslabila na 29,45 Kč/EUR a posílila na 29,18 Kč/USD

Koruna oslabila na 29,45 Kč/EUR a posílila na 29,18 Kč/USD

16.07.2002 10:52
Autor: 

PRAHA 16. července (ČTK) - Česká měna dnes z úvodních 29,32 Kč za euro oslabila na 29,45 Kč/EUR. ČTK to řekl dealer Komerční banky Jan Urich s tím, že jde o mírnou korekci předchozího zpevnění. Trh bude podle něj do měnového zasedání České národní banky 25. července nervózní. Domácí měna se bude v nejbližších dnech pohybovat v intervalu 29 až 30 korun za euro v závislosti na tom, zda ČNB přistoupí k intervenci proti koruně či ne.

Euro v pondělí vůči dolaru po více než dvou letech prorazilo paritu jedna ku jedné a dnes ráno zpevnilo až na 1,009 dolaru. Na konci roku 2001 přitom stačilo na nákup jednoho eura pouze 89 amerických centů. Koruna proto vůči dolaru také posílila a po ránu se obchodovala za 29,18 Kč/USD. Minulý týden se dostala až na 29 Kč/USD, což byla její nejsilnější úroveň od listopadu 1998.

Vůči euru koruna minulý týden posílila až na historických 28,85 Kč/EUR. Trh je značně nervózní od pátku, kdy se objevily spekulace o přítomnosti centrální banky na trhu. ČNB však intervenci nepotvrdila. Banka letos proti koruně intervenovala již třikrát, ale neúspěšně.

Výrok premiéra Vladimíra Špidly, že vláda bude hledat cestu k oslabení koruny, podle Uricha na kurs vliv neměl. "O oslabení koruny se hodně mluví, ale málo se činí," dodal.

Podle ekonomů sama vláda nemá kromě posílení spolupráce s centrální bankou příliš možností, jak měnu oslabit. Jednou z možností je dodržet dohodu s ČNB a neměnit devizové příjmy z privatizace na koruny přes trh, ale přes rezervy centrální banky. Korunu by také mohlo oslabit rozhodnutí vlády o odkladu zbývající privatizace na neurčito.

Podle některých ekonomů však nastíněná politika nové vlády směřuje spíš k posílení než k oslabení měny. "Rostoucí schodky veřejných rozpočtů přinutí vládu emitovat eurobondy, což při převodu získaných eur do korun povede k dalšímu posílení české měny," uvedla analytička České spořitelny Helena Horská. Vyjádřená širší podpora zahraničním investorům je podle ní opět faktorem, který tlačí na posilování koruny.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.12.2025
22:03Wall Street bez jasného směru: Trhy vyčkávají na rozhodnutí a prognózu Fedu, novinky k exportním omezením Nvidie  
17:28Valuace amerického trhu a jedno „skoro nic“, které se za pár let stává významnou věcí
16:09Bitcoinové ETF od BlackRocku má vysoký roční výnos, většina investorů ale na něj zatím nedosáhla
14:30Goldman Sachs: Optimismus ustupuje, investoři hledají příležitosti mimo AI
13:41Colt CZ získal povolení k převzetí Synthesie za více než 23 miliard Kč
12:50Ford a Renault spojují síly. Dostupné elektromobily jako nová strategie
12:04Rostoucí výnosy přibrzdily akcie v rozletu  
10:52Nová cílová cena a doporučení Patrie: Silná rozvaha a dividendy Philip Morris ČR drží atraktivitu i přes vyšší náklady  
10:48Pavel jmenoval Babiše premiérem, vládu jmenuje v pondělí zatím bez Turka
10:07Rozbřesk: Stojí před eurodolarem nejen Fed, ale znovu i děravý francouzský rozpočet?
9:36Vítězství pro Nvidii: Trump jí povolil vývoz do Číny, analytici ale varují před ztrátou výhody
9:04Německý export v říjnu držel tempo, dovoz se propadl o více než procento
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:40Nepřátelská nabídka Paramountu, restrukturalizace PepsiCo a spojení Ford-Renault  
6:44Investiční výhled Patria Finance: Pět klíčových témat pro rok 2026  
08.12.2025
17:43Jedno americké dluhové finance fiction
15:59PODCAST Týdenní výhled: Fed míří ke snížení sazeb, ECB u nich dosáhla dna a Netflix pod tlakem  
15:29Paramount neskládá zbraně. Učinil nepřátelskou nabídku na koupi Warner Bros. za 30 dolarů za akcii
13:11Magnum Ice Cream se odštěpila od Unileveru a debutuje na amsterdamské burze
12:23Schnabelová: Další krok ECB bude zvýšení sazeb, ale ne brzy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
Oracle Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/25 Q4, Aft-mkt)
2:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba