Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Singer: Nepřijímat euro, dokud výhody nebudou zřejmé

Singer: Nepřijímat euro, dokud výhody nebudou zřejmé

16.02.2005 14:49
Autor: 

Komentář doplněn
Česká republika by podle nového viceguvernéra ČNB Miroslava Singera neměla přijímat společnou evropskou měnu do té doby, než budou výhody zřejmé. "Problém je jen v tom, co nám to přinese a kolik to bude stát," uvedl Singer v rozhovoru pro Reuters. Českou starostí je podle něj zabránit špatnému načasování přijetí eura, které by mohlo ekonomiku poškodit.

Země by měla zavést euro až to bude výhodné a ne tehdy, kdy jsou splněna maastrichtská kritéria. "Kdybych já měl jako ekonom doporučovat, tak bych doporučil vstupovat nikoli v bodě, kdy má ČNB pocit, že to hravě splní, ale (pouze) kdy je to užitečné pro ekonomiku jako celek," říká Singer s tím, že se obává, že cena za odevzdání národní suverenity v měnové politice převází nad výhodami v podobě nižší volatility kurzu a nižší ceny úroků.

Singerovi se nelíbí omezení pohybu pracovní síly v rámci eurozóny, což se děje ze strany zemí jako Německo nebo Francie na úkor nových členských zemí. Rozšíření eurozóny si podle něho žádá plnou liberalizaci obchodu, služeb i trhu práce. Základním principem by měly být volné trhy.

Konečné rozhodnutí o přijetí eura ale mají v rukou politici, nikoli centrální banka.

(zdroj: Reuters)


Váš názor
 • Proc ne EURO
  18.02.2005 20:08

  Z hlediska vnitrního trhu je jedno, jestli tu budeme mít EURO nebo korunu. Pouze ČNB již nebude kontrolovat měnu a je to jistě zase omezení suverenity ČR. ČR ale stejně žádnou suverenitu nemá a nikdy neměla. Všechno co máme jsou jenom naše ruce a hlavy. Ovšem při revalvaci koruny v průběhu 12 měsíců o 10% a její devalvaci o stejnou hodnotu mezi lety 2002 a 2003 dochází k příliš velkým výkyvům pro všechny, kteří obchodují se zahraničím a to může vést k velkým krachům. Ziskovost exportérů a importérů se již neřídí efektivitou práce na prvním místě, ale kurzem koruny k euru a dolaru. Což je šílené. Michal
  Michal Polák
  • Omezení suverenity?
   19.02.2005 8:36

   Omezení suverenity čeho? Možnosti tisknout si vlastní peníze? Ta suverenita je už stejně omezená tím, že jakýkoliv silnější zahraniční spekulant může kursem měny zahýbat tak, že je ČNB bezmocná. Není mi jasné, k čemu potom mít tak drahou instituci - k monitorování situace? V tomto směru se mi euro jeví jako mnohem stabilnější
   David
 • Koruna za 30
  18.02.2005 18:40

  Diskut. se zde vyjadruji k silne korune, ale ja musim podotknout, ze koruna neni v evropskem meritku nijak silnou menou a to ani pri kurzu 25 za euro. A to tvrdim i kdyz obcas pracuji v zahranici a slaba koruna mi vyhovuje.
  Nero
 • Role ČNB po přijetí eura?
  17.02.2005 8:56

  Není to náhodou tak, že po přijetí Eura by byla ČNB tak trochu zbytečná a zřejmě by ji musela opustit značná část pracovníků? V tomto směru mi přijde zájem pana Singera - hájit korunu co to dá - docela logický.
  David
  • Budoucnost úředníků ČNB
   17.02.2005 14:13

   Buďte klidný. Dle všech předchozích zkušeností z naší roklinky (např. s celníky) předpokládám, že po přijetí EURa bude zřízen (nejlépe meziresortní) úřad pro spolupráci s ECB. Tento úřad bude překvapivě sídlit v překvapivě nedávno zrekonstruované budově. Její nákladná rekonstrukce se ve své době (pro ostatní úsporných balíčků) zdála naprosto zbytečná, ale ještě že naši "politici" už tehdy viděli dál ... V jejím vedení budou mít své zástupce všechny politické partaje, aby si snad někdo z nich nemohl stěžovat, že jeho krabička od bot se po stranách prohýbá dovnitř :-) Ale ještě že nám pisálkové jako Ondřej Blábol nebo Václav Neomylný napíší na večerní čtení několik velikášských, rádoby liberálních myšlenek o dění v naší malé zemičce. Jen těch čtenářů už v této době tolik nebude ...
   PaulC
  • EU
   17.02.2005 12:28

   problém je v tom, že nejen CB je zbytečná, ale i EU včetně ECB je zbytečná. Odstranění potřeby směňovat je skutečně jedinou skutečnou výhodou společné měny, na to stačí nejstupidnější úvaha, takže je to každému jasné. Ale nevýhody společné měny euro jsou obrovské, ovšem pro politiky a eurobankéře je to líbivá představa. Už teď se měna nesmyslně reguluje a co je další level? Všem stejnou inflační měnu. Je to holt paráda, moct z jednoho fleku regulovat hodnotu měny pro tak velký množství lidí.
   Vašek
 • Reakce
  17.02.2005 8:27

  Soudruh Singer pravděpodobně zastupuje silnou bankovní lobby, která se nechce vzdát tučných zisků plynoucích ze směny peněz. Aby je neztratila, tak manipuluje s občany a mluví o omezování národní suverenity. A navíc když jsme po rozdělení Československa zaváděli vlastní peníze, došlo snad k poškození národní ekonomiky.
  Lojza
 • Všichni chcete euro ale.
  16.02.2005 20:31

  Podívejte se jak je silné euro vůči dolaru a ostatním měnám příjměte ho a budete více konkurence schopný.Pak nebudete mít silnou korunu alle ještě silnější euro.To bude výhra.
  t
  • Neříkám ani tak ani tak, ale na má slova dojde
   16.02.2005 22:21

   žádnou objevnou myšlenku nebo pronikavý postřeh jsem neobjevil a nemyslím, že by i podstatně výrazněji formulovaný názor korunu ovlinil jinak než v komentářích rádobyekonomů, tedy stejně jako reagovala na poslední snížení úrokové sazby
   Jouda
 • Tisková oprava
  16.02.2005 18:15

  Prohlášení pana nového viceguvernéra ve skutečnosti znělo: "ČR by neměla přijímat společnou evropskou měnu do té doby, než MI budou výhody zřejmé." Jako alternativu k Euru navrhuje zvážit zavedení albánského LEKu.
  Sčetka
 • zadny spech
  16.02.2005 17:34

  nove koste dobre mete...presne tak bych vnimal retoriku pana Singera. Je ve funkci cerstvy a neni lepsi zpusob jak sve videni koruny prezentovat nez pekne v uvodu a s prichuti rebelantskych prohlaseni. Je to sympaticke, ale v podstate jen symbolicke placnuti do vody. I presto diky pane Singere, je dobre vedet, kdo z novych "kostat" patri mezi "jestraby" a kdo ne :)
  alaskan
  • muze uz mi to nekdo vysvetlit?
   16.02.2005 17:49

   Co je dobreho na posilovani koruny?Cesti vyrobci a exporteri se stavaji nekonkurenceschopnymi a hlavne silna koruna dovoli levne dovozy napriklad potravin a textilu coz bude znamenat konec i pro ceske zemedelce a vyrobce kteri vyrabeli na cesky trh. To ze si zajedeme relativne levne na dovolenou je sice krasne,ale strasne kratkozrake.
   dodo
   • Váš problém je možná, špatné pořadí priorit ;-)
    16.02.2005 18:29

    Kombinace očekávání zhodnocení koruny vůči Euru a odmítání přijetí Eura svědčí o schopnostech autora. Nízké úrokové sazby + růst produktivity a konkurenceschopnosti za podmínky že inflace je mírněna tím, že jsme součástí velkého trhu = příliš velký růst HDP. Tohle my nechceme, nejsme nějací Irové :===)
    Kozina+
 • KONEČNĚ PAN BANKÉŘ
  16.02.2005 17:02

  Ano hlavní úkol centrálního bankéře je hájit národní zájem a o tom článek hovoří jednoznačně.Vemte si z toho příklad politici a nezaprodávejte naší republiku.
  t
  • Kdyby bylo přijato Euro včera je to již pozdě!
   21.02.2005 17:40

   Výhody společné evropské měny značně převyšují nevýhody. Rozumné členské státy EU Euro již mají a má ho již i Černá Hora (nečlen EU). Tak proč ještě váhat ???
   Pepa
  • Jazyk o tom hovoří, ale hlava to nebere
   16.02.2005 18:37

   On je náš národní zájem nižší růst HDP? Očekávám-li snižování konkurenceschopnosti domácích výrobců a tudíž bych rád měl prostor pro snižování úroků, pak odmítám přijetí měny "exportního teritoria" - nechci si s měnou dovézt vysoké úrokové sazby a zhoršit tak recesi. Očekávám-li zvyšování konkurenceschopnosti, měnu klidně přijmu a domácí růst HDP nechám sponzorovat z relativně nižších úrokových sazeb.
   Kozina+
 • kdo je pan Singer?
  16.02.2005 15:02

  Jen z par prispevku(jak je dobre aby koruna posilovala a jak je treba oddalit prijmuti eura) je mi jasne,ze to je clovek,ktery ma na mysli jen svoje vyhody.To znamena aby si napriklad za svoje lehce vydelane koruny uzil co nejdelsi dovolenou v zahranici. Je to asi msta naseho nejvyssiho,ktery ho do teto funkce jmenoval.
  dodo
  • Podpora posilování koruny je nesmysl.
   16.02.2005 16:56

   Posilování koruny je pro exportně zaměřenou českou ekonomiku nešťastné a pokud nový viceguvernér ČNB toto posilování podporuje a schvaluje, pak není správným člověkem na svém místě.
   jirka
   • Podpora?
    16.02.2005 17:29

    Je rozdíl mezi podporou a akceptováním fakt. Pokud bude česká ekonomika 100% exportní a úspěšná + HDP bude překračovat průměr eurozóny, pak cokoliv jiného než sílící koruna je úkol pro Copperfielda a ne pro ČNB! Trendově tedy koruna růst musí a úkolem ČNB je zábránit nespojitostem v tomto vývoji (se svými docela omezenými nástroji). Nechci hájit pana Singera a navíc pracuji v exportní firmě, ale mám za to, že jeho prozatímní komentáře mají "hlavu a patu"...
    moem
    • Chyba
     16.02.2005 18:43

     Nač Copperfielda, když můžu přijmout Euro. Nebo si myslíte, že růst domácí "exportní úspěšnosti a ekonomiky" by způsobil srovnatelný růst Eura, bylo-li by naši měnou? ;-)
     Kozina+
     • Nikoliv chyba ale doplněk
      17.02.2005 13:08

      Máte naprostou pravdu, můj příspěvek se vztahoval na dobu před přijetím € ! ( a to si ještě nějaký čas vezme)
      moem
  • Co to melete?
   16.02.2005 16:13

   Nechapu kam svym prispevkem smerujete. Podle meho je Vas prispevek hodne "mimo misu". N.
   noname
   • chci rict toto
    16.02.2005 17:25

    Vsechny rozumne svetove ekonomiky se v dnesni dobe snazi stlacit menu na minimum aby dosahly konkurenceschopnosti svych ekonomik.Ten kdo tvrdi nesmysly typu:ze si na nevyhodne podminky cesti podnikatele jiz zvykli a jeste si zvyknou je d....
    dodo
    • super cesta
     23.02.2005 14:36

     Ano nejlepší je stlačit korunu na minimum a pokusit se vytlačit čínské textilky z celosvětového trhu. A já vůl si myslelm, že konkurenceschopnost zvyšují investice (věda, výzkum, vzdělání, moderní stroje).
     KArel
Aktuální komentáře
07.08.2022
13:51Šíření elektromobility: Co s těmi dojezdy a sítí dobíjecích stanic?
7:28Víkendář: Všechno, co Powell udělá, je monetární politika. Samotná diskuse o sazbách nemá smysl
06.08.2022
14:19Hladina řeky Rýn klesá. Lodní přeprava klíčových komodit se komplikuje
8:21Víkendář: Zvýšit nyní inflační cíl?
05.08.2022
22:02Dobré zprávy z trhu práce poslaly trhy do záporu  
17:44Dluhopisy padají, ránu dnes dostal i akciový optimismus  
17:35Japonská záhada vyřešena?
16:52Technická analýza S&P 500: Definitivní obrat trendu? Ještě je brzy  
16:26Silná data z trhu práce akcie oslabily, ztráty ale sbírají zpět. Po výsledcích se daří Lyft nebo Beyond Meat  
16:12Lockhart: Je třeba celé série lepších inflačních čísel
15:22Fed neotočí, naopak. Bude muset přitvrdit. Trh práce se v červenci výrazně utáhl  
13:30Finský Yle: Rusko už několik týdnů spaluje nedodaný plyn v kompresorové stanici Nord Streamu
12:03Poklidné páteční obchodování čeří povýsledková Allianz  
11:51Perly týdne: Jak vůbec může klesat produkt a anatomie současné rally na akciích
11:31Taiwan a daně ve stínu trhu práce. Očekávání otočky Fedu projde dalším testem  
11:29FAO: Světové ceny potravin v červenci opět klesly, výrazněji než v červnu
10:39Recese americké ekonomiky? Šance zhruba třetinová. Fed v září přidá 50 bps, říká hlavní ekonom Goldman Sachs
10:27Průmyslová výroba v Německu se v červnu překvapivě zvýšila o 0,4 procenta
10:17ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:43Červnové maloobchodní tržby nepatrně vzrostly, meziroční propad pokračuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data