Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Při prodeji Unipetrolu nedošlo k poskytnutí veřené podpory

MF: Při prodeji Unipetrolu nedošlo k poskytnutí veřené podpory

07.12.2004 10:14
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF:
Ministerstvo financí dnes obdrželo oficiální vyjádření Evropské komise, že v případě prodeje 62,99% státního podílu ve společnosti UNIPETROL, a.s. a některých spojených aktiv polskému Polski Koncern Naftowy ORLEN, s. a. (PKN ORLEN) nedošlo ze strany České republiky k poskytnutí veřejné podpory.

Tímto rozhodnutím Evropské komise byl úspěšně učiněn předposlední krok nutný k úspěšnému uzavření celé privatizace. Za přípravu podkladů a dokumentaci pro rozhodnutí týkající se veřejné podpory zodpovídala česká vláda. Pozitivní rozhodnutí se vzhledem k transparentnosti privatizačního procesu všeobecně očekávalo, nicméně dané rozhodnutí zajistí PKN ORLEN dodatečnou právní jistotu, že danou transakci nelze z pohledu veřejné podpory v budoucnu zpochybnit.

V současné době se tak již pouze čeká na schválení dané transakce Evropskou komisí z pohledu antimonopolního. Podklady pro toto rozhodnutí byly vypracovány zástupci PKN ORLEN ve spolupráci s Unipetrolem, a.s. a v současné době se dokončuje oficiální podání Evropské komisi.

Během své návštěvy v Polsku dne 18. listopadu tohoto roku byl ministr financí Bohuslav Sobotka opakovaně ujištěn zástupci polského koncernu i vlády, že vynaloží maximální úsilí při finalizaci dané transakce. Kdy však přesně Evropská komise rozhodne i v tomto případě není doposud zřejmé, je však velmi pravděpodobné, že i v případě brzkého schválení ze strany Evropské komise dojde k uzavření celé transakce až na počátku roku 2005.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu
12:08Hrozba eskalace posílá ropu nahoru a kazí úvod týdne akciovým investorům  
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí
9:19Colt CZ vstupuje na Euronext Amsterdam, obchodovat se tam začne 15. dubna
9:12Rozbřesk: Vítězná strana Tisza chce do roku 2030 plnit maastrichtská kritéria
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Poskytnutí zajištění za závazky Rolls-Royce SMR
8:48Blokáda Hormuzského průlivu zvyšuje nervozitu investorů - ropa roste, akcie klesají  
7:49Spojené státy chtějí po nedohodě zprůchodnit Hormuz a naopak blokovat Írán. Ceny ropy rostou
7:43Maďarské volby: Tisza jasně míří k ústavní většině při nejvyšší volební účasti od pádu komunismu
5:53Hartnett: Vsaďte na komodity, v příštích letech předběhnou akcie. Dluhopisy zůstanou pozadu  
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Prodeje starších domů