Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dolar prudce posiluje k euru - americká ekonomika v říjnu vytvořila nečekané množství nových pracovních míst

Dolar prudce posiluje k euru - americká ekonomika v říjnu vytvořila nečekané množství nových pracovních míst

05.11.2004 14:54
Autor: 

Americký dolar skokově posiluje dokonce o jeden celý cent k euru díky překvapivě pozitivní zprávě z amerického trhu práce. Dolar krátce po zveřejnění říjnové zaměstnanosti v USA vyskočil na 1,2760 z výchozí hladiny 1,2860 USD/EUR. Aktuálně dochází ke korekci posílení na 1,2803 USD/EUR. Ještě hodinu po evropském poledni přitom dolar klesal až na 1,2895 USD/EUR. Kurz koruny díky tomuto výkyvu na eurodolarovém trhu oslabuje z historického maxima 24,40 na 24,58 Kč/USD.

Míra nezaměstnanosti v USA v říjnu vzrostla na 5,5 % ze zářijových 5,4 %. Tento údaj v případě americké ekonomiky ale nemá pro trhy velký význam, neboť díky metodice odráží především přesuny ve statutu zaměstnanec – podnikatel. Daleko důležitější číslo je jinde nevýznamný počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru. Očekávalo se +170 tisíc, oznámeno bylo však +337 tisíc. Zářijový přírůstek byl navíc revidován nahoru na +139 tisíc (z +96 tis.). Jde o největší meziměsíční zvýšení počtu pracovních míst od března 2004, zásluhu na tom mají i stavební práce spojené s obnovou po ničivých hurikánech. Průměrná hodinová mzda vzrostla na 15,83 USD (15,78).

Na eurodolarovém trhu panovala před zveřejněním údajů značná nervozita, nákupní vlna byla umocněna řadou příkazů typu stop-loss. Dnešní ekonomický údaj může znamenat zvrat ve vývoji eurodolarového trhu, neboť dolar se již několikrát v posledních dnech přiblížil historickému minimum 1,2927, nikdy ale nebyl schopen překonat 1,2900 USD/EUR. V současné chvíli doporučujeme zaujmout vyčkávací postoj, zda se neobnoví pokles dolaru (což není vůbec nepravděpodobné).

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.02.2026
17:25Návrat hodnotových akcií a cyklické signály akciového trhu
16:26Excalibur Army ze skupiny CSG získala v Asii zakázku na obrněná vozidla za šest miliard
16:18Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, jejich pokles je však stále ve hře
14:42Nuda ve Frankfurtu. ECB preferuje stabilitu sazeb
14:30Základní úroková sazba zůstává na 3,5 procenta, rozhodla ČNB
14:00Bank of England drží sazby, ale připouští blížící se snížení
13:10Braňo Soták: Alphabet kráčí po tenkém laně. Zatím ale mezi masivními investicemi a doručovaným růstem balancuje úspěšně  
13:08Pandora reaguje na volatilitu stříbra: uvede platinovou kolekci
12:07Rotace z technologií a volatilní drahé kovy. Trhy zůstávají rozvířené  
11:26Turbulence na zlatu a stříbru
10:55Německý průmysl překvapil. Zakázky v prosinci vzrostly nejvíc za dva roky
10:10Shell zaznamenal nejslabší čtvrtletní zisk za pět let, zpětné odkupy akcií ale nesnížil
10:05Maloobchod na konci roku zklamal. I tak ale spotřeba domácností táhne ekonomiku
9:51Vestas zvyšuje výhled, dividendu i buyback. Akcie však po výsledcích klesají
8:52Dnes vyjde inflace i prognóza ČNB, pokračuje výprodej na techu i bitcoinu a SpaceX se posouvá k IPO  
8:49Rozbřesk: Česká inflace poklesla zejména kvůli energiím, co na to dnes ČNB?
04.02.2026
22:46Alphabet překonal odhady. Letos plánuje utratit mnohem více, než investoři čekali
22:01Technologické tituly znovu oslabily  
17:10Jeden opomíjený nový normál
15:14Jakub Blaha: Uber zažil solidní otočku. Silná čísla ze závěru roku nakonec přebila slabší výhled  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.