Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Domácí devizový trh tento týden pod vlivem komentářů ČNB, k dolaru koruna končí pod 25,00

Domácí devizový trh tento týden pod vlivem komentářů ČNB, k dolaru koruna končí pod 25,00

22.10.2004 17:22
Autor: 

V závěru týdne koruna otestovala úroveň 31,60 Kč za euro, kde se objevila ale silnější nákupní podpora, jež korunu vrací zpátky na závěrečných 31,52 Kč/EUR. K americkému dolaru česká měna končí na 24,96 Kč/USD – dolar k euru ve velké nervozitě zůstává kolem 1,2626 USD/EUR a hrozí další pád.

Celý tento týden byla koruna pod vlivem komentářů ČNB. Úsilí bankéřů přesvědčit trhy o tom, že úroky nemusejí nezbytně být rychle zvýšeny, bylo enormní. Zhoršený výhled na vylepšení úrokového diferenciálu se potom na koruně přece jen podepsal, ostatní měna v regionu totiž na tom byly o poznání lépe než koruna.

Také v příštím týdnu očekáváme stagnaci koruny k euru. Jediným, avšak klíčovým impulsem bude středeční jednání bankovní rady ČNB o sazbách. Pět ze sedmi členů rady zřejmě pro zvýšení úroků ruku nezvedne (své názory v poslední době veřejně neprezentovali jen Dědek a Erbenová), a tak bude nejzajímavější aktualizovaná čtvrtletní ekonomická prognóza banky.

Do konce roku koruna podle našeho názoru projde minimálně jednou depreciační vlnou kvůli repatriovaným dividendám, nicméně na konci roku by měla posilovat zhruba na 31,30 CZK/EUR. V příštím týdnu očekáváme obchodování v pásmu 31,40 až 31,65 CZK/EUR.

K americkému dolaru se koruně během týdne dařilo tak, že posílila na své historické maximum 24,88 CZK/USD. Závěr týdne už tak příznivý nebyl, přesto koruna za posledních sedm dnů získala 0,8 % hodnoty k dolaru. Vývoj kurzu CZK/USD byl samozřejmě primárně ovlivněn vývojem na eurodolarovém trhu.

Americký dolar k euru propadl na 8měsíční minimum 1,2650 USD/EUR. Může za to kombinace technických a fundamentálních faktorů. Domníváme se, že propad nelze zdůvodnit jedinou zprávou nebo událostí – obecně jde o zhoršení sentimentu vůči dolaru, které signalizují například TIC data o přílivu kapitálu do cenných papírů. Cena ropy WTI je znovu na 55 USD za barel a investoři se obávají globálního zpomalování ekonomiky.

Vzhledem k nastalé situaci je nasnadě možnost, že dolar překoná úroveň 1,2650 a bude klesat až k historickému minimum 1,29 USD/EUR. Pro korunu by to znamenalo jediné – prudké posilování přes 24,50 CZK/USD a výše. Příští týden bude přitom eurodolarový trh pod vlivem mnoha kurzotvorných zpráv.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.12.2025
13:01Paměťové čipy zdražují o desítky procent a jejich výrobci nestíhají
11:59Evropské trhy pokračují vzhůru podobně jako krypto  
11:06Anthropic plánuje v příštím roce IPO
10:33Airbus kvůli vadě trupových panelů snížil cíl dodávek na letošní rok
8:50EU ukončí dovoz ruského plynu do roku 2027. Maďarsko a Slovensko přehlasovány
8:45Rozbřesk: Čína chce bojovat s průmyslovou deflací. Co to znamená pro Evropu a Česko?
8:43Nový AI čip od Amazonu, úvěrové riziko Oraclu na maximu od krize a zákaz dovozu ruského plynu do EU  
6:00Google se veze na AI vlně, pro Apple je umělá inteligence stále hrozbou?
02.12.2025
22:02Optimismus se vrací na americké trhy: Nasdaq posiluje, riziková aktiva ožívají  
17:27Ztrácí se výhoda vysokoškolského vzdělání?
16:13Skupina deseti evropských bank založila konsorcium pro stablecoin vázaný na euro
16:03Sociální politika po americku: Miliardář Dell dá dětem do deseti let 250 dolarů na investice
14:22Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem již 4. prosince
14:19Britská centrální banka varuje před propadem trhů kvůli vývoji kolem AI
13:04Italská módní skupina Prada koupila od Američanů menšího rivala Versace
12:46OECD nechala výhled růstu globální ekonomiky beze změny, výhled Česka pro letošek zlepšila
12:08Altman bije na poplach. OpenAI odkládá plány na reklamu a agentickou AI, aby zlepšila kvalitu ChatGPT
11:50Inflace v eurozóně v listopadu nečekaně stoupla na 2,2 procenta
10:40Evropské akcie spolu s kryptem otáčejí nahoru  
10:02Svítá Bayeru na lepší časy? Podpora generálního prokurátora v případu Roundupu posílá akcie nejvýše od ledna 2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
C3.ai Inc (10/25 Q2, Aft-mkt)
Dollar Tree Inc (10/25 Q3, Bef-mkt)
Macy's Inc (10/25 Q3, Bef-mkt)
Salesforce Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
UiPath Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)