Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký nejvyšší soud rozhodl proti monopolním praktikám firem VISA a MasterCard

Americký nejvyšší soud rozhodl proti monopolním praktikám firem VISA a MasterCard

05.10.2004 12:34
Autor: 

Soud rozhodl, že firmy porušily antimonopolní zákony, když zakazovaly bankám vydávání konkurenčních platebních karet. Firmy se k nejvyššímu soudu odvolaly odděleně, poté co soud nižší instance rozhodl, že tzv. pravidla loajality, která VISA a MasterCard nutily banky dodržovat, jsou nezákonná a nařídil jejich zrušení. Toto pondělí byla ovšem obě odvolání zamítnuta. Jako vítězové z tohoto souboje vyšly především konkurenční společnosti jako American Express nebo Morgan Stanley, která provozuje poměrně novou síť karet pod značkou Discover.

Obě dvě strany sporu se pochopitelně nemohou shodnout na tom, co tento výsledek znamená pro trh. Zástupci společností VISA a MasterCard se nechaly slyšet, že tento rozsudek způsobí zvýšení cen pro zákazníky i výrobce. Naopak zástupci společností American Express a Morgan Stanley se domnívají, že větší výběr na trhu přinese nižší ceny a vyšší kvalitu služeb. V minulých letech se firmě American Express podařilo uzavřít dohodu s 85 bankami v 94 zemích a je tedy možnost, že se může stát reálným konkurentem obou velkých hráčů. Na českém trhu zatím nabízí platební kartu American Express pouze Komerční banka a Živnostenská banka.

Ondřej Stehlík, Patria Direct


Váš názor
  • Dobre jim tak
    05.10.2004 13:19

    Maji osklivy karty. Uz se tesim na AmEx
    PANDA
Aktuální komentáře
13.02.2026
11:38Česká inflace klesá kvůli energiím, rozevírají se nůžky uvnitř služeb
10:08Rivian překvapil investory: hlásí první roční hrubý zisk a razantně navýší dodávky
8:52Rozbřesk: Koruna čeká na finální výsledek inflace, averze k riziku před americkou inflací roste a pomáhá dolaru
8:51CSG má investiční rating, Amazon vynesl své satelity do vesmíru a evropské futures jsou v zeleném  
6:01BlackRock věří rozvíjejícím se trhům, Gabeli Funds považuje valuace technologií za rozumné
12.02.2026
22:02Americké akciové indexy čelí výprodejům  
17:21CSG získává investiční rating Baa3 od Moody's, výhled zůstává stabilní
17:17Zlato, akcie a vliv AI na bezpečné přístavy
16:06Výsledky Nebiusu skončily pod odhady Wall Street, neocloudová firma ale slibuje silný rok
15:32Obchodní dohoda mezi EU a Indií: Dopady na Česko a Evropu
13:52Krugman o kryptoměnách, prodávání Ameriky a novém zlatu
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní
11:45Německé akcie ukazují ostatním směr vzhůru, efekt včerejších dat vyprchává  
10:38Platební obr Adyen lehce zmírnil výhled, jeho akcie se propadly o dvacet procent
10:38Mercedes dojíždí na čínskou konkurenci. Automobilka hlásí prudký propad zisku a varuje před náročným rokem
10:01Skupina ČSOB v roce 2025: Silný růst financování bydlení a investic
9:34McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
9:15Rozbřesk: Lednový pokles nezaměstnanosti jako záminka pro stabilní sazby Fedu v březnu
8:50Trhy dnes zamíří výše: Asijské vůči americkým nejdravější ve století, americká sněmovna chce odvrátit cla vůči Kanadě, česká posunula rozpočet  
6:01Kudy teče AI capex: Tři nové Investiční tipy Patrie  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - CPI, y/y