Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Správní řízení dozná zásadních změn

Správní řízení dozná zásadních změn

4.10.2004 14:44
Autor: 

Ve Sbírce zákonů byl dne 24. září 2004 publikován pod č. 500/2004 Sb. nový správní řád, který by měl nabýt účinnosti od 1. ledna 2006. Poměrně dlouhým obdobím mezi přijetím zákona a jeho účinností by mělo být orgánům státní správy a samosprávy umožněno připravit se na nová pravidla správního řízení, která nahradí poněkud zastaralou a evropským standardům neodpovídající úpravu stávajícího správního řádu. Jakých zásadnějších změn správní řízení tedy dozná?

Nový správní řád v první řadě opouští povinnost spolehlivě zjišťovat stav věci (vycházející ze zásady tzv. materiální pravdy) a nadále ukládá správním orgánům zjistit stav věci, o němž nejsou důvodné pochybnosti, a to pouze v rozsahu, který je nezbytný pro soulad jejich úkonu se základními principy nového správního řádu.

Nový správní řád se dále snaží najít rovnováhu mezi požadavkem na demokratizaci správního řízení, který tíhne k tomu, aby účastníkem řízení byl každý, do jehož práv nebo povinností může být rozhodnutím správního orgánu zasaženo, a principem efektivity správního řízení, podle kterého je třeba zamezit tomu, aby správní řízení mohly blokovat osoby, jejichž zájem na výsledku řízení je poměrně slabý. Správní řád proto sice do určité míry omezuje okruh účastníků, ale na druhou stranu v některých konkrétních situacích reflektuje zvláštní postavení osob, jimž jsou správním rozhodnutím ukládány konkrétní povinnosti nebo přiznávána práva.

Nový správní řád rovněž podrobněji upravuje ochranu proti nečinnosti správního orgánu, která je podle stávajícího správního řádu řešena pouze možností tzv. atrakce, kdy nadřízený orgán může v dané záležitosti rozhodnout sám. Dle nové právní úpravy může nadřízený orgán jednak sám ve věci rozhodnout, ale dále může např. rovněž přikázat nečinnému orgánu, aby učinil stanovená potřebná opatření, přijal rozhodnutí nebo usnesením pověřit jiný správní orgán ve svém obvodu. Na tuto úpravu navazuje rovněž obrana proti nečinnosti správních orgánů v rámci správního soudnictví.

Nový správní řád rovněž podrobněji upravuje režim opravných prostředků, a to zejména opravných prostředků mimořádných. Opravné prostředky zůstávají v zásadě stejné – odvolání jako řádný opravný prostředek a přezkumné řízení a obnova řízení jako mimořádné opravné prostředky.

Nově a podrobněji jsou upraveny správní exekuce, které se podle současné úpravy staly obsolentními. Velmi potřebná je rovněž nová podrobná a komplexní úprava veřejnoprávních smluv.

Nový správní řád představuje významný krok v demokratizaci českého právního řádu a jeho harmonizace s komunitárním právem. Teprve budoucí praxe a přístup správních orgánů ukáže nakolik nová právní úprava přispěje k zvýšení efektivity fungování státní správy.

Veronika Odrobinová

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.6.2018
13:46Respektovaný institut Ifo prudce snížil odhad růstu německé ekonomiky
12:55Co investoři do ETF chtějí
11:59Trump na nic nečekal a znovu otřásl s trhy. Trpí i koruna  
10:44Americký prezident Trump pohrozil Číně dalšími cly
10:21Obchodní válka USA – Čína potápí evropské akciové trhy  
9:24Rozbřesk: Nedostatek lidí bariérou pro další růst české ekonomiky, obchodní válka eskaluje
9:11Schodek 50 miliard korun, plánuje vláda pro rozpočet roku 2019
8:58Nová Trumpova hrozba cly, nový plán rozdělení ČEZ, napětí v německé politice. Trhy v úterý zřejmě zahájí níže  
8:45Možnost rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?
18.6.2018
22:02Stopy obchodní války zatlačily také Wall Street do ztráty. Dařilo se energetice
18:01Jedna monetární hádanka, jedno velké poučení
17:56Pilsner Urquell se nebude vařit jinde než v Plzni, ujišťuje po investici šéf Asahi pro Evropu
17:35Koruna začala týden oslabením. Tržní náladu ropa úplně nevylepšila  
17:18Obchodní konflikt rezonuje trhy, zatčení ředitele Audi posílá Volkswagen do červeného  
17:02Od ECB se čekalo víc, od Fedu míň. Pohoda pro dolar
16:01Maďarsko zpřísní podmínky po poskytování hypoték
15:54Itálie neměla euro nikdy přijímat. A hlavně: ECB jí už moc nepomůže
15:17Google a jeho čínská sázka za půl miliardy dolarů
14:18Německo zadrželo šéfa Audi kvůli emisní aféře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb