Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komise pro cenné papíry se vyjadřuje k některým nedostatkům právní úpravy kolektivního investování

Komise pro cenné papíry se vyjadřuje k některým nedostatkům právní úpravy kolektivního investování

27.9.2004 13:19
Autor: 

Jak jsme již na stránkách Patria Online informovali, s novou právní úpravou kolektivního investování obsaženou v zákoně č. 189/2004 Sb., o kolektivním investování (dále jen „ZKI“) je spojena řada zásadních pochybností o možnosti vzniku investičních fondů. Nejzávažnější pochybnosti se při výkladu ZKI vyskytují zejména ohledně požadavku, aby vlastní kapitál investičního fondu činil v době udělení povolení k činnosti (tj. v době, kdy investiční fond ještě nevznikl) alespoň 300 000 Eur či požadavku, aby sídlo fondu bylo v době udělení povolení k činnosti na území České republiky.

Tyto pochybnosti si uvědomila i Komise pro cenné papíry (dále jen „Komise“), která připravila návrh stanoviska k některým otázkám vzniku investičních fondů a předložila jej dne 17. září 2004 k veřejné diskusi jako konzultační materiál s označením KM 21/2004 (dále jen „Stanovisko“). Komise již v samém úvodu Stanoviska výslovně vyjadřuje svůj názor, že je možné i podle současné právní úpravy ZKI založit investiční fond. Tento svůj názor opírá jak o text ZKI, tak o důvodovou zprávu k němu, ze kterých dle názoru Komise jednoznačně vyplývá, že má být umožněn vznik speciálních fondů, a to jak ve formě podílového fondu, tak právě i ve formě investičního fondu.

Komise se pak v dalším textu Stanoviska vyjadřuje k jednotlivým problematickým otázkám spojeným se vznikem investičního fondu. Ohledně vlastního kapitálu Komise zastává názor, že v případě nově zakládané, tj. dosud neexistující akciové společnosti, je vlastním kapitálem třeba rozumět splacený základní kapitál a případné emisní ážio po odečtení nákladů vzniklých v souvislosti se založením investičního fondu v celkové výši alespoň 300 000 Eur, a to s odkazem na definici „initial capital“ ve směrnici č. 85/611/EHS o koordinaci právních a správních předpisů týkajících se subjektů kolektivního investování do převoditelných cenných papírů (v platném znění). Komise tak překonává za použití eurokonformního výkladu překážky vyplývající z národního právního předpisu.

Závěrem je třeba jen souhlasit s názorem vysloveným Komisí v jejím Stanovisku, že adresáti zákona mají právo na jednoznačně formulovanou právní normu. Doufejme proto, že si už i zákonodárce nedostatky nové právní úpravy uvědomil a přijme nutné legislativní změny, které přispějí ke zlepšení kapitálového trhu.

Lukáš Zahrádka
Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb