Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
 BNP Paribas Asset Management se zbavila akcií za miliardu euro...

BNP Paribas Asset Management se zbavila akcií za miliardu euro...

24.08.2004 13:52
Autor: 

Agentura Bloomberg dnes před polednem přinesla informaci, že BNP Paribas Asset Management – třetí největší správce podílových fondů ve Francii – se před dvěma měsíci zbavila akcií v hodnotě jedné miliardy euro. Hotovost, kterou tímto prodejem získala, zatím udržuje v krátkodobých instrumentech peněžního trhu a pro období příštích 4-6 týdnů ji na akciovém trhu zatím neplánuje investovat. Jako hlavní důvod tohoto kroku cituje Philippe Lespinard (hlavní portfoliomanažer skupiny) obavu z budoucího vývoje ekonomik Asie a Spojených států.

Podle jeho slov nejde o fundamentální změnu náhledu na akcie nebo akciové trhy, právě naopak – akcie jsou z dlouhodobého pohledu stále atraktivní. Jenom není v tomto okamžiku přesvědčen o nutnosti akcie za stávající ceny nakupovat. Příští měsíc až šest týdnů bude podle Lespinarda nejhorším obdobím letošního roku pro akciové trhy, naopak poslední čtvrtletí by mělo velmi příjemně překvapit.

Prvotní doporučení k realizaci prodeje přišlo v okamžiku, kdy čínská vláda oznámila zájem mírně „ochladit“ tempo růstu ekonomiky. Druhým faktorem byl začátek růstového úrokového cyklu ve Spojených státech, kde FED zvýšil sazby již dvakrát za sebou. Poměrně překvapivě v tomto rozhodování nehrál svou roli vývoj ceny ropy. Ta se během letošního roku zvýšila o 41 % (důvody jako Irák resp. Venezuela jsou notoricky známé), Lespinard je přesto názoru že letošní rok skončí na hladině maximálně 35 dolarů za barel.

Již zmiňované poslední čtvrtletí letošního roku by podle Lespinarda mělo naopak přinést příjemné překvapení. Hospodářské výsledky firem za třetí čtvrtletí budou lepší, než se obecně očekává a investoři si podle Lespinarda uvědomí, že „svět není zase tak špatné místo“.

Uvidíme. Ještě na začátku roku se v rámci průzkumu velká část investičních bank (včetně Morgan Stanley nebo UBS AG) domnívala, že evropské benchmarky v letošním roce přidají minimálně 8 %. Realita je v tomto okamžiku trochu jiná – STOXX 50 od ledna ztrácí 2,02 %, americký S&P 500 ztrácí 1,46 % a Nasdaq Composite oslabuje dokonce o 8,22 %.

Petr Žabža, Patria Direct

Zdroj: agentura Bloomberg


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2026
11:50CSG se ohradila proti analýze Hunterbrook, potvrdila růst vlastní výroby munice o 20 %
11:44Evropa se při klidné ropě úspěšně zvedá. Čeká se na další výsledky a data  
11:32Duolingo díky AI navýšilo zisk i tržby, akcie se však po zveřejnění výsledků propadly o 13 %
10:35Deloitte: Nájmy mezičtvrtletně zdražily o 2,1 procenta na 339 Kč za metr čtvereční
10:22Palantir opět "explodoval". Tržby i zisk táhnou zejména vládní kontrakty, významně vyšší je i výhled
9:59Akcie Pinterestu raketově vzrostly. Inspirativní sociální síť překonala odhady a zlepšila výhled
9:58SALUTEM FUND SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:46UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
9:26UniCredit překonala očekávání, zlepšila výhled a znovu míří na Commerzbank
8:59Rozbřesk: Obchodní příměří mezi USA a EU se drolí
8:51CSG pod palbou, ještě silnější Palantir a čekání na AMD  
6:05FX Strategie: Koruna stále sleduje primárně ceny ropy, dolaru mohou prospět solidní data z trhu práce  
04.05.2026
16:46PODCAST Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  
16:34Umění odhadovat akciové trendy
16:29Akcie CSG se po zprávě shortaře Hunterbrook propadly až o 26 %
15:35Bitcoin překročil 80 tisíc dolarů. Poprvé od ledna
14:02Akciové trhy opět táhne jen hrstka titulů. Extrémně úzká rally zvyšuje šance na korekci  
13:14Dánsko pozastavuje rozšiřování datových center kvůli přetížení sítě
12:11Akcie začínají týden smíšeně po dobrých výsledcích a další falešné naději kolem Íránu  
10:49Nový šéf Berkshire Hathaway Greg Abel se představil investorům. Slíbil stabilitu a čeká na příležitosti

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    16:00USA - Index ISM ve službách
    16:00USA - Nově otevřená prac. místa
    16:00USA - Prodeje nových domů