Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna zatlačena na 31,65 Kč/EUR politickou nestabilitou v Maďarsku

Koruna zatlačena na 31,65 Kč/EUR politickou nestabilitou v Maďarsku

20.08.2004 11:11
Autor: 

Koruna zůstává na 2týdenním minimu k euru, když se svezla na prodejní vlně maďarského forintu související s rezignací tamního premiéra Medgyessyho. Česká měna tak v pátek dopoledne stojí na 31,65 Kč/EUR, před 24 hodinami byla silnější o 10 haléřů. Dolar k euru mírně oslabuje v rámci pásma 1,23 až 1,24 USD/EUR, koruna tak zůstává na 25,60 Kč/USD.

Žádné domácí zprávy nepřicházejí, programové prohlášení vlády trh neovlivnilo. Blíží se však hlasování o důvěře vládě v Poslanecké sněmovně - zvyšující se politické riziko tak tíživě dopadá na devizový trh spolu s děním v Maďarsku. Premiér Medgyessy bude pravděpodobně nahrazen bývalým ministrem práce Peterem Kissem. Medgyessy a ministr financí Draskovics byli investory považováni za garanty fiskální reformy, trh se nyní obává, že je reformní úsilí ohroženo – forint padá na 252,2 HUF/EUR. Zlotý a slovenská koruna tlakům na oslabení odolávají.

Kvůli politickým tlakům ustupují ekonomická fakta do pozadí. V příštím týdnu ale bude ČNB rozhodovat o úrokových sazbách, což by mělo trh znovu rozvířit. V posledních pěti dnech koruna k euru jen ztrácela, z úrovní kolem 31,40 Kč/EUR se dostala do pásma 31,55 až 31,75 Kč/EUR. Přestože byl včerejší kurzový skok nejvyšší denní změnou od 9. srpna, nebyli jsme svědky žádného hektického výprodeje. Dnes se pokles koruny zatím zastavil, bude však pokračovat citlivost na vývoj v Maďarsku.

Dolar oslabil k euru na 1,2380 USD/EUR poté, co včera nepotěšil investory pokles indexu aktivity v průmyslu z oblasti Philadelphie. Index za srpen poklesl na 28,5 bodů z předchozích 36,1 bodů. Určité snížení aktivity podniků předznamenal již dříve zveřejněný index z oblasti New Yorku, a tak nešlo o překvapení, které by dolar stlačilo přes 1,2400 USD/EUR. Aktuálně zůstává americká měna k euru u středu pásma 1,23 až 1,24, tedy na úrovni 1,2360 USD/EUR. Trh se již těší na projevy Alana Greenspana v příštím týdnu – otázkou je, zda zůstane Fed optimistický ohledně budoucího vývoje americké ekonomiky přes negativní prázdninová data.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.05.2026
10:08Víkendář: Podceňují akcie vývoj na ropě?
22.05.2026
22:00Dow Jones na nových maximech; S&P 500 rostl osmý týden v řadě  
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard
16:30Traders Talk: Nvidia potvrdila AI boom, Colt překvapil a Strnad sází na dividendu
16:30Strnadova CSG a jihoafrická Reunert založí společnou firmu na výrobu zapalovačů pro velkorážovou munici na Slovensku
14:42Čínská mezera a americké překvapení
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data