Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna klesá na 31,53 Kč/EUR, dolar naopak posiluje přes 1,2300 USD/EUR

Koruna klesá na 31,53 Kč/EUR, dolar naopak posiluje přes 1,2300 USD/EUR

18.08.2004 17:42
Autor: 

Koruna odpoledne překonala 31,50 a v závěru klesá na 31,53 Kč za euro. Růst maloobchodních tržeb zájem o českou korunu nepodpořil, naopak na kurzu naší měny se podepsal obnovený růst dolaru k euru. K americké měně dnes koruna ztratila dokonce 15 haléřů, když zavírá na 25,62 Kč/USD.

Posílení dolaru k euru pod 1,2300 USD/EUR znamená odklon zájmu nejen od eura, ale i od středoevropských měn. Díky tomu koruna ztrácí nejen k dolaru, ale také k euru. Podobně je na tom především polský zlotý, bez větších ztrát však dnešek přežila slovenská koruna a forint. Koruna se blíží úrovni 31,55-31,60 Kč/EUR, kde by se měly objevit silnější podpůrné nákupní příkazy. V opačném případě lze očekávat pokles české měny dokonce přes 31,60 Kč za euro.

Zítřejší jednání bankovní rady ČNB nemá na programu změnu nastavení měnové politiky, zvýšení úrokových sazeb by však mělo přijít příští týden. Současné oslabování koruny může souviset s obavami, že by ČNB mohla se zvýšením úroků posečkat do září, rizikem bude také poslanecké hlasování o důvěře Grossově vládě, které se uskuteční pravděpodobně také v příštím týdnu.

Dolar roste k euru na 1,2295 USD/EUR, přestože trh nedostal vůbec žádné impulsy. Americké akciové indexy posilují, což indikuje zájem investorů o „dolarová“ aktiva. Cena ropy WTI se dnes v Londýně sice dostala přes 47 USD za barel, v tuto chvíli v USA ale klesá. Zítra bude zveřejněn index aktivity v průmyslu philadelphského Fedu a počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Na trhu se objevuje mnoho spekulací ohledně úroků v USA a dalšího ekonomického vývoje, bylo by však překvapením, kdyby dolar jen na základě sentimentu posílil pod 1,2250 USD/EUR.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2026
17:10Dot.com bublinovatost a současný tržní optimismus
16:43Nájmy v druhém čtvrtletí rostly, pohybovaly se mezi 9600 Kč až 32.900 Kč
16:38Reuters: Vývoz ropných produktů z Ruska po moři klesl proti červnu na polovinu
16:33V německém průmyslu vloni zaniklo 177.000 pracovních míst, uvedl úřad práce
15:11Morgan Stanley se připojila ke konkurentům a svezla se na boomu obchodování s akciemi
15:01BlackRock hlásí silný kvartál. Výsledky táhly ETF a rekordní marže
14:57Z výsledků ASML nejvíce vyčnívá výrazně vylepšený výhled tržeb  
14:45Německá vláda do roku 2030 seškrtá z klimatického fondu přes 30 miliard eur
12:47Souboj platebních gigantů. Stripe chce ovládnout PayPal
10:27OpenAI zamíří do domácností s přenosným AI společníkem. Applu se to nelíbí
9:15Rozbřesk: Ceny v USA vykázaly v červnu největší pád od začátku covidu
8:44ASML překvapilo silnými výsledky, IBM doplatilo na přesun investic do AI hardwaru  
6:07Evropský automotive pod tlakem dvojího čínského šoku  
14.07.2026
22:04Wall Street povzbudila inflace, a tak technologie opět převzaly iniciativu  
17:16Rozšiřování AI dominance a tečka za dlouhodoou stagnací
15:43Červnová inflace v USA překvapila. Klesla na 3,5 procenta
15:40Jaké jsou skutečné zájmy Číny a jak moc její konkurence ovlivní hospodaření amerických firem?
14:27Citi překonala všechny odhady zisku s tím, jak přestavba pod vedením CEO Fraserové nabírá na obrátkách
14:02Goldman Sachs těžila z tržní volatility, obchodování s akciemi bylo znovu rekordní
14:01IBM po předběžných výsledcích prudce padá. V pre-marketu odepsalo přes 20 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index
14:30USA - PPI, y/y