Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články

    "Emerging markets" fondy ... i při nejlepší vůli se dá hovořit jenom o stagnaci

    11.08.2004 16:02
    Autor: 

    Ve světle včerejší analýzy investiční banky Morgan Stanley - která byla sama o sobě k českým akcím mimořádně příznivá - nebude možná od věci podívat se na poslední data o přítoku resp. odtoku peněžních prostředků z "emerging markets" fondů. Jako zdroj opět užijeme server www.emergingportfolio.com, konkrétně data k 6. srpnu 2004:

    * Emerging markets bond funds - navzdory růstu hodnoty portfolií těchto fondů pokračuje odtok peněžních prostředků. Tempo se však vůči prvnímu pololetí výrazně zpomalilo. Naopak Global bond funds, investující do dluhových instrumentů vyspělých a rozvíjejích se trhů, si za posledních 10 týdnů připsaly přírůstek v osmi z nich.

    * Equity funds - ani akciové fondy se neubránily odtoku peněz. Jedinou výjimkou byly fondy investující v regionu Asie (mimo Japonsko), jež dostaly poměrně potěšitelných 82 milionů dolarů (skoro 50 % těchto peněz bylo investováno do fondů zaměřených na Indii). Ze 731 fondů specificky zaměřených na "emerging markets" (operujících aktivy v objemu 98,4 miliardy dolarů) odteklo v týdnu končícím 4. srpnem 368,7 milionu dolarů. Jednalo se tak o čtvrtý ztrátový týden v řadě, celkový odtok peněz letos dosáhl 730 milionů dolarů. Od konce dubna letošního roku tyto fondy ztratily 6,6 miliardy dolarů, takže je patrné, jak příznivé první čtvrtletí muselo být.

    * Global/International Equity Funds - tento typ fondů letos zatím přilákal největší objem nových peněžních prostředků - 10,5 miliardy dolarů, objem aktiv se navýšil o 5 %. Podle názoru mnoha analytiků tak tento trend potvrzuje domněnku, že investoři se postupně stahují z více riskantních typů fondů a investují do diverzifikovanějších instrumentů.

    * Western Europe Equity Funds - s tím, jak dolar ztrácí proti euru, fondy tohoto typu zažívají vlnu zájmu a ke 4. sprnu přilákaly 148 milionů dolarů. Mnoho investorů evidentně užívá evropské akciové fondy jako jeden ze způsobů, jak spekulovat na posílení eura proti dolaru - jistě i díky poslednímu zklamání z dat o vývoji nezaměstnanosti v USA.

    * US Equity Funds - v rámci tohoto segmentu není možno "vystopovat" nějaký jasný trend. Ke 4. srpnu tyto fondy přišly o 993 milionů USD a snížily tak letošní přítok na 2 miliardy dolarů.

    Petr Žabža, Patria Direct Pozn. data jsou na týdenní bázi, platná ke středě 4. srpna. Zdrojem je server www.emergingportfolio.com


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    25.08.2026
    16:55AI jako technologicko-ekonomický bonus, nebo uchovatel trendu?
    16:35Čínské značky mohou do deseti let v Evropě vyrábět 1,5 milionu aut ročně
    14:42Akcie Nvidie zlevnily. Nižší násobek budoucích zisků ale nemusí znamenat podhodnocení
    12:20Investoři reagují na dopady klimatických extrémů. V centru pozornosti je chlazení, zemědělství nebo i maloobchod  
    11:22Dluhopisy v klidu, ropa níž. Akcie se dopoledne opatrně zvedají  
    10:58Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    10:35Cena bitcoinu poprvé od května překonala 80 000 dolarů
    10:28Goldman Sachs: Jediní, kdo na AI zatím vydělávají, jsou polovodiče
    9:02Rozbřesk: Napětí na americkém dluhopisovém trhu roste. Podaří se Trumpovi zkrotit výnosy?
    8:47USA oznámily sankce proti Íránu, bitcoin už nad 80 tisíci dolary  
    24.08.2026
    22:03Wall Street zahájila týden opatrně: Investoři vyhlížejí výsledky Nvidia  
    17:20Dluhy, akcie a umělá inteligence
    16:56Vláda: Peníze z EU by v ČR po roce 2028 měly směřovat na dopravu či energetiku
    16:33FT: Místo nejvyspělejšího modelu Anthropiku firmy preferují levnější nástroje
    15:55PODCAST Týdenní výhled: USA bojují s růstem dluhopisových výnosů, Nvidia zveřejní výsledky  
    15:53Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus
    13:16CSG dodá mostní automobily za více než miliardu korun do Evropy nebo Asie
    12:17Týden začíná pro akcie smíšeně, zatímco ropa i výnosy klesly  
    10:33Trump v červnu uskutečnil přes tisíc obchodů s akciemi. Mezi nákupy byly Palantir, Berkshire Hathaway, Visa či Mastercard
    9:28Alibaba v Hongkongu prodala akcie v rekordní sekundární emisi

    Související komentáře
      Nejčtenější zprávy dne
      Nejčtenější zprávy týdne
      Nejdiskutovanější zprávy týdne
      Kalendář událostí
      ČasUdálost
      10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
      16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board