Koruna stagnuje na 31,40 Kč za euro, žádná korekce není zatím na pořadu dne. Optimistický výhled ekonomického vývoje v nízkoinflačním prostředí vede k neutuchajícímu zájmu o českou měnu. Eurodolarový kurz zůstává extrémně klidný v rámci úzkého pásma, koruna posiluje na 25,58 Kč/USD.
Stavební výroba v červnu meziročně poklesla o 2,9 %, korunu to však neovlivnilo. Daleko zajímavější byl záznam z jednání bankovní rady ČNB, který ukázal, že se sazby v červenci nezvýšily kvůli hlasům 4 ze sedmi členů bankovní rady. ČNB konstatuje, že je červencová makroekonomická prognóza reálnější než ta předchozí dubnová. A protože i červencová predikce je optimistická, přináší celkově na trhy uklidnění, přestože je jasné, že úroky neporostou tak rychle, jak se očekávalo v červnu (resp. před zveřejněním nové prognózy).
Sentiment ve středoevropském regionu je dnes smíšený, slovenská koruna slábne na 39,95 SKK/EUR, forint a zlotý stagnují. Koruna česká se bude minimálně do odpoledne pohybovat s regionem, poté očekáváme zvýšenou aktivitu zahraničí. Včera kurz překonal 31,50 Kč/EUR, a ustálil se tak na silnějších úrovních. I když očekáváme mírnou korekci směrem dolů, k pádu zpět přes 31,50 Kč/EUR chybí negativní impulsy. Nervozita na trhu by měla zavládnout až v souvislosti s hlasováním o důvěře Grossově vládě v parlamentu.
Americký dolar aktuálně mírně slábne k euru na 1,2276 USD/EUR. Po pátečním zklamání v podobě zprávy o nezaměstnanosti v USA se investoři připravují na dnešní rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách. Trh očekává, že budou zvýšeny o 25 bps (na 1,5 %), ale nejistota panuje kolem další série růstu sazeb. Z tohoto důvodu bude důležitý doprovodný komentář americké centrální banky. Dolar by mohl v zásadě posílit, kdyby Fed zachoval optimismus.
Radim Krejčí, Patria Online