Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Korunu brzdí v růstu okolní trhy, dolar testuje 6týdenní maxima k euru

Korunu brzdí v růstu okolní trhy, dolar testuje 6týdenní maxima k euru

03.08.2004 11:06
Autor: 

Koruna je dnes zatím klidná, drží se kolem pondělního závěru 31,68 Kč za euro. K americkému dolaru mírně ztrácí na 26,37 Kč/USD vlivem vývoje na eurodolarovém trhu. Domácí scéna je bez čerstvých ekonomických zpráv, sentiment ve zbytku regionu je však spíše negativní – vinou politických tlaků padá k euru forint, výrazněji oslabuje rovněž zlotý.

Zatímco fundamentálně by mohla česká měna k euru postupně posilovat – v řádu let to připustil i Pavel Racocha z bankovní rady ČNB – v tuto chvíli ji brzdí vývoj na okolních trzích. Odklad jmenování nové vlády investoři nijak negativně nevnímají. Středoevropské měny by se mohly dostat pod tlak kvůli forintu, ani vývoj eurodolaru v tomto okamžiku nepodporuje posilování Kč k euru, natož k dolaru.

Odpoledne očekáváme zvýšení obchodní aktivity, za důležité technické meze považujeme stále úroveň 31,75 Kč za euro a na druhé straně týdenní maximum 31,58 Kč/EUR (resp. psychologickou mez 31,50 Kč za euro). Z pravidelného měsíčního průzkumu trhu agentury Reuters vyplývá, že deset domácích analytiků včetně Patrie očekává na konci srpna kurz koruny v průměru na 31,60 Kč/EUR (min 31,20, max 32,00 Kč/EUR). Na konci třetího čtvrtletí by měla koruna podle průměrného názoru na domácím trhu oslabit na 31,70 Kč/EUR (min 31,00, max 32,20 Kč/EUR).

Americký dolar testuje 6týdenní maximum k euru, aktuálně posiluje na 1,2018 USD/EUR. Za velmi zajímavý fakt považujeme rychlost, s jakou se dolar vyrovnal s teroristickým rizikem a s vysokými cenami ropy. Připočteme-li k tomu úspěchy americké ekonomiky, které zatím potvrzují nedávná optimistická slova Alana Greenspana, zdá se, že je jen otázkou času, kdy dolar překoná technickou úroveň 1,2000 USD/EUR a opět výrazněji posílí. Velmi důležitým údajem bude v pátek nezaměstnanost v USA za červenec a ve čtvrtek rozhodnutí ECB o úrokových sazbách.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.03.2026
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  
11:30IEA: Válka s Íránem způsobila největší narušení dodávek ropy v historii
11:30Zalando expanduje v USA mimo e-shop. Jeho podnikovou platformu adoptuje Levi’s. Akcie rostou o 13 procent
11:19Komentář analytika: Výsledky ČEZ mírně zaostaly za očekávaními, výhled nižší. Dividenda indikována do rozpětí 31 až 42 Kč  
11:01Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o pět procent
11:00Průmyslová výroba v ČR v lednu zpomalila meziroční růst na 2,8 procenta
9:10Rozbřesk: Ceny benzínu v USA letí vzhůru. Jak to Fed vyhodnotí?
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za rok 2025
8:54ČEZ zveřejnil opatrný výhled, ropa skočila zpět nad 100 USD a napětí v Íránu udržují neustále se měnící vyjádření Trumpa  
7:25ČEZ dosáhl zisku, který dává prostor dividendě až 42 korun na akcii. S jakými čísly počítá výhled pro letošek?
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu
14:25Forbes: Nejbohatší člověk planety je Musk, Strnad je v první sedmdesátce
14:10Tlak na private credit sílí. JPMorgan snižuje hodnotu úvěrů
14:00Inflace v USA stagnuje, ale rizika narostla  
12:25ČNB může ropný šok přečkat bez zvyšování sazeb, myslí si člen rady Kubíček  
12:18Von der Leyenová: EU musí modernizovat ETS a snížit ceny energií. Návrat k ruským zdrojům by ale byl chybou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD