Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Evropská unie chválila většinu státní pomoci bankám

MF: Evropská unie chválila většinu státní pomoci bankám

28.07.2004 16:59
Autor: 

Následuje tisková zpráva MFČR:
Proces posuzování veřejných podpor v českém bankovnictví ze strany Evropské komise byl úspěšně uzavřen. U patnácti přezkoumávaných případů bylo schváleno 100 % opatření státu vůči jednotlivým bankám, ať již jako opatření nemající vliv po vstupu nebo jako existující veřejná podpora.

Vládu o tom dnes informoval místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka společně se zmocněncem vlády pro otázky veřejných podpor v bankovním sektoru a náměstkem ministra financí Zdeňkem Hrubým.

Prvním případem schválené veřejné podpory týkající se bankovního sektoru v rámci interim procedury byla Komerční banka, a.s. Evropská komise vydala své pozitivní rozhodnutí 16. prosince 2003. Tímto rozhodnutím označila veškerá opatření spojená s restrukturalizací Komerční banky jako nemající vliv na hospodářskou soutěž Evropské unie po přistoupení ČR k EU („not applicable“).

Druhým úspěšně schváleným případem se 28. ledna 2004 stala Česká spořitelna, a.s. V průběhu března pak byly dále schváleny veřejné podpory jedenácti tzv. malým bankám zařazeným do stabilizačního či konsolidačního programu. Dne 19. května 2004 byla schválena opatření hlavního města Prahy týkající se restrukturalizace a prodeje První městské banky, a.s. v roce 2001.

V případě IPB/ČSOB byla všechna opatření posuzovaná Evropskou komisí 14. července uznána jako opatření, která nemají vliv po vstupu České republiky do Evropské unie („not applicable”), a tudíž nenarušují hospodářskou soutěž na společném trhu EU. Toto je ze strany Evropské komise jasný signál, že i přes značnou komplexnost, mediální zájem a pozornost se tento případ z hlediska hospodářské soutěže nijak zásadně neliší od předchozích případů pomoci českým bankovním institucí, které byly Evropskou komisí rovněž schváleny.

Co se týče případu GE Capital Bank, a.s., naprostá většina opatření byla rovněž 14. července 2004 uznána jako opatření, která již nemají vliv po vstupu České republiky do Evropské unie. Jediným rozdílem je posouzení prodejní opce a ustanovení o odškodnění ve prospěch kupujícího ze strany České národní banky: převážná část ustanovení o odškodnění byla označena jako nemající vliv po vstupu, dopad zbývající části a prodejní opce bude na základě výroku Evropské komise dále předmětem šetření v proceduře specifikované v článku 88(2) Smlouvy o ES. Rozhodnutí EK dále prošetřovat část ustanovení o odškodnění prostřednictvím otevření procedury specifikované v článku 88(2) Smlouvy o ES znamená, že Evropská komise potřebuje více informací a času, aby mohla přesně posoudit tuto část ustanovení o odškodnění.

Ministr financí a místopředseda vlády, Bohuslav Sobotka považuje rozhodnutí EK za jednu z nejvýznamnějších událostí tohoto roku. „Je to dobrá zpráva pro stabilitu českého bankovního sektoru,“ dodává ministr Sobotka.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.02.2026
22:00Americké akciové indexy uzavírají týden mírným poklesem  
17:30Cena za dluhy a budoucí akciová přívětivost ekonomického prostředí
17:08Státní dluh ČR loni vzrostl o 312,3 mld. Kč na 3,678 bilionu Kč, uvedlo MF
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  
12:25Anthropic odmítá požadavky Pentagonu na neomezené využití své AI
12:19Rocket Lab překonává odhady. Raketa Neutron by poprvé měla odstartovat koncem 2026
12:14Block šokuje propuštěním téměř poloviny pracovní síly. Kvůli AI
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO
8:47Rozbřesk: Levné čínské zboží, drahá evropská realita
8:47Paramount vítězí v boji o Warner Bros, Block místo poloviny lidí nasadí AI a ČEZ zvažuje prodej části větrných elektráren  
6:02Obavy z dopadů AI vyvolávají rozkol na evropských trzích. Analytici vidí hodnotu, investoři riziko  
26.02.2026
22:01Hlavním hybatelem v zámoří byla dnes Nvidia  
17:40Končí doba vysoké návratnosti kapitálu technologických firem?
15:59Johnsonová: Bilionové IPO SpaceX? Vysoká valuace naznačuje extrémní očekávání
14:40Trh to špatně vyhodnotil, říká Huang k výprodeji softwarových akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Acerinox SA (12/25 Q4)
Frontline PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
6:30Holcim AG (12/25 Q4)
7:00BASF SE (12/25 Q4)