Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Offsetové programy spojené s gripeny míří na sever Čech a Moravy

ČTK: Offsetové programy spojené s gripeny míří na sever Čech a Moravy

2.7.2004 13:45
Autor: 

Komentář aktualizován
LINKÖPING (Švédsko) 2. července (zvláštní zpravodaj ČTK) - Především do severních Čech a na severní Moravu míří offsetové programy, které jsou navázány na desetiletý pronájem stíhaček Jas-39 Gripen pro české vojenské letectvo. Ve švédském Linköpingu to uvedl Benny Johansson, ředitel "českého programu" společnosti Gripen International, kterou vlastní napůl švédský SAAB a britská BAE Systems. Offsety mají dosáhnout 130 procent ceny kontraktu, tedy více než 25 miliard korun.

Johansson uvedl, že 38 procent offsetů míří do severních Čech, 33 procent na severní Moravu, po čtyřech procentech na jih Čech a na jižní Moravu, ostatní regiony se podělí o zbytek. "Snažíme se offsety směrovat do problémových oblastí s vysokou nezaměstnaností," vysvětlil.

Desetiletý pronájem 14 stíhaček gripen přijde podle smlouvy na 19,6 miliardy korun. Z programu zpětných investic má být 20 procent offsety přímými, tedy do českého zbrojního průmyslu.

Mezi ně patří například investice do společnosti Jihlavan, která je výhradním dodavatelem servomechanismů pro stíhačky Jas- 39 Gripen. Mezi další firmy patří například společnost Vítkovice Steel, která má dodávat ocel na stavbu britských ponorek Astute, offsety mají pomoci při vývoji letecké techniky v továrnách Walter Aero Engines a Evektor, ale třeba i společnosti Příbram Airport.

Podle dnešního vyjádření představitelů firmy spolupráce s Aerem Vodochody není součástí offsetového programu, ačkoliv tato firma zajišťuje "jistou část subdodávek" pro britské BAe Systems.

Mezi nepřímé offsety patří podle Johanssona například spolupráce s firmami Eurac, MEL, FKI a Brisk. Celkem směřuje 20 procent nepřímých offsetů do projektů zaměřených na životní prostředí, 16 procent do elektronických firem, 11 procent do dopravního průmyslu, deset procent do oblasti zpracování železa a oceli. Zbývajících 23 procent je v Johanssonově statistice vedeno pod položkou "další".

Ředitel uvedl, že do nepřímých offsetů je započítán také projekt na zpracování metanu, ale třeba i výstavba "farmy" větrných elektráren u Chomutova. "Je možnost podobného projektu i na Moravě, znamená velkou zahraniční investici, pracovní místa i příležitost pro místní výrobce," řekl Johansson.

Podle neoficiálních informací ČTK je většina investic, ke kterým se britsko-švédské konsorcium v Česku zavázalo, britského původu, švédští investoři se podílejí asi pětinou.

Podle čtvrtečního vyjádření ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana se z projektů, které jsou zatím připravené, polovina týká vývozu českého průmyslu do ciziny, 40 procent jsou investice v Česku a deset procent investice do výzkumu a vývoje. Podrobnosti o offsetech a vůbec o celé smluvní struktuře smlouvy mezi ČR a Švédskem tento týden požadovali ve sněmovně opoziční poslanci.


Váš názor
  • Offsety
    7.7.2004 13:52

    Má někdo ze čtenářů POL informace o firmách uvedených v této tiskové zprávě? Pokoušel jsem se něco najít na internetu. Společnosti MEL, FKI a Příbram Airport ve věstníku neexistují vůbec. Eurac, a.s. zdá se (podle jejich WWW) nevykonává žádnou činnost krom zvyšování ZJ započítáváním pohledávek.
    OL
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data