Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna v závěru znovu překvapivě prudce posiluje pod 31,70 Kč/EUR … dividenda Erste neovlivní trh

Koruna v závěru znovu překvapivě prudce posiluje pod 31,70 Kč/EUR … dividenda Erste neovlivní trh

28.05.2004 16:06
Autor: 

komentář doplněn
Koruna se poslední tři dny pohybuje jako na houpačce, v závěru týdne znovu prudce posiluje k euru pod 31,70 Kč/EUR díky obnovené nákupní vlně a za asistence posilování polského zlotého. Rakouská Erste Bank, ke které plyne většina dividend schválených ve středu Českou spořitelnou (4,6 miliard korun), dnes oznámila, že veškeré operace spojené se zajištěním proti kurzovým pohybům související s konverzí dividendy do eur již byly provedeny. Výplata má proběhnou 1. července, „transakce neovlivní devizový trh,“ řekl mluvčí Erste Michael Mauritz agentuře Reuters.

Koruna končí na 31,65 Kč za euro a dnešním růstem vymazala „pracně“ nastřádané ztráty v posledních třech nervózních dnech. Znovu jsme na 8měsíčním maximu k euru. K dolaru potom česká měna končí kolem 25,90 Kč/USD, což je nejlepší kurz od února tohoto roku. Dnešní vývoj signalizuje, že se investoři jen pramálo bojí dopadu odlivu dividend z ČR do zahraničí. Velké firmy si hlídají, aby konverze miliardových částek neovlivnily trh a velmi obratně a s předstihem se zajišťují proti kurzovému riziku.

Klíčový je v současné době sentiment a ten je až na pár šrámů stále pozitivní. Posilování koruny je překvapením nejen pro domácí trh, který na začátku května vůbec s posílením pod 32,00 Kč/EUR nepočítal, ale i pro ČNB (viz včerejší komentář Luďka Niedermayera). Je pravděpodobné, že se koruna v nejbližších dnech znovu pokusí otestovat 31,50 Kč/EUR, očekáváme však vysokou volatilitu.

Kurz amerického dolaru k euru kulminoval dnes těsně pod 1,2300 USD/EUR. Celé odpoledne však postupně posiluje a nyní se již nachází na 1,2210 USD/EUR. Euro však klesá nejen k dolaru, ale 1 % ztratilo také již k japonskému jenu.

Dolar pozitivně reaguje na index popisující průmyslovou aktivitu na americkém středozápadě – v oblasti Chicaga. PMI indikátor za květen vzrostl na 68 bodů z 63,9 v dubnu, očekával se však pokles na 61 bodů. Naopak konečná hodnota indexu spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za květen poklesla na 90,2 bodu, když se očekávalo 94,2 bodu. Po předchozích výrazných pádech dolaru dochází ke konsolidaci a vybírání zisků poté, co kurz nepřekonal úroveň 1,2300 USD za euro.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.02.2026
10:01Skupina ČSOB v roce 2025: Silný růst financování bydlení a investic
9:34McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
9:15Rozbřesk: Lednový pokles nezaměstnanosti jako záminka pro stabilní sazby Fedu v březnu
8:50Trhy dnes zamíří výše: Asijské vůči americkým nejdravější ve století, americká sněmovna chce odvrátit cla vůči Kanadě, česká posunula rozpočet  
6:01Kudy teče AI capex: Tři nové Investiční tipy Patrie  
11.02.2026
22:03Smíšená nálada na Wall Street: Investoři stále nedokáží "docenit" vyšší kapitálové výdaje a k tomu všemu silnější trh práce  
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová
11:57Bankovní asociace zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,6 procenta
11:55Akcie stále pod tlakem pochybností o AI, na programu důležitá data  
11:51Bitcoin dál klesá, zatímco asijské akcie lámou rekordy. Slabé objemy přitom značí další propad  
10:13Evropský software zpomaluje, hardware jede na vlně AI boomu  
10:10Dassault Systemes hlásí slabé výsledky i výhled, akcie padají nejvíce od roku 2002
8:45Rozbřesk: Trhy mají strach z masivních investic do AI. Je oprávněný?
8:39Obavy z AI zasahují tradiční finanční firmy a Paramount dál bojuje o Warner Bros.  
6:03AI investice zvyšují volatilitu na trzích. S&P 500 se po růstu může znovu octnout pod tlakem
10.02.2026
22:01Výnosy dluhopisů klesly po slabších maloobchodních tržbách  
17:37Akcie a „dluhové“ QE

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m