Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Minulý týden byl v Evropě ve znamení ropných a těžebních firem

Minulý týden byl v Evropě ve znamení ropných a těžebních firem

24.05.2004 14:59
Autor: 

Jak již bylo zmíněno v nadpisu, minulý týden byl na evropských trzích (kromě jiného) ve znamení aktivity v segmentu ropných a těžebních firem. Ty rostly hlavně díky oslabující obavě ze zpomalení ekonomické aktivity v Číně, naopak ropné firmy oslabovaly díky propadu ceny ropy po víkendovém zasedání zemí OPEC v Amsterdamu. Index Dow Jones STOXX50 oslabil za posledních 5 obchodních dní o 0.3 % na 2658.28 bodu, širší index DJ STOXX600 přidal 0.2 %. Evropský DJ EuroSTOXX50 posílil o marginální 0.1 %. Indexy EuroSTOXX50 a STOXX600 zaznamenaly minimální hodnoty letošního roku minulé pondělí, kdy cena ropy dosahovala rekordních hodnot. Po zbytek týdne se tento propad korigoval s tím, jak guvernér čínské centrální banky prohlásil, že země nebude spěchat se zvyšováním úrokových sazeb.

* BHP Billiton Plc - největší těžební firma na světě přidala 6.2 % na cenu 464p. Anglo American Plc přidal 5 % na hladinu 1132p. Segment surovin a těžebních firem surovin byl minulý týden nejlepším sektorem v rámci indexu DJ STOXX600 - přidal 4 %. Arcelor SA - největší ocelářská firma na světě - přidala 4.1 %, Antofagasta Plc posílila o 2.7 %.

* Ropné firmy - v porovnání s těžebními společnostmi se jim hluboce nedařilo. Po rekordních cenách ropy minulé pondělí (USD 41.85 za barel) se ceny ve zbytku týdne začaly snižovat, zejména díky připravenosti Saudské Arábie zvýšit těžbu. BP Plc přišel minulý týden o 3.4 % na cenu 478.75p, Royal Dutch Petroleum Co. ztratil 1.7 % a Shell Plc propadl o 2.9 %.

* British Airways Plc - druhá největší evropská letecká společnost posílila o 3.2 % na 254.75p, AIr France přidala 0.4 % a Ryanair Holdings Plc poskočil o 1.3 %. Náklady na pohonné hmoty tvoří minimálně 10 % nákladové báze a jakékoliv snížení ceny kerosinu je pro letecké společnosti více než vítané.

* Nokia Oyj - nejhorší titul v rámci indexu STOXX50 s propadem o 4.8 %. Investiční banka Morgan Stanley snížila své investiční doporučení na "Underweight" z předchozího "Equal-weight". Podle názoru banky bude firma postupně ztrácet tržní podíl ve prospěch agilnějších a dravějších - zejména asijských - výrobců.

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.04.2026
22:01Akcie prudce posílily po příměří mezi USA a Íránem, ropa výrazně oslabila  
17:15Ekonomika poroste, inflace také. Co bude dělat Fed?
17:10Írán zastavil tankery v Hormuzském průlivu, Izrael podle něj porušil příměří
15:50Jestli na to máte nervy, využijte poklesů pro vstup, radí Psarofagis z Bloomberg Intelligence  
15:25Delta Air Lines jsou ve ztrátě, celoroční výhled kvůli válce nevydaly
14:40Ziskům o válce nikdo neřekl, trhy se odráží ode dna?
12:54PODCAST Analytický radar: Vyšší cílová cena ČEZ, ale také opatrnost. Restrukturalizace jako klíč?  
11:36Nejhorší je za námi a akcie rychle mažou válečné ztráty. Najdou i nový motor růstu?  
11:31Příměří s Íránem zanechává pět hlavních nezodpovězených otázek
11:15UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2764457078
10:03JPMorgan: Akcie zřejmě našly dno, příměří s Íránem oživuje chuť riskovat  
9:10Příměří přineslo úlevu na ropě. Brent je pod 94 dolary
8:59ČEZ, a.s.: Konsolidovaná zpráva o platbách orgánům správy členského státu EU nebo třetí země za rok 2025
8:57Rozbřesk: Další íránské TACO potvrdilo silnou vazbu forexu na ropu
8:47Írán, USA a Izrael souhlasí s příměřím, Hormuz se otevře. Ropa prudce klesá, futures vystřelily nahoru  
6:04Stabilizující se trh práce a ropná normalizace od poloviny dubna?
07.04.2026
17:46Jak by to mohlo letos a příští rok vypadat s americkou a evropskou ekonomikou?
15:44PODCAST Týdenní výhled: Trh přestal brát Trumpovy hrozby vážně, americká inflace má skokově narůst  
14:50Wall Street čeká silná výsledková sezóna, trhy ale sledují válku a ropu
14:21Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC