Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Včerejší vzestup v Evropě byla nejspíše pouze korekce na „bearish“ trhu

14.05.2004 14:22
Autor: 

Dnešní den totiž převis nabídky nad poptávkou tlačí akcie opět dolů. Celoevropský DJSTOXX dnes ztrácí 1,15 %, a „vede“ tak žebříček ztrácejících trhů. Následuje německý Xetra DAX, který klesá o 38,89 bodu, což představuje -1,02 %. Francouzský CAC40 se přidává se ztrátou 0,75 % a s odstupem následují i Švýcarsko (-0,67 %) a Velká Británie(FTSE100; -0,69 %). Odborníci se shodují, že příčinou dnešního poklesu je obava z růstu inflace ve Spojených státech, který by znamenal další tlak na zvyšování úrokových sazeb. Tato obava se spojuje s rostoucími cenami ropy. Trh ovládá celkově spíše negativní sentiment.

Nejhůře jsou na tom dnes technologie. Produkty těchto firem mají tendenci pohybovat se společně s ekonomickým růstem, a tak dnes dopoledne tento sektorový index padá o 1,86 %. Pokud by totiž došlo ke zvednutí úrokových sazeb, očekává se zpomalení ekonomického růstu. Finská Nokia, největší producent mobilních telefonů, ztrácí 2,72 %. Následují i ostatní výrobci přístrojů mobilní komunikace. Alcatel, lídr v oblasti vysokorychlostních připojení k internetu klouže o 3,2 % dolů a akcie největšího výrobce mobilních sítí, švédské firmy Ericsson, jsou levnější o 2 %. Špatně jsou na tom také Infineon Technologies AG (-2,8 %) a SAP AG (-1,43 %).

Klesají telekomunikace. Telefonica SA se prodává o 3,29 %, BT Group Plc ztrácí 1,15 % a Deutche Tel. je následuje se ztrátou 0,68 %. Mezi těmi málo tituly, které nepostihl dnešní propad, se zařadily Generali (+0,67 %), Bayer(+0,32 %) a energetické firmy E.ON (+0,22 %) a Total (+0,13 %).

Ondřej Stehlík, Patria Direct


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.02.2026
17:18Čínské vlny
15:23Trh práce není slabý, jeho vývoj naopak oddaluje snižování sazeb Fedu
15:05Emerging markets lámou rekordy. Investoři tam rotují z předražené Ameriky
13:30Kaplan: Investoři hledají alternativy k dolarovým aktivům, stabilita měny je klíčová
11:57Bankovní asociace zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 2,6 pct
11:55Akcie stále pod tlakem pochybností o AI, na programu důležitá data  
11:51Bitcoin dál klesá, zatímco asijské akcie lámou rekordy. Slabé objemy přitom značí další propad  
10:13Evropský software zpomaluje, hardware jede na vlně AI boomu  
10:10Dassault Systemes hlásí slabé výsledky i výhled, akcie padají nejvíce od roku 2002
8:45Rozbřesk: Trhy mají strach z masivních investic do AI. Je oprávněný?
8:39Obavy z AI zasahují tradiční finanční firmy a Paramount dál bojuje o Warner Bros.  
6:03AI investice zvyšují volatilitu na trzích. S&P 500 se po růstu může znovu octnout pod tlakem
10.02.2026
22:01Výnosy dluhopisů klesly po slabších maloobchodních tržbách  
17:37Akcie a „dluhové“ QE
15:07Spotify trhla rekordy v počtu nových uživatelů i marži, akcie vyskočily o 18 procent  
14:00Goldman Sachs: Kupovat akcie a zlato, po dlouhém období financializace přichází opět industrializace
12:23Nedostatek pamětí vyvolal velké rozdíly na trhu. Výrobci čipů mají žně, spotřební elektronika bojuje o marže  
12:09UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL, ISIN XS3168205659
11:26Dluhopisy se odrážejí a akcie opatrně rostou, zatímco krypto zůstává pod tlakem  
10:32Alphabet táhne dluhopisový boom. Na trh pošle i emisi se stoletou splatností

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
2:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst