Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Koruna znovu míří k magické 32,00 Kč za euro … dolar pod tlakem kvůli obchodní bilanci

    Koruna znovu míří k magické 32,00 Kč za euro … dolar pod tlakem kvůli obchodní bilanci

    12.05.2004 18:01
    Autor: 

    Koruna dnes znovu posílila skoro o 15 haléřů, když na ni pozitivně zapůsobila data o výrazném růstu průmyslové výroby v březnu. Kurz končí na úrovni 32,08 Kč/EUR, a dostává se tak znovu ke klíčové psychologické hranici 32,00 Kč/EUR. Dolar byl dnes postižen nečekaným růstem schodku obchodní bilance, a tak koruna končí posílením těsně pod 27,00 Kč/USD.

    Příznivé ekonomické fundamenty spolu s očekáváním růstu úrokových sazeb dávají zapomenout na některé nešvary českého hospodářství. Při absenci prodejců je koruna pod vlivem pozitivního sentimentu tlačena k novým letošním maximům. Negativním faktorem není ani vývoj ve zbytku regionu, který má občas potenciál s sebou stahovat kurz české měny.

    Do konce týdne očekáváme pokračování této nálady s potenciálem prolomení úrovně 32,00 Kč/EUR. Domníváme se však, že je třeba ještě počkat na potvrzení výkonu českého zahraničního obchodu a dopadů vstupu do EU na reálné a kapitálové toky, pokud by měla koruna výrazněji posílit. V pátek ČNB zveřejní měsíční údaje z platební bilance (duben), zítra se koná „neměnové“ jednání bankovní rady.

    Americký dolar se dnes propadl až na 1,1930 USD/EUR poté, co byl zveřejněn údaj o březnovém zahraničním obchodu. Bilance se propadla do historicky největšího deficitu, na čemž měly velkou zásluhu i rostoucí ceny ropy (více ZDE). Později však dolar ztráty korigoval, vrací se pod 1,19 a aktuálně se pohybuje na 1,1893 USD/EUR.

    Zítra začíná série dalších důležitých makrodat. Maloobchodní tržby, PPI a počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti by ale neměly dolar výrazně rozhýbat. O něco významnější budou páteční data o HDP v 1Q v eurozóně a dále americká inflace, průmyslová výroba a index důvěry. Stále platí, že trh má zájem o dolar, technickou úrovní k překonání je 1,1800 USD/EUR.

    Radim Krejčí, Patria Online


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    10.08.2026
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek
    11:19Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 5 %. Trh práce ale zůstává napjatý
    10:04Rozbřesk: Extrémní sucho a nízká hladina Rýna je další komplikací pro německý průmysl
    8:50Trhy věří Evropě, geopolitická rizika však zůstávají ve hře  
    6:07PREVIEW: ČEZ by měl vykázat slabší provozní výsledky. K růstu zisku ale pomůže konec windfall tax  
    09.08.2026
    8:35Víkendář: Nebojte se, Warsh ve skutečnosti nemá velení
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
    11:00Perly týdne: Zlato nahoru a SpaceX k 10 bilionům dolarů

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00CZ - Nezaměstnanost