Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna do konce roku spadne na 33,50 Kč/EUR? Merrill Lynch tomu věří!

Koruna do konce roku spadne na 33,50 Kč/EUR? Merrill Lynch tomu věří!

04.05.2004 16:44
Autor: 

Česká měna by mohla do konce roku propadnout na 33,50 Kč za euro s tím, jak ČNB bude držet úrokové sazby rekordně nízko. Píše ve zprávě analytik investiční banky Merrill Lynch Ralph Sueppel. Ve srovnání s poměrně optimistickými výhledy domácích analytiků přichází nové potvrzení pesimismu zahraničních investorů. Koruna dnes přitom prudce posílila o více než 25 haléřů na 32,27 Kč za euro, čímž podle našeho názoru částečně vyčerpala svůj letošní potenciál, nicméně úroveň 33,00 Kč/EUR koncem roku se nám zdá přehnaná (prognózy Patria do roku 2009 naleznou klienti VIP Patria ZDE).

Podle Merrill Lynch oslabí koruna do konce června na 33,10 Kč/EUR a do konce prosince na 33,50 Kč za euro. Zprávu přinesla agentura Bloomberg. ČNB podle globální investiční banky zvýší klíčovou úrokovou sazbu letos o pouhých 25 bps z rekordního minima 2,00 %. Ceny futures však indikují až 1% vzestup tvrdí Sueppel z Merrill Lynch.

Svůj negativní postoj Merrill Lynch tedy opírá o spekulaci, že úrokové sazby neporostou tak rychle, jak očekává trh. Minulý týden ČNB zveřejnila prognózy nové inflační zprávy (její plné znění bude k dispozici tento čtvrtek) a překvapila především velmi vysokým odhadem růstu HDP, což by signalizovalo, že dojde ke zvyšování sazeb, zatímco zbytek regionu je snižuje. Tím by došlo k redukci velmi negativního diferenciálu mezi ČR, Maďarskem, Polskem a Slovenskem.

Nicméně Merrill Lynch předpovídá světlé zítřky slovenské měně, která by měla do konce roku nominálně posílit na 39,80 SKK/EUR. Nahoru by měl jít k dolaru rovněž ruský rubl. Eurodolarový kurz by měl koncem prosince podle stratéga Sueppela činit 1,33 USD/EUR, tedy dolar by měl výrazně propadnout k novým historickým minimům.

Radim Krejčí, Patria Online
(zdroj zprávy: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.03.2026
21:23Fed zatím přehlíží ropný šok a věří v silnou ekonomiku
21:02Wall Street zasáhly obavy z války, Fed drží sazby beze změny  
19:12Fed ponechal úrokové sazby beze změny
17:31Čínská strategie: Nové technologie a starý ekonomický model?
17:12USA kvůli drahé ropě uvolní pravidla lodní přepravy, povolí obchody s Venezuelou
15:46FX Strategie: Íránský šok a silný dolar poslal korunu do defenzivy, ČNB sazby nezmění  
14:03OpenClaw je další ChatGPT, vychvaluje Huang platformu pro autonomní AI agenty
12:05Přes Hormuz se od začátku války dostala dvacítka lodí. Polovina byla z Číny
11:57Inflace v EU v únoru zrychlila na 2,1 procenta, v Česku zpomalila
11:01Microsoft zvažuje právní kroky kvůli cloudové dohodě mezi Amazonem a OpenAI
10:29AI agenti ženou Tencent nahoru a táhnou růst o desítky miliard dolarů  
10:23Klidná ropa trhům svědčí. Zamíchá kartami Fed nebo Micron?  
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o uveřejnění Konsolidované výroční finanční zprávy za rok 2025 a dalších dokumentů
9:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
9:14Rozbřesk: Zavírá ropný trh oči před realitou? Ropa za stovku je ještě levná
8:50Trump kritizuje spojence, Evropa říká „ne“. Ropa se drží u 100 USD, futures jsou v zeleném  
6:44Goldman Sachs: Na softwaru přichází stabilizace, někteří lídři mohou svou pozici udržet
17.03.2026
17:15Mýtus nabídkové inflace?
15:36Man Group uvažuje o recesi vyvolané cenami ropy, podle Tradition Dubai trhy pracují se scénářem stagflace
13:29Goldman Sachs: Největší ropný šok v historii dopadá nejvíce na naftu a letecké palivo

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:30USA - Index filadelfského Fedu
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:15EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba