Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna prudce posiluje k euru, k dolaru proráží 27,00 Kč/USD

Koruna prudce posiluje k euru, k dolaru proráží 27,00 Kč/USD

04.05.2004 11:00
Autor: 

Koruna v úterý posiluje k euru i americkému dolaru, na trh se vrátili londýnští investoři. Kurz se dopoledne dostává o 20 haléřů výše na 32,34 Kč za euro, a k dolaru česká měna získává dokonce 25 haléřů, překonává 27,00 a posiluje na 26,92 Kč/USD. Dolar prudce oslabuje k euru a blíží se 1,2030 USD/EUR, když se začíná spekulovat na večerní rozhodnutí Fedu o sazbách.

Česká měna až nyní akceptuje určitou euforii ze vstupu do EU, když včera byl londýnský trh zavřený. Po klidném úvodu koruna překonala důležitou technickou úroveň 32,43 Kč za euro a pustila se díky nákupním příkazům výše. Zbytek středoevropského regionu je však stabilní, k žádným výraznějším kurzovým výkyvům forintu, zlotého nebo SKK, které by „ohrozily“ vývoj na domácím trhu, nedochází. Česká měna těží z velmi pozitivní makroekonomické prognózy ČNB (detaily inflační zprávy budou zveřejněny ve čtvrtek) a z výhledu na zvyšování úrokových sazeb, když ve zbytku regionu (Slovensko, Maďarsko) dochází k opaku.

Série domácích ekonomických dat (inflace, nezaměstnanost, průmyslová výroba …) nás čeká až příští týden. Do té doby očekáváme převahu technického obchodování, tj. kurz Kč/EUR i Kč/USD bude mj. ovlivňovat vývoj eurodolaru a sentiment vzhledem k regionu. Česká měna minimálně dnes dopoledne zaznamenává silnější tlaky na posílení, za klíčovou považujeme úroveň 32,30 Kč za euro.

Eurodolar se dostává z pásma 1,19 až 1,20 USD/EUR, aktuálně americká měna ztrácí k 1,2030 USD za euro, když dochází k úpravě spekulativních pozic před klíčovým rozhodnutím Fedu. Včerejší index aktivity v průmyslu eurozóny příjemně překvapil, americký ekvivalent ISM naopak mírně horší.

Fed ve 20:15 oznámí rozhodnutí o úrokových sazbách, opakujeme, že se změna nečeká, nicméně velmi důležité budou vyslané signály a jejich budoucím vývoji. Pokud, Fed nepotvrdí, že se blíží jejich zvýšení, bude dolar výrazně ztrácet.

V pátek bude zveřejněna důležitá zpráva o zaměstnanosti v USA. V období dalších týdnů a měsíců bude pokračovat dosavadní ráz obchodování, tj. v pásmu bez jednoznačného trendu, se silnou technickou úrovní 1,1800 USD/EUR. Trend se zřejmě objeví až v době, kdy se ukáže, že také ECB musí zvyšovat sazby.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.01.2026
11:53Nedostatek paměťových čipů potrvá až do roku 2027, predikuje šéf Synopsys
11:17Evropa obchoduje smíšeně při přípravě na bohatý příděl výsledků  
10:00Akcie Pumy prudce vzrostly. Čínská Anta Sports kupuje ve firmě 29procentní podíl
9:51Micron investuje v Singapuru 24 miliard dolarů do nového závodu na čipy
8:58Rozbřesk: Vláda schválila rozpočet se schodkem 310 miliard. Navzdory rozpočtovým pravidlům
8:50EU uzavřela obchodní dohodu s Indií, akcie míří do zeleného  
8:30EU a Indie se dohodly na uzavření obchodní dohody
6:01Damodaran: AI bude ziskové marže navzdory obecnému přesvědčení snižovat
26.01.2026
22:02Americké akciové indexy jsou blízko historickým maximům  
18:15Jádro čínského plánu na posun k nové rovnováze
16:58Týdenní výhled: Spekulace o intervenci BoJ, zasedání Fedu a začíná reportovat velký tech  
16:54Vláda schválila návrh letošního rozpočtu se schodkem 310 miliard korun
15:29Nvidia navyšuje investici do CoreWeave, která do datacenter nasadí její CPU Vera
12:31Rally drahých kovů pokračuje a dolar je pod tlakem. Nervozita přichází z Japonska  
12:20Další meta pokořena. Zlato už stojí přes 5 000 dolarů  
10:54Tlak na dolar zesiluje, možnost podpory jenu vyvolává obavy z řízeného oslabení  
10:48Výsledky Ryanair: Více cestujících, dražší letenky, robustní zisk
10:42Podnikatelská nálada v Německu zůstala v lednu stejná jako v prosinci, uvedl Ifo
10:08Spotřebitelé vstoupili do nového roku v dobré náladě, průmysl stále vyčkává
9:54Cena zlata poprvé překročila hranici 5000 dolarů, na rekordu je i stříbro

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board