Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Trh s elektřinou EU vzroste o 10 procent, tržní podíl ČEZu bude 2 %

28.04.2004 13:50
Autor: 

Následuje úplné znění tiskové zprávy ČEZ
Rozšířením Evropské unie o 10 nových států se trh s elektřinou v EU zvětší o 10 procent. Dosud se trh s elektřinou v rámci EU pohyboval nad úrovní 2 550 TWh, po rozšíření to bude téměř 2 850 TWh. Trh České republiky dosud činil cca 54 TWh. Podíl ČEZ jako největší české energetické společnosti bude na trhu EU činit 2 procenta.

Trh s elektřinou v Evropské unii tak dosáhne zhruba 73 procent největšího světového trhu s elektřinou – trhu USA. Bude však o 60 procent větší než trh v Rusku.

Nejvyšší podíl na trhu EU nadále zůstane francouzské společnosti EdF, který představuje zhruba 17 procent. Druhý největší podíl – 8 procent – bude držet italský ENEL. Energetické společnosti ČEZ s podílem 2 procent připadne v rámci EU devátá příčka.

Struktura výroby elektřiny podle zdrojů se v rámci EU po rozšíření o nové členy příliš nezmění. Nepatrně poklesne podíl výroby v jaderných a vodních elektrárnách, naopak vzroste podíl výroby z konvenčních elektráren (uhlí, plyn,..).

Pro ČEZ ani pro Skupinu ČEZ nedochází s 1. květnem prakticky k žádným změnám. Zajímavý přínos pro spotřebitele však bude mít snížení základní sazby DPH z 22 na 19 procent. Na základě toho zlevní od května elektřina zhruba o 2,4 procenta. V závislosti na spotřebě mohou domácnosti v měsíčním vyjádření ušetřit až desítky korun.

Změny, které unie požadovala, už v Česku proběhly. Trh se postupně otevírá od roku 2002 a legislativa se upravuje už od roku 2000. Elektrizační soustava v ČR se propojila se západoevropskou soustavou ještě dříve. ČEZ také provedl významnou ekologizace uhelných zdrojů a zvýšil jadernou bezpečnost svých elektráren na úroveň evropského standardu.

Pro společnost ČEZ se v rámci EU zvýší konkurence, která bude stále sílit. Z toho pro ČEZ vyplývá nutnost pokračovat v posilování konkurenceschopnosti a zvyšování efektivnosti. ČEZ ale má předpoklady, aby v evropské konkurenci uspěl.

Podíl jednotlivých zdrojů na výrobě elektřiny

 

EU dosud (15)

EU nově (25)

Česká republika

Jaderné elektrárny

33,2

31,9

31,1

Konvenční elektrárny

52,1

54,4

66,7

Vodní elektrárny

11,8

11,1

2,2

Ostatní obnovitelné zdroje

2,9

2,6

0


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.04.2026
14:36Big Tech ztrácí roli bezpečného přístavu. Valuace klesají, zisky ale zůstávají silné  
11:25Boockvar: Naděje na pokles sazeb jsou pryč
7:53Dunnová: Investoři řeší, kdo ponese dlouhodobé náklady války. Banky na volatilitě vydělají  
05.04.2026
10:07Víkendář: Možná je načase, aby se Švédsko připojilo k euru
04.04.2026
10:04Víkendář: Pro a proti členství v eurozóně
03.04.2026
16:16Pár poznámek k chování zlata
11:33Perly týdne: Ztratily automobilky kontakt s reálnými lidmi?
10:36Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2026
8:09Tržní houpačka pokračuje. Barclays radí zaměřit se na defenzivu a vybírá konkrétní tituly  
02.04.2026
22:00Trump i nadále hrozí tvrdými útoky  
17:17Jak daleko je akciový trh od skutečného pesimismu?
15:22Státy Perského zálivu zvažují nové ropovody, aby se vyhnuly Hormuzu
15:04Tvrdý pád perly maďarské burzy 4iG. Trh zpochybňuje byznys postavený na Orbánově moci
13:38Vláda zastropuje marže distributorů paliv a sníží spotřební daň u nafty
13:11Yardeni si myslí, že sazby se letos nezmění a „na paniku už je pozdě“. Slok nevěří v růst sazeb
11:56Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:41ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:22Náskok Novo Nordisku je pryč. Eli Lilly dostala zelenou a na trh posílá svou první pilulku na hubnutí
9:23Rozbřesk: Nižší růst ekonomiky, nižší daňové inkaso pro státní rozpočet
8:45Trump opět eskaluje hrozby Íránu, padají naděje na brzký konec války i futures. Ropa nad 107 dolary za barel  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data