Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Češi předběhli s desetníky ČNB. ČNB zase ECB?

Češi předběhli s desetníky ČNB. ČNB zase ECB?

30.03.2004 11:54
Autor: 

Agentura TASR včera zveřejnila zprávu, že půl roku po skončení platnosti desetníků a dvacetníků se ČNB podařilo vybrat jen každou desátou minci. Absurdnost těchto malých mincí si Češi evidentně uvědomovali již dlouho a používali je spíše než k placení při různých kratochvílích. Jistě všichni s nostalgií vzpomínáme na desetníky s mnohonásobnou plochou poté, co je nemilosrdně sešrotovala tramvaj. Oblíbenou zábavou bylo též házet tyto drobné mince ve velkých množstvích do propastí, kašen či jiných turistických zajímavostí. Jinými slovy: držet tyto mince delší dobu v peněžence se nevyplatilo.

Lidé, kteří jezdí do zemí Evropské měnové unie, mohou postřehnout obdobný jev. Mince v hodnotě 1 a 2 centy jsou téměř nepoužitelné a mají v podstatě nulovou hodnotu. V každém supermarketu můžeme najít na podlaze okolo pokladen mnoho důkazů o tom, že se nevyplatí ani se pro ně sehnout. Automaty v zemích eurozóny přijímají pouze mince pěticentové a vyšší a finská vláda dokonce schválila zákon, který po všech obchodnících požaduje, aby ceny zaokrouhlovali na „kulaté“, tedy 5 centové hodnoty. CPI eurozóny se sice nijak výrazněji nezvyšuje, avšak od roku 2000 přece jenom o 6,8 procentního bodu vyrostl na úroveň 113 % ve vztahu k roku 1996. USA již také uvažují o zrušení 1centových mincí. Rozdíl je však v tom, že v USA tyto mince již dlouhou dobu sloužily, kdežto euro bylo zavedeno teprve nedávno. Můžeme tedy předpokládat, že ECB dříve nebo později bude muset 1 a 2centové mince stáhnout. Nicméně bude to ještě nějakou chvíli trvat. Nemůže totiž tak rychle přiznat, že samotné vydání těchto mincí bylo chybou. Do té doby doporučuji, pokud nemáte rádi drobné, nakupovat v Helsinkách.

Ondřej Stehlík, Patria Direct


Váš názor
  • A ECB předběhla USA!!!
    30.03.2004 14:13

    A já pořád, co mně v tom článku chybí...
    Francek
    • jojo
      30.03.2004 14:25

      Predbehla. Maji dokonce 2 centovky!!! Jinak v USA se "pennies" pouzivaji mezi detmi jako munice do praku, kdyz si hraji na indiany. Ale jinak, Jestli ECB predbehne USA se uvidi. Ale rekl bych ze USA zrusi 1 centovky jako prvni....
      PANDA
      • V USA dítě s prakem?
        30.03.2004 16:53

        To jste vážně viděl na vlastní oči? Nevycházíte náhodou z nějaké padesát let zastaralé studie ;-)
        Kozina+
  • krucipísek
    30.03.2004 13:48

    zrušili nám desetníky, tak jsme v hospodě v dané hodiny vytvořili eurozónu a hrajeme centovej mariáš. jestli by zrušili i centy tak to aby jsme snad hráli pazourkový mariáš, ne ?
    dan
    • ...
      30.03.2004 13:58

      Rekl bych ze vam jeste nejakou dobu vydrzi. Hned tak je ECB nezrusi.. My hrajeme se Slovenskymi padesatniky. Ty jsou na to uplne nejlepsi protoze jsou veliky a než člověk prohraje pivo tak je vecer pryc...
      Pokryvac
Aktuální komentáře
27.06.2026
10:06Víkendář: Plán na zlepšení světa, nebo cvičení v environmentální diktatuře?
26.06.2026
22:00Trhy uzavřely týden bez výraznějšího pohybu  
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data