Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články

    EIU: ČR se drží na předním místě mezi středoevropskými zeměmi v žebříčku rizikovosti investování

    16.02.2004 12:16
    Autor: 

    Česká Republika si v hodnocení Economist Inteligence Unit vylepšila své postavení. Podle zjištění agentury ČTK si polepšila o několik bodů z předchozích 35. „Česká republika se z hlediska rizikovosti investování na rozvojových trzích světa nadále umisťuje nejlépe z hodnocených zemí střední Evropy“ uvedla agentura. V současné době je ČR s 30 body na 13. místě rizikovosti.

    Economic Intelligence Unit (EIU), sestra týdeníku The Economist, hodnotí státy podle 77 kritérií jako je bezpečnost, politická stabilita, ekonomická politika, riziko nesplácení státního dluhu nebo stav bankovního systému. Hodnotí se na stupnici od 0 (nejméně rizikové) až po 100 (absolutně rizikové). Tradičním „lídrem“ žebříčku je Singapur s 8 body, následovaný Hong Kongem (16), Německem (20) a USA (21). Velmi dobře si ale vede také středoevropské Slovinsko, které se pravidelně umisťuje v první desítce. Mezi země, které si nejvíce polepšily v meziročním srovnání, patří podle ČTK Brazílie, Rusko, Izrael a Thajsko.

    Poslední skončil, i přes značné zlepšení na 90 bodů, tradičně Irák. Mezi další země s vysokým rizikem patří například Venezuela, Argentina (po státním bankrotu) nebo Indonésie. Je však třeba si uvědomit, že u některých zemí hodnocení chybí úplně. Například u Severní Koreje nemá cenu míru rizika hodnotit.

    (zdroj: EIU, ČTK)


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    21.07.2026
    12:01PODCAST ROZHOVORY: Od Skynetu k akciím. Kde podle Šimona Podhájského vznikne skutečná hodnota AI
    11:15Ropa dál nestoupá, čipy zdraží a akcie dnes rostou  
    10:39Londýnská burza plánuje příští rok spustit nepřetržité obchodování
    10:20Samsung posiluje sázku na robotiku. Do čela nové divize přivedl manažera z Boston Dynamics
    8:56Rozbřesk: MNB pokročí v mini-cyklu snižování úrokových sazeb
    8:55Trump udeřil na Kanadu, ropa čelí novým rizikům. Trhy zároveň vyhlížejí výsledky technologických gigantů  
    6:06Od ropy k umělé inteligenci. Fidelity vidí v Asii rizika i nové investiční příležitosti
    20.07.2026
    22:04Wall Street zahájila týden opatrným růstem. Technologické akcie opět přitahují pozornost investorů  
    17:55Je společnost Nike „opravitelná“?
    16:35PODCAST Týdenní výhled: Výdaje a cloud Alphabetu pod drobnohledem, důležitost výsledků ServiceNow  
    16:04Nový britský premiér Andy Burnham slíbil nový začátek. Chce vrátit stabilitu i důvěru voličů
    15:09Čínský Moonshot AI míří na burzu. Jeho model Kimi K3 znovu rozvířil debatu o budoucnosti AI  
    12:29Netflix jako nákupní příležitost?
    11:05Mírně pozitivní start týdne. V hledáčku zůstává osud polovodičů, Írán a výsledky  
    10:15Bitcoinová ETF hlásí druhý týden přílivu kapitálu. Trh podle investorů hledá dno
    9:24Ryanairu kvůli konfliktu na Blízkém východě klesl čtvrtletní zisk o třetinu
    8:58Rozbřesk: Německo se nabízí investorům. Kdo mu uvěří?
    8:52Ropa nad 90 dolary a slabší výsledky Ryanairu zhoršují náladu na trzích  
    6:00Trump a Pelosiová sázejí na 10 stejných akcií. Prim hrají technologičtí giganti
    19.07.2026
    6:11Všechny dobré nápady míří do USA

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    DR Horton Inc (06/26 Q3, Bef-mkt)
    Halliburton Co (06/26 Q2, Bef-mkt)
    12:00Danaher Corp (06/26 Q2)
    12:30General Motors Co (06/26 Q2)
    22:00Interactive Brokers Group Inc (06/26 Q2)