Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna jde proti regionu a prudce posiluje na 32,93 Kč/EUR

Koruna jde proti regionu a prudce posiluje na 32,93 Kč/EUR

11.02.2004 10:24
Autor: 

komentář doplněn
Koruna proráží klíčové technické úrovně, psychologickou hladinu 33,00 Kč/EUR a posiluje o dvacet haléřů na 32,93 Kč za euro. Pod 33 Kč/EUR byla česká měna naposledy 28. ledna 2004. Posun sentimentu signalizoval již včerejší prudký pohyb na eurokoruně. Série dnešních nákupních příkazů spustila realizaci stop-loss pokynů, která umocnila posílení. Zbytek středoevropského regionu ale dopoledne mírně oslabuje.

Výrazné posílení koruny pod 33,00 Kč/EUR považujeme za důležité, očekáváme ale korekci zpátky minimálně k této psychologické úrovni. Vývoj v dalších dnech nelze jednoznačně odhadnout, důležitá bude zítřejší zpráva o platební bilanci za prosinec. Dnešní pohyb byl jako obvykle spuštěn zahraničím, ke kterému se přidali domácí hráči. Stále lze jen těžko hovořit o změně trendu, uvidíme, jak dlouho se koruna pod 33,00 Kč za euro udrží. Pokud bude koruna pokračovat v posilování, musela by překonat poslední „zastávku“ na 32,90 Kč/EUR.

K americkému dolaru česká měna zůstává těsně pod 26,00 Kč/USD právě zásluhou posílení Kč/EUR. Eurodolarový trh se totiž pohybuje v protipohybu – dolar posiluje k euru na 1,2678 USD/EUR, když se ještě včera v tuto dobu nacházel kurz na 1,2770 USD/EUR.

Aukce 3letého treasury dluhopisu v objemu 24 mld. USA včera proběhla dobře, tlaky na oslabení americké měny tak zeslábly. Dnes bude Alan Greenspan hovořit před Sněmovnou reprezentantů, očekává se indikace vývoje úrokových sazeb. Čím vyšší šance na brzké zvýšení úroků, tím lépe pro dolar.

Dlouhodobě je sentiment stále nakloněn oslabování americké měny, případný růst k 1,2600 USD/EUR bude pravděpodobně inspirovat k nákupům dočasně slabšího eura a dolar se vrátí na sestupnou trajektorii.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
 • nepodložené posilování Kč
  11.02.2004 15:10

  Mám za to, že koruna po čase opět oslabí. Zahraniční pohled na korunu je vždy obecně skeptičtější a zároveň pro kurs směrodatnější. Pokud si ovšem, stát začne znovu hrát na největšího českého exportéra a vyvážet dluhopisy a zbytek státních továren (a peníze projídat), koruna začne nebezpečně, hospodářsky nepodloženě posilovat. Peníze které si stát půjčí, či získá z prodeje se rovnají sumě, kterou vláda intervenuje na trhu proti slabé koruně (při konverzi - součastné či budoucí). Tedy ne ČNB, ale vláda intervenuje. Ne proti posilování, ale pro něj.
  Mik
 • Stop na posilování nebude
  11.02.2004 13:31

  Podle mého názoru se koruna posune v krátkém horizontu směrem k 30,50 nebo možná až na úroveň 29,80 kde je podle mě rovnovážný stav. Tyto hodnoty může změnit jedině centrální banka pokud si začne opět hrát na trhu. Pokud ponechá vývoj napokoji a podrží stav negativního nastavení úroků bude koruna posilovat prušeji ale brzo se zastaví (30,50) pokud naopak zavede nulovou odchylku od Euro kurzů, sníží se spekulace na výnosy a financování zahraničních úvěrů z ČR a posilování bude pomalejší a rovnoměrnější k 30,0. Pokud naopak centrální banka zavede pozitivní korekci úrokových marží bude koruna postupně posilovat až k 29,80 do září letošního roku.
  Jiří Havelka
 • Pouze drobná korekce na koruně :o)
  11.02.2004 11:22

  S takovým vedením státu jaké máme, to dobře dopadnout nemůže.
  Michal M.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
0:00National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru