Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské trhy zahájily poslední lednový týden poklesem

Evropské trhy zahájily poslední lednový týden poklesem

26.01.2004 18:49
Autor: 

V úvodu nového obchodního týdne většina západoevropský trhů oslabovala. Panevropský akciový indikátor index DJ STOXX50 ztratil 0,4%, britský FTSTE 100 ze umazal 0,34%, francouzský CAC 40 uzavřel o 0,48% níže a relativně nejhůře si vedl německý DAX, když zaznamenal pokles o 0,56%.

Korekce procházela napříč většinou sektorů, výjimkou se přitom staly jen farmacie (např. GlaxoSmithKline +1,8%, Roche +1,4%), média a technologie (např. SAP +1,9%). Za hlavní tahouny poklesu lze přitom označit především pojišťovny a telekomunikační tituly.

Sektor pojišťoven srazily do záporu především akcie Allianz (-3,2%), za jejichž poklesem stály především spekulace o tom, že tato pojišťovna neprodá svůj podíl v Dresdner Bank a mezi obchodníky také probíhaly nepotvrzené informace o možném vydání "profit warningu". Co se týče sektoru telekomunikací, hlavním kontributorem poklesu se stal britský Vodafone, který ztratil více než 2% poté, co akcionáři společnosti zaujali zamítavý postoj k převzetí amerického operátora AT&T Wireless.

Tón pondělního obchodování na evropských trzích udával také volatilní vývoj EUR/USD poté, co miliardář George Soros svým komentářem podpořil spekulace o dalším oslabování americké měny. To se samozřejmě negativně promítlo i do vývoje akcií evropských exportérů. Ztrácel především německý Siemens (-0,9%) a stranou cenového poklesu nezůstala ani evropská jednička na poli spotřební elektroniky - společnosti Philips (-0,7%).

Vladimír Vávra


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.04.2026
22:03Wall Street pod tlakem: technologie brzdí trh, pochybnosti k AI sílí  
17:19Jaký dopad by mohla mít umělá inteligence na dolar?
15:34OpenAI nesplnila dílčí cíle a stáhla dolů akcie svých partnerů
15:14Preview KB: Očekáváme pokles čistého zisku o 5,7 procenta  
15:09Spojené arabské emiráty opouštějí OPEC
14:43Coca-Cola ve čtvrtletí zvýšila zisk o 18 procent, zlepšila i výhled na celý rok
14:00Spotify zklamala výhledem zisku, akcie míří dolů až o 12 procent
13:42General Motors zvýšil zisk a zlepšil výhled, pomáhá silná poptávka v USA
13:40TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva společnosti TOMA, a.s. za rok 2025
13:30TESLA KARLÍN, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
12:16Bloomberg: Změny klimatu a extrémní počasí zdražují potraviny i pojištění
11:58Evropské akcie stoupají i přes zdražující ropu a lehce nervózní techy  
11:26KKCG Financing a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
11:24Komentář analytika: Výsledky i dividenda Philip Morris ČR zaostaly za očekáváními, oporou pro akcie může být výroba ZYN v Kutné Hoře  
11:15BP více než zdvojnásobila čtvrtletní zisk
11:03KKCG Real Estate Financing a.s. : Zveřejnění výroční zprávy za rok 2025
11:02NET4GAS, s.r.o.: Konsolidovaná výroční zpráva za rok 2025
9:15Rozbřesk: Jay Powell může teoreticky zůstat ve vedení Fedu až do ledna 2028
8:50ČEZ, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
8:48Evropa mírně pozitivní, výsledky zveřejnily BP a Philip Morris ČR  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba