Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna dnes oslabila jak k euru, tak k dolaru ... čeká se na ČNB

Koruna dnes oslabila jak k euru, tak k dolaru ... čeká se na ČNB

26.01.2004 17:45
Autor: 

Koruna od 10. hodiny dopolední zaznamenala jen minimální kurzové výkyvy, směrem ke konci seance oslabovala a končí na 32,96 Kč za euro. Stagnace provázela rovněž kurz koruny k dolaru, který končí oslabením na 26,27 Kč/USD. Eurodolarový trh postrádal jakékoliv impulsy a kurz se tedy také nijak významně neměnil.

Prázdný ekonomický kalendář, jak u nás, tak v zahraničí, dokresluje náladu na trhu. Odpoledne nebylo středoevropskému trhu nakloněno, oslabil forint, zlotý i slovenská koruna. U nás i v zahraničí se začíná spekulovat o úrokových sazbách. Bankovní rada ČNB ve čtvrtek projedná "velkou" situační zprávu, tj. nové prognózy hospodářského růstu a inflace. Pravděpodobnost změny parametrů měnové politiky je tak zvýšená, nicméně my se domníváme, že banka sazby již snižovat nebude a k jejich zvýšení přistoupí až na začátku druhého pololetí.

Koruna bude hledat do čtvrtka směr dalšího vývoje, aktivita by se měla v průběhu týdne vylepšit, stejně tak zvýšit nervozita před jednáním ČNB. Zítra očekáváme korunu v intervalu 32,80 až 33,05 Kč/EUR, převažovat by měly technické obchody. Proražením 33,05-33,10 Kč/EUR by se česká měna pravděpodobně na další dny udržela nad 33,00 Kč/EUR.

Dolar se dnes obchodoval v pásmu 1,2530 až 1,2615 USD/EUR, chyběly jakékoliv skokové změny příznačné pro poslední dny. Trhy rychle vstřebaly čerstvé komentáře ke kurzu eura, které se omezily na opakování, resp. upřesňování toho, co již několikrát z úst centrálních bankéřů zaznělo. Aktuální kurz činí 1,2558 USD/EUR.

Důležitost politiky pro vývoj eurodolaru je nezpochybnitelná - v poslední době se dokonce zdá, že názory bankovních nebo vládních autorit mají primární kurzotvorný vliv. Summit G7 proběhne buď v naprostém klidu a zklame spekulanty na devizovém trhu, nebo nastane polemika mezi USA a Evropou. Podle Granta Aldonise, náměstka amerického ministra obchodu, jsou USA de facto spokojené se slabým dolarem. Od Evropy lze očekávat, že jí růst eura od určité úrovně (1,30-1,35 USD/EUR?) nebude lhostejný.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.12.2025
17:10Americká „blbá nálada“, fundament a technická analýza
15:31Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
15:17Česko v roce 2026: Stabilní inflace, silná koruna, opatrný růst
15:12V USA vzniklo v listopadu více míst, než se čekalo
13:30Pražská burza hlásí mimořádně úspěšný rok. Kromě vysokých výnosů zaznamenala i nejvyšší objem obchodů od roku 2012
12:30Růst podnikatelské aktivity v eurozóně na konci roku zpomalil víc, než se čekalo
12:04ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku se v prosinci zvýšila
11:41Nasdaq podal žádost o rozšíření obchodních hodin na 23 hodin denně od pondělí do pátku
10:50Desátý měsíc poklesu. Průmyslové ceny v Česku táhnou dolů energie
10:15Auto-revoluce na půl plynu. Brusel přehodnocuje čistě elektrickou budoucnost
9:18Ford ustupuje od elektromobility, investuje do hybridů a baterií pro datacentra
8:48Trump žaluje BBC, Musk s majetkem přes 600 miliard USD a bankovní ambice PayPalu  
8:45Rozbřesk: Koruna vyhlíží zasedání ČNB a ECB. Dolar před klíčovými daty z amerického trhu práce slábne
8:40Muskovo jmění je spočteno na 677 miliard dolarů. V této dimenzi je jediným člověkem na světě, tahounem nyní Space X
6:09Investiční výhled 2026: Příznivé makro prostředí, rostoucí zisky, ale také vyhrocenější rizika  
15.12.2025
18:05PODCAST Týdenní výhled: Trhliny v AI narativu, opožděná makrodata a zasedání centrálních bank  
17:46Wall Street kolísá, trhy čekají na klíčová data z USA  
17:23Ekonomika a zisky obchodovaných firem v příštím roce
15:50SAP, Klarna, Spotify: Analytici předpovídají v příštím roce silný růst
14:25JPMorgan: Dolar bude ovlivňovat „ne tak velká americká výjimečnost“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst