Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavební spoření po snížení státní podpory

Stavební spoření po snížení státní podpory

09.12.2003 14:43
Autor: 

Státní podpora stavebního spoření v příštím roce klesne na 15 % ze současných 25 % z klientských vkladů a její maximální výše se sníží na maximálně 3 000 Kč ze současných 4500 Kč za rok. Nedomníváme se, že by tato změna přinesla konec růstového trendu v tomto segmentu (státní podpora dělá ze stavebního spoření stále velmi zajímavý produkt vzhledem k ostatním tradičním formám úspor domácností), ať již se jedná o objem vkladů stavebního spoření tak obzvlášť stavebních úvěrů. Je ale pravděpodobné, že se v budoucnu sníží dynamika růstu depozit na účtech stavebního spoření, jelikož se počet účastníků spoření postupně blíží svému limitu (v současné době dosahuje penetrace necelých 60 %). Navíc se před změnou výše státní podpory, tj. právě v posledních dnech tohoto roku, očekává výrazná vlna zájmu.

Z níže uvedeného grafu je zřejmé, že objem úvěrů ze stavebního spoření i objem depozit rostl rychleji než celkový objem úvěrů a depozit v bankovním sektoru (např. v říjnu o 34 % resp. 29 % meziročně). Tato čísla a graf také indikují, že se zřejmě mění trend ohledně poměru poskytnutých úvěrů k přijatým vkladům stavebních spořitelen, který ale nadále zůstává velmi nízký. Jelikož se do budoucna očekává snížení tempa přílivu nových deposit, avšak vlivem silného zájmu domácností o financování nemovitostí by měly stavební úvěry vykazovat stale vysokou dynamiku, poměr úvěrů k depozitům by se měl časem zlepšovat.

Jan Hájek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.03.2026
13:20Úvodní šok z Íránu už trochu odeznívá. Půjde jen o další rychlou akci?  
13:15Od aerolinek po zbrojaře. Jak na konflikt na Blízkém východě reagují jednotlivé sektory?
13:08Týdenní výhled: Začátek týdne diktuje Blízký východ a Netflix se vzdává boje o WBD  
10:55Český zpracovatelský průmysl se přehoupl do růstu, prostředí pro poptávku ale zůstává náročné
10:20ON-LINE: Šok na globálních trzích. Ropa skokově zdražuje, akcie jsou otřesené
9:47Zlato se kvůli útokům na Írán dostalo nad 5 400 dolarů za unci
9:36Doprava přes Hormuzský průliv se téměř zastavila. Brent skokově zdražuje a míří k 80 dolarům  
9:16Rozbřesk: Chaos na Blízkém východě může v případě delšího trvání výrazně zasáhnout globální ekonomiku
8:42Eskalace na Blízkém východě stahuje akcie dolů, bezpečná aktiva letí vzhůru a Pentagonem se rozešel s Anthropic  
01.03.2026
19:36Co čekat v pondělí na trzích a jak může útok USA na Írán ovlivnit trh s ropou i světovou ekonomiku?
14:57Stiglitz o clech, podkopávání důvěry v instituce a dopadu AI na inflaci
8:53Údery na Írán: Potvrzena smrt Chameneího, doprava v Hormuzském průlivu stojí. Ropa za sto dolarů?
8:49Víkendář: Bitcoin je už jen pro staré?
28.02.2026
20:16Izrael a Spojené státy zahájily údery na Írán, ten odpovídá. Přinášíme dosavadní souhrn
14:26Roubini: Růst půjde prudce nahoru, ale rostoucí nezaměstnanost bude třeba řešit větším přerozdělováním
8:47Víkendář: Neroste hodnota zlata, ale klesá hodnota dolaru?
27.02.2026
22:00Americké akciové indexy uzavírají týden mírným poklesem  
17:30Cena za dluhy a budoucí akciová přívětivost ekonomického prostředí
17:08Státní dluh ČR loni vzrostl o 312,3 mld. Kč na 3,678 bilionu Kč, uvedlo MF
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu