Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

V týdnu do 1. května akcie na vyspělých trzích opět ztrácely

02.05.2002 16:53
Autor: 

Americkým akciím se v období mezi 24.4. a 1.5. opět příliš nedařilo. Přitom americké burzy na rozdíl od většiny evropských byly otevřeny i na Svátek práce. Index DJIA vzrostl o 0,29%, S&P500 se snížil o 0,62% a technologický Nasdaq dokonce klesl o 2,09%. Pokles cen akcií tak začíná mít výraznější několikatýdenní charakter. DJIA končil týden nižší hodnotou naposledy začátkem února, Nasdaq Composite byl níže dokonce začátkem října 2001. Hlavní nedůvěru investorů stále vzbuzují slabé hospodářské výsledky podniků za první letošní kvartál. Makroekonomické údaje nejsou jednoznačně přesvědčivé a ani napětí na Blízkém východě nepomáhá chuti investovat. V 1Q02 se zvýšil HDP o nečekaných 5,8%, růst byl tažen především výdaji za oblečení a nábytek. Ani taková hodnota ale akciovému trhu nepomohla, převládlo přesvědčení, že vyšší tempo růstu se nemůže udržet. Další soubory ukazatelů nebyly pak jednoznačné. V březnu se sice zlepšily podle „béžové knihy FED“ výhledy růstu ekonomiky ve všech oblastech USA s výjimkou Bostonu, zároveň ale o 0,6% klesly objednávky na zboží dlouhodobé spotřeby. Dále se sice snížil počet nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti, klesl ale prodej starších domů. O 0,4% se v březnu zvýšily příjmy zaměstnanců, o stejné procento vzrostly i výdaje na zboží dlouhodobé spotřeby. Slabší výsledky také vedly k oslabení USD jak vůči euro tak i vůči švýcarskému franku.

Podle odhadů se snížily zisky amerických společností v 1Q o 6,3%, v tomto kvartále by ale mohly již údajně růst. Rekordní ztrátu za 1Q vykázala AOL Time Warners. 54,2 mld.USD způsobily odpisy z koupi American Online. V červených číslech, ztráta 83 mil.USD, končila US Steel, které klesly tržby. Neshody se zbytkem světa o dodatečném clu na ocelářské výrobky již delší dobu plní zpravodajské pořady. Dubnový prodej aut vzrostl u GM, mírně se zvýšil u DaimlerChrysler, poklesl ale opět u Ford. Úspěch GM je však založen na půjčkách s nízkým úrokem a na diskontech.

Celoevropské indexy v období mezi 24.4. a 30.4. ztrácely. DJIA Stoxx50 se snížil o 1,26%, Eurostoxx50 klesl o 1,42%. Středa prvního května byla většinou volným dnem, obchodovalo se pouze v Londýně a Kodani. O 0,25% na 4,25% zvýšila úrok Říšská švédská banka, inflace v zemi zůstává i nadále vysoká. Březnový ukazatel M3 v zemích EMU klesl z 7,4% v únoru na 7,3%. Hlavní ekonom ECB Issing předpokládá, že inflace v zemích EMU brzy klesne pod 2%. Předběžně se v dubnu snížila na 2,2%. Březnová nezaměstnanost v zemích EU dosáhla 7,6%, v EMU to je 8,4%.

Britský FTSE se snížil o 1,78%. HDP se v 1Q02 zvýšil o 0,1%, roční růst je +1%. Maloobchodní prodeje se v březnu zvýšily o 0,1%, roční nárůst představuje +5,6%. O celých 49% se zvýšil v prvním čtvrtletí zisk farmaceutické GlaxoSmith. Mobilnímu operátorovi MMO2 bylo doporučeno prodat podíl ve ztrátovém německém Viag Intercom. Vodafone za minulé čtvrtletí získala méně klientů, než se čekalo. Zisk Royal Bank of Scotland se v loňském roce zvýšil o 5%, růst se předpokládá i letos.

Švýcarský SMI oslabil o 1,83%. Frank posiloval jak kvůli napětí na Blízkém východě, kdy byl vyhledáván jako bezpečná náhradní měna, tak díky oslabování dolaru. Švýcarská národní banka proto prohlásila, že při případném dalším posílení měny je připravena k snížení sazeb. Dubnová inflace se zvýšila na +0,9% MoM, ročně to je +1,1%. O 17% se snížil zisk společnosti ABB a to díky odstupnému placenému propuštěným zaměstnancům. ABB se již také podařilo získat úvěr 3 mld.SFr od konsorcia 20 bank. Společnost dále emitovala konvertibilní obligace za 900 mil.USD.

Francouzský CAC40 se snížil o 1,44%. HDP ve 4Q01 se snížil o 0,3%, ročně však představuje nárůst o 1,9%. Francouzským firmám se přitom v 1Q02 dařilo. Růst prodejů zaznamenaly LVHM a Sanofi, Renault zvýšil počet prodaných vozů o 5,3%. Snížení produkce oceli čeká letos firma Arcelor. Přes 800 mil.Euro ztráty vykázala Alcatel, do červených čísel se dostala i Vivendi.

Německý DAX30 odepsal 2,3%. Výrobní ceny se v březnu zvýšily o 0,3%. Překvapivě se snížil březnový index Ifo obchodního klimatu, je to poprvé za posledních 6 měsíců. Do ziskové oblasti se opět dostala DaimlerChrysler. Pokles letošního zisku díky oslabení turistického ruchu očekává Preussag. Deutsche Bank zvýšila zisk v 1Q02 o 56%. Zisk ale byl dosažen pouze prodejem podílů v Allianz a Muenchener Rueck.

Makroekonomické údaje za uplynulé období tedy nejsou nijak přesvědčivé. Zdá se, že oživení světové ekonomiky bude pomalé a náchylné na vlivy okolí. Zvláště růst ceny energií včetně ropy ho může negativně ovlivnit.

(ČSOB, Trhy a Komodity)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data