Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vytváření jednotného trhu evropských finančních služeb se dostává do další fáze

Vytváření jednotného trhu evropských finančních služeb se dostává do další fáze

10.11.2003 12:10
Autor: 

V minulých dnech Evropská komise („Komise“) prezentovala připravované kroky směřující k dokončení ambiciózního projektu vytvoření jednotného evropského trhu finančních služeb, jehož implementace započala v roce 1999.

Vzhledem k pokrokům dosaženým v posledním období v legislativní oblasti (za všechny lze připomenout alespoň přijetí Směrnice o prospektech či finalizaci procesu přijímání Směrnice o investičních službách), se Komise rozhodla ustavit čtyři expertní skupiny složené z nezávislých odborníků, které by měly do dubna příštího roku vypracovat zprávy o míře integrace legislativních pravidel na evropské úrovni v oblastech bankovnictví, pojišťovnictví, obchodování s cennými papíry a asset managementu.

Za pomoci zmiňovaných expertních skupin Komise provede hloubkovou analýzu aktuálního stavu sjednocování finančních trhů v rámci EU. Na základě výsledků této analýzy pak identifikuje klíčové problematické oblasti, které budou předloženy k diskusi odborné veřejnosti, tj. zejména regulátorům kapitálových trhů, investorům, jakož i skupinám hájícím zájmy spotřebitelů.

Záměrem Komise je nejen posunout evropské trhy k větší integraci prostřednictvím nových legislativních pravidel, ale také identifikovat oblasti, kde už další legislativní aktivita na úrovni EU není potřebná, nebo by dokonce mohla být kontraproduktivní.

Pokud jde o časový horizont výše zmiňovaných aktivit, Komise předpokládá, že paralelně s vydáním její nové zprávy o stavu implementace tzv. akčního plánu finančních služeb (Financial Services Action Plan) v listopadu 2003, by ustanovené expertní skupiny zahájily činnost tak, aby mohly být první předběžné výsledky jejich průzkumu předloženy k odborné diskusi již na jaře příštího roku. Následovat by mělo publikování výsledných zpráv expertních skupin a konečně (na podzim 2004) i publikace závěrečného dokumentu Komise shrnujícího výsledky celého procesu.

Lze očekávat, že dalším krokem následujícím po publikování výše uvedené dokumentace bude nová vlna legislativních návrhů ze strany Komise, které by měly mít za cíl dokončení integrace finančních trhů jednotlivých členských států. Na rozdíl od již přijatých či v současné době přijímaných směrnic, nařízení či doporučení, které Česká republika pouze pasivně monitoruje a postupně přejímá do svého právního řádu, však už do přípravy těchto nových pravidel v orgánech EU budou moci aktivně zasáhnout také zástupci ČR.

Ivan Sagál
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m