Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aktivita na poli fúzí a akvizic možná povede k dalšímu růstu evropských akcií

Aktivita na poli fúzí a akvizic možná povede k dalšímu růstu evropských akcií

03.11.2003 11:58
Autor: 

Podle mnoha investorů a analytiků by evropské akcie mohly v listopadu pokračovat ve svém růstu (za říjen evropské akcie posílily nejvíce od dubna letošního roku), podpořené aktivitou na poli fúzí a akvizic. Jenom za říjen byly celosvětově oznámeny fúze v objemu USD 179 miliard - o 93% víc než v září tohoto roku a nejvíce od července 2001. Firmy, které se této vlny fúzí účastnily, zahrnují např. britský Amersham Plc (nabídka převzetí v objemu USD 9.5 mld. od General Electric), Lloyds TSB (ta prodala svou novozélandskou divizi bance Australia & New Zealand Banking Group Ltd za USD 3,8 mld.) a HSBC Holdings Plc (nabídka převzít Bank of Bermuda za USD 1,3 mld).

Pan-evropský index DJ STOXX50 za říjen posílil o 6,2% - to představuje největší růst indexu od dubna letošního roku, kdy DJ STOXX 50 posílil o 10%. Od března tohoto roku tak index poskočil o více jak 1/3, stejně jako STOXX600 a EuroSTOXX 50.

Nárůst "corporate finance" aktivity může značit vyšší důvěru manažerů firem v budoucnost jejich odvětví a vést tak ke spekulacím na to, která firma by se mohla stát cílem převzetí. Jednou ze skupin, kde je další konsolidace na spadnutí, jsou banky a bankovní domy. Banky jsou zastoupeny v indexu DJ STOXX600 váhou 21%, podstatně více než kterýkoliv z dalších 17 sektorů.

Nejčastěji zmiňovaná jména jsou německá Commerzbank AG a Hypovereinsbank AG, stejně jako britská Abbey National Plc. Commerzbank AG - třetí největší německá banka podle objemu aktiv - v letošním roce posílila o 128% a je nejvýnosnějším titulem indexu DAX30. Hypovereinsbank AG - druhá největší banka - posílila o 50% a Abbey National Plc poskočila o 74% od 12. března.

Jak na tom byly jednotlivé indexy z pohledu výnosů? Za posledních 5 obchodních dnů si nejlépe vedl německý DAX30, který posílil o 5,38%, na druhém místě je pak francouzský CAC40 (+3,28%) a na třetím je pan-evropský DJ STOXX50 (+3,25%). Z pohledu jednotlivých firem potom vypadá "výsledková" tabulka takto:

- Allianz AG (+11,99%), Philips Electronics (+8,06%), Aegon N.V. (+8,05%), BBVA (+7,87%), Bayer AG (+7,82%).
- AstraZeneca Plc (-2,84%), Shell Plc (-2,00%), HBOS Plc (-1,58%), Barclays Plc (-1,19%), Nestle AG (-1,18%).

Petr Žabža


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.06.2026
6:00Warsh chce změnit Fed. Méně komunikace, více flexibility  
16.06.2026
22:01Technologické akcie zastavily růst S&P 500, SpaceX výrazně posílil  
17:14Jen jedna dominance
16:22Yum! Brands prodává Pizza Hut za 2,7 miliardy USD. Dál sází na KFC a Taco Bell
15:41Konec dominance technologií? Podle Goldman Sachs se kormidlo otáčí směrem k cyklickým akciím  
14:13Banka CREDITAS a.s.: Oznámení o předčasném splacení dluhopisů
13:59CSG a Ukrainian Armor se dohodly na výrobě pohonných jednotek pro střely a drony
13:42Průzkum BofA: Investoři do AI mírně brzdí, ale z akcií stále neutíkají  
12:35Menší rozloha, vyšší standardy. Nové rezidenční projekty odrážejí proměňující se realitní trh
12:10Goldman Sachs: Trhy se přenastavily na růst sazeb, AI trend bude pokračovat
11:46Akcie rostou pomaleji, ale příznivý sentiment odolává rizikům na obzoru  
10:30Konec éry levných peněz? Japonsko zvyšuje sazby na maximum od roku 1995
10:21FX Strategie: Fed s novým šéfem může otřást dolarem a ČNB je na rozcestí  
9:01Rozbřesk: Ropné šoky už nejsou, co bývaly. Pokles cen ropy může být ještě výraznější
8:58NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
8:50Evropa zpochybňuje dohodu s Íránem, SpaceX pokračuje v letu vzhůru a Japonsko má nejvyšší sazby za 31 let  
6:04Chanos: SpaceX začala jen přeprodávat čipy, reálný byznys je Starlink
15.06.2026
22:00Akciové trhy v očekávání míru na blízkém východě vystřelily vzhůru  
17:46Co je opakem bubliny a kam míří zisková polarizace?
17:00PODCAST Týdenní výhled: Hormuz se otevře. Zasedne Fed i ČNB. A SpaceX po IPO vyletěla  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba