Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropští exportéři minulý týden posilovali díky rostoucímu optimismu z očekávaného ekonomického oživení v USA

Evropští exportéři minulý týden posilovali díky rostoucímu optimismu z očekávaného ekonomického oživení v USA

13.10.2003 9:04
Autor: 

Očekávání ekonomického růstu ve Spojených státech - největším exportním trhu pro velkou většinu evropských firem - tlačilo minulý týden vzhůru akcie společností, jejichž zisky jsou právě na exportu do tohoto teritoria bytostně závislé. Jednalo se především o výrobce průmyslového software SAP AG nebo jednu z největších evropských polovodičových firem Royal Philips Electronics. Evropský index DJ Euro STOXX50 tak na týdenní bázi vzrostl o 0.1%, DJ STOXX50 propadl o 0.6% a DJ STOXX600 byl minulý týden beze změny. Pátek nebyl pro evropské akcie zrovna optimistický - díky poklesu dolaru na 4měsíční minimum proti euro se hlavní indexy ponořily do červených čísel.

Již zmiňovaný SAP AG byl minulý týden nejvýnosnějším titulem v rámci indexu DJ STOXX50 s růstem 8.1%. Firma se ve středu nechala slyšet, že zisky z prodaných licencí ve třetím kvartále pravděpodobně předčí očekávání analytiků - prodeje ve Spojených státech jsou podle názoru firmy výrazně nadprůměrné. Očekávání bylo na hodnotě EUR 380 mil., podle SAP AG však firma v tomto čtvrtletí utržila EUR 430 mil. Více jak 25% tržeb firma generuje ve Spojených státech.

Philips Electronics - největší evropský výrobce spotřební elektroniky a jedna z největších firem v oblasti polovodičů - minulý týden posílil o 4% a uzavíral na hodnotě EUR 22,14. Philips dostává 30% svých tržeb z dolarově denominovaných teritorií. Siemens AG, v mnoha ohledech konkurent Philips Electronics, posílil o 1.9% a v pátek končil obchodování na ceně EUR 55,46.

Britský Amersham Plc - výrobce laboratorního zařízení a speciálních chemikálií - minulý týden poskočil o 41%. Americký General Electric firmu přebírá a zaplatí za ni USD 9.5 mld. Z pohledu ceny se jedná pro GE o největší transakci tohoto druhu v Evropě. Nabídka tak představuje 800p na akcii, o 21% více než uzavírací cena Amersham Plc ve čtvrtek.

Vivendi Universal byla jednou z nejlepších investic v rámci indexu DJ Euro STOXX50. Firma se nakonec dohodla s GE, resp. s její divizí NBC - ta převezme americká "mediální" aktiva firmy Vivendi Universal a zaplatí za ně USD 14 mld.

Telefonica - největší španělský telekomunikační operátor - posílil o 1.2%. Firma oznámila, že utratí deset miliard euro na dividendách a při nákupu cca 7.6% vlastních akcií.

Petr Žabža


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2026
18:08Zlato se výrazně posunulo ke své férové hodnotě. Která neexistuje
16:00Meta plánuje prodej přebytečného výpočetního výkonu. Akcie rostou o 6 %
15:28Centrální banky budou dál snižovat podíl dolaru v rezervách, do popředí jde euro a jüan  
15:15Horší hospodaření státu v polovině roku, schodek se prohloubil na 184 miliard Kč
13:50Firmy po sázce na AI nabírají propouštěné pracovníky zpět. Ukazuje se, že lidský prvek je nepostradatelný
13:43Inflace v eurozóně v červnu klesla na 2,8 procenta
12:06PODCAST Trhy & Bohatství s Petrem Pudilem: Evropa si zadělává na problém. Spořením nezbohatneme
12:05Slabý jen doléhá na americké dluhopisy, zatímco akcie si vybírají přestávku v růstu  
11:10Průmysl hlásí nejlepší náladu za tři roky. Pomáhají nové zakázky i slabší cenové tlaky  
10:47Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se v červnu zlepšily nejvíce od dubna 2022
10:31AI boom stojí čím dál víc. Otázkou zůstává, kdo ho zaplatí  
10:29Footshop a.s.: Vnitřní informace - Společnosti Footshop a.s. a Queens Store s.r.o. se účastní procesu fúze sloučením
8:59KKCG Real Estate Financing a.s. : Konsolidovaná výroční zpráva ručitele za rok 2025
8:54Rozbřesk: Solidní půlrok pro akcie, zklamalo zlato a propadl bitcoin
8:49Wall Street zakončila nejlepší čtvrtletí za šest let, trh práce zůstává stabilní a Colt CZ se dnes obchoduje bez dividendy  
6:04Jsou současné valuace vyšší, než na vrcholu dot-com bubliny?
30.06.2026
22:01S&P 500 uzavřel nejlepší čtvrtletí od roku 2020 růstem  
16:39Traders Talk: Polovodiče dál táhnou trh, ale rally se zužuje. Kde ještě hledat šanci?
15:25Trápení japonského jenu pokračuje. Měna je nejslabší za posledních 40 let
14:08ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Novým předsedou dozorčí rady ČEZ zvolen Radim Fiala

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30CZ - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu