Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo platí daně z příjmů? V Americe pouze ti bohatí!

Kdo platí daně z příjmů? V Americe pouze ti bohatí!

30.9.2003 13:41
Autor: 

Pro průměrného Čecha pravděpodobně šokující zjištění prezentoval americký finanční a sociální úřad (IRS - Internal Revenue Service). Bohatší polovina občanů Spojených států zaplatila v roce 2000 96,09 procent celkového objemu daně z příjmů! Nejbohatších 5% daňových poplatníků se potom na dani z příjmů podílelo 56,47 procenty! Jen spekulovat lze, jaký efekt pro rozpočtovou reformu by měla tzv. milionářská daň v České republice, levicový ekonomové a politikové jistě vědí co navrhují.

Nejbohatší jedno procento amerických poplatníků vydělává 20,81% daňovým zákonem specifikovaných příjmů a zaplatí 37,42% objemu federální daně. Vyplývá to z dat IRS. Z nich je rovněž zřejmé, že hranice mezi bohatší a chudší polovinou je vedena na úrovni ročního výdělku 26 tis. dolarů (v roce 1999). Nejbohatší procento Američanů tak odvádí desetkrát více prostředků než "chudší" celá polovina!

Polovina lidí tak státu odvádí necelá 4% zmíněné daně, což pro hospodářskou politiku znamená jednoznačné závěry. Jaký má efekt nabídnout obyvatelstvu daňové škrty? Spotřebitelská poptávka z definice vzroste, ale rozpočet to pravděpodobně příliš nezatíží. Naopak milionářská daň by svůj rozpočtový účel jistě splnila, na reálné ekonomice by se přitom projevila asi jen minimálně. Alespoň takto by to mohlo být. Jiný pohled asi budou mít liberálové, analýzy totiž hovoří o tom, že většina "bohatých" svůj majetek nezdědila, nýbrž si jej vydělala - není tedy milionářská daň nespravedlivá?

Výsledky, které poskytuje americký IRS jsou typické pro distribuci obyvatelstva do jednotlivých příjmových skupin. Také u nás platí bohatší polovina nepoměrně více na daních z příjmů než ta chudší. Konkrétní procentuální poměry by ale vydaly na separátní analýzu. Implikace pro hospodářskou politiku jsou ale jasné.


(zdroj: IRS, resp. www.irs.ustreas.gov/pub/irs-soi/00in01rt.xls, dále také rushlimbaugh.com)


Váš názor
 • "levicový" závěry Patrie
  10.10.2003 16:35

  Článek je matouci v tom, že směšuje statistiku, resp. odhady IRS, a podivuhodné implikace Patrie pro ČR, což může třeba Milan brát jako popud k devastaci své ekonomické knihovničky. To nedělejte! Chyba je u Patrie. Ve světle těchto čísel je pak jasnější záměr Bushovy daňové reformy - daňové úlevy nejbohatším k podpoře podnikání, jsou zbytečné pro nízkopříjmové skupiny, stejně nic do rozpočtu neplatí. Analogie s ČR je možné dělat, až budou k dispozici podobná data. Patrie, polepši se!
  Pavel S.
 • Socialni spravedlnost
  10.10.2003 11:17

  Zde se nabizi otazka, zda je "spravedlive" progresivni zdaneni. Nekdy mi pripada, ze v tomto state je uspesny clovek vcas a radne potrestan (procentuelnim zdanenim...). Ja osobne na to nemohu reagovat jinak nez, ze po ukonceni studia na VS migruji do zahranici. Budou mi nabidnuty lepsi podminky, jak co se tyce platove a socialni politiky, tak zivotni urovne. Bohuzel i pro CR. Touto politikou si proste vlada "elitu" ve statu neudrzi...
  MPr
 • Implikace
  7.10.2003 9:50

  Mně naopak připadá, že implikace pro hospodářskou politiku jsou velmi nejasné. Někdo může tvrdit "jasně, to je nejlepší argument pro milionářskou daň". Jiný může namítat, že se nevyplatí škrtit husu, která snáší zlatá vejce. Tím spíše, že těch několik málo skutečně bohatých Čechů platí daně na Kypru nebo tak.
 • divné závěry
  6.10.2003 13:26

  Opravdu, hned hodím do popelnice všechny svoje učebnice ekonomie, jestli to tak je :-))) IRS vládnou byrokrati a ne ekonomové, to je jasné. Z celého srovnání je pro mne nejvíce zarážející fakt, že velká většina lidí není pro stát (tedy rozpočet) žádným přínosem (platí malé nebo žádné daně). Proto navrhuji přechod k proporčnímu hlasovacímu systému, kde by lidé měli u voleb tolik hlasů, kolik zaplatili na daních. Příživnická lůza by tak byla spolehlivě eliminována...
  Milan
 • On si u Vás Špidloun zaplatil reklamu, že tak horujete pro mil.daň ?
  30.9.2003 14:46

  :o((((
  Michal
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data