Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo platí daně z příjmů? V Americe pouze ti bohatí!

Kdo platí daně z příjmů? V Americe pouze ti bohatí!

30.9.2003 13:41
Autor: 

Pro průměrného Čecha pravděpodobně šokující zjištění prezentoval americký finanční a sociální úřad (IRS - Internal Revenue Service). Bohatší polovina občanů Spojených států zaplatila v roce 2000 96,09 procent celkového objemu daně z příjmů! Nejbohatších 5% daňových poplatníků se potom na dani z příjmů podílelo 56,47 procenty! Jen spekulovat lze, jaký efekt pro rozpočtovou reformu by měla tzv. milionářská daň v České republice, levicový ekonomové a politikové jistě vědí co navrhují.

Nejbohatší jedno procento amerických poplatníků vydělává 20,81% daňovým zákonem specifikovaných příjmů a zaplatí 37,42% objemu federální daně. Vyplývá to z dat IRS. Z nich je rovněž zřejmé, že hranice mezi bohatší a chudší polovinou je vedena na úrovni ročního výdělku 26 tis. dolarů (v roce 1999). Nejbohatší procento Američanů tak odvádí desetkrát více prostředků než "chudší" celá polovina!

Polovina lidí tak státu odvádí necelá 4% zmíněné daně, což pro hospodářskou politiku znamená jednoznačné závěry. Jaký má efekt nabídnout obyvatelstvu daňové škrty? Spotřebitelská poptávka z definice vzroste, ale rozpočet to pravděpodobně příliš nezatíží. Naopak milionářská daň by svůj rozpočtový účel jistě splnila, na reálné ekonomice by se přitom projevila asi jen minimálně. Alespoň takto by to mohlo být. Jiný pohled asi budou mít liberálové, analýzy totiž hovoří o tom, že většina "bohatých" svůj majetek nezdědila, nýbrž si jej vydělala - není tedy milionářská daň nespravedlivá?

Výsledky, které poskytuje americký IRS jsou typické pro distribuci obyvatelstva do jednotlivých příjmových skupin. Také u nás platí bohatší polovina nepoměrně více na daních z příjmů než ta chudší. Konkrétní procentuální poměry by ale vydaly na separátní analýzu. Implikace pro hospodářskou politiku jsou ale jasné.


(zdroj: IRS, resp. www.irs.ustreas.gov/pub/irs-soi/00in01rt.xls, dále také rushlimbaugh.com)


Váš názor
 • "levicový" závěry Patrie
  10.10.2003 16:35

  Článek je matouci v tom, že směšuje statistiku, resp. odhady IRS, a podivuhodné implikace Patrie pro ČR, což může třeba Milan brát jako popud k devastaci své ekonomické knihovničky. To nedělejte! Chyba je u Patrie. Ve světle těchto čísel je pak jasnější záměr Bushovy daňové reformy - daňové úlevy nejbohatším k podpoře podnikání, jsou zbytečné pro nízkopříjmové skupiny, stejně nic do rozpočtu neplatí. Analogie s ČR je možné dělat, až budou k dispozici podobná data. Patrie, polepši se!
  Pavel S.
 • Socialni spravedlnost
  10.10.2003 11:17

  Zde se nabizi otazka, zda je "spravedlive" progresivni zdaneni. Nekdy mi pripada, ze v tomto state je uspesny clovek vcas a radne potrestan (procentuelnim zdanenim...). Ja osobne na to nemohu reagovat jinak nez, ze po ukonceni studia na VS migruji do zahranici. Budou mi nabidnuty lepsi podminky, jak co se tyce platove a socialni politiky, tak zivotni urovne. Bohuzel i pro CR. Touto politikou si proste vlada "elitu" ve statu neudrzi...
  MPr
 • Implikace
  7.10.2003 9:50

  Mně naopak připadá, že implikace pro hospodářskou politiku jsou velmi nejasné. Někdo může tvrdit "jasně, to je nejlepší argument pro milionářskou daň". Jiný může namítat, že se nevyplatí škrtit husu, která snáší zlatá vejce. Tím spíše, že těch několik málo skutečně bohatých Čechů platí daně na Kypru nebo tak.
 • divné závěry
  6.10.2003 13:26

  Opravdu, hned hodím do popelnice všechny svoje učebnice ekonomie, jestli to tak je :-))) IRS vládnou byrokrati a ne ekonomové, to je jasné. Z celého srovnání je pro mne nejvíce zarážející fakt, že velká většina lidí není pro stát (tedy rozpočet) žádným přínosem (platí malé nebo žádné daně). Proto navrhuji přechod k proporčnímu hlasovacímu systému, kde by lidé měli u voleb tolik hlasů, kolik zaplatili na daních. Příživnická lůza by tak byla spolehlivě eliminována...
  Milan
 • On si u Vás Špidloun zaplatil reklamu, že tak horujete pro mil.daň ?
  30.9.2003 14:46

  :o((((
  Michal
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data