Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo platí daně z příjmů? V Americe pouze ti bohatí!

Kdo platí daně z příjmů? V Americe pouze ti bohatí!

30.09.2003 13:41
Autor: 

Pro průměrného Čecha pravděpodobně šokující zjištění prezentoval americký finanční a sociální úřad (IRS - Internal Revenue Service). Bohatší polovina občanů Spojených států zaplatila v roce 2000 96,09 procent celkového objemu daně z příjmů! Nejbohatších 5% daňových poplatníků se potom na dani z příjmů podílelo 56,47 procenty! Jen spekulovat lze, jaký efekt pro rozpočtovou reformu by měla tzv. milionářská daň v České republice, levicový ekonomové a politikové jistě vědí co navrhují.

Nejbohatší jedno procento amerických poplatníků vydělává 20,81% daňovým zákonem specifikovaných příjmů a zaplatí 37,42% objemu federální daně. Vyplývá to z dat IRS. Z nich je rovněž zřejmé, že hranice mezi bohatší a chudší polovinou je vedena na úrovni ročního výdělku 26 tis. dolarů (v roce 1999). Nejbohatší procento Američanů tak odvádí desetkrát více prostředků než "chudší" celá polovina!

Polovina lidí tak státu odvádí necelá 4% zmíněné daně, což pro hospodářskou politiku znamená jednoznačné závěry. Jaký má efekt nabídnout obyvatelstvu daňové škrty? Spotřebitelská poptávka z definice vzroste, ale rozpočet to pravděpodobně příliš nezatíží. Naopak milionářská daň by svůj rozpočtový účel jistě splnila, na reálné ekonomice by se přitom projevila asi jen minimálně. Alespoň takto by to mohlo být. Jiný pohled asi budou mít liberálové, analýzy totiž hovoří o tom, že většina "bohatých" svůj majetek nezdědila, nýbrž si jej vydělala - není tedy milionářská daň nespravedlivá?

Výsledky, které poskytuje americký IRS jsou typické pro distribuci obyvatelstva do jednotlivých příjmových skupin. Také u nás platí bohatší polovina nepoměrně více na daních z příjmů než ta chudší. Konkrétní procentuální poměry by ale vydaly na separátní analýzu. Implikace pro hospodářskou politiku jsou ale jasné.


(zdroj: IRS, resp. www.irs.ustreas.gov/pub/irs-soi/00in01rt.xls, dále také rushlimbaugh.com)


Váš názor
  • "levicový" závěry Patrie
    10.10.2003 16:35

    Článek je matouci v tom, že směšuje statistiku, resp. odhady IRS, a podivuhodné implikace Patrie pro ČR, což může třeba Milan brát jako popud k devastaci své ekonomické knihovničky. To nedělejte! Chyba je u Patrie. Ve světle těchto čísel je pak jasnější záměr Bushovy daňové reformy - daňové úlevy nejbohatším k podpoře podnikání, jsou zbytečné pro nízkopříjmové skupiny, stejně nic do rozpočtu neplatí. Analogie s ČR je možné dělat, až budou k dispozici podobná data. Patrie, polepši se!
    Pavel S.
  • Socialni spravedlnost
    10.10.2003 11:17

    Zde se nabizi otazka, zda je "spravedlive" progresivni zdaneni. Nekdy mi pripada, ze v tomto state je uspesny clovek vcas a radne potrestan (procentuelnim zdanenim...). Ja osobne na to nemohu reagovat jinak nez, ze po ukonceni studia na VS migruji do zahranici. Budou mi nabidnuty lepsi podminky, jak co se tyce platove a socialni politiky, tak zivotni urovne. Bohuzel i pro CR. Touto politikou si proste vlada "elitu" ve statu neudrzi...
    MPr
  • Implikace
    07.10.2003 9:50

    Mně naopak připadá, že implikace pro hospodářskou politiku jsou velmi nejasné. Někdo může tvrdit "jasně, to je nejlepší argument pro milionářskou daň". Jiný může namítat, že se nevyplatí škrtit husu, která snáší zlatá vejce. Tím spíše, že těch několik málo skutečně bohatých Čechů platí daně na Kypru nebo tak.
  • divné závěry
    06.10.2003 13:26

    Opravdu, hned hodím do popelnice všechny svoje učebnice ekonomie, jestli to tak je :-))) IRS vládnou byrokrati a ne ekonomové, to je jasné. Z celého srovnání je pro mne nejvíce zarážející fakt, že velká většina lidí není pro stát (tedy rozpočet) žádným přínosem (platí malé nebo žádné daně). Proto navrhuji přechod k proporčnímu hlasovacímu systému, kde by lidé měli u voleb tolik hlasů, kolik zaplatili na daních. Příživnická lůza by tak byla spolehlivě eliminována...
    Milan
  • On si u Vás Špidloun zaplatil reklamu, že tak horujete pro mil.daň ?
    30.09.2003 14:46

    :o((((
    Michal
Aktuální komentáře
22.06.2026
17:34Tři „ziskové“ zajímavosti
16:03PODCAST Týdenní výhled: Chaos kolem Íránu, rezignace britského premiéra a Micron v centru pozornosti  
15:16Politický otřes v Británii: Starmer odstupuje z čela, o vedení se hlásí Burnham
14:18Zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan
14:12AbbVie převezme Apogee za téměř 11 miliard dolarů. Chce držet krok s rostoucí konkurencí
12:08Trump staví novou celní zeď. Některé země získají výhodu, jiné si pohorší
10:58Zmatečné zprávy kolem Íránu ani pád další britské vlády na trhy vzrušení nepřinesly  
10:43Německo kupuje podíl ve výrobci tanků KNDS před jeho vstupem na burzu
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba